News Portal

 • आज विश्व क्षयरोग दिवस , प्रम ओली रास्ट्रिय क्षयरोग केन्द्र आउदै

  इभक्तपुर संवाददाताभक्तपुर, १० चैत
  ९९१ पटक
  भक्तपुर, १० चैत

  आज मार्च २४ । विश्वभर क्षयरोग मुक्त विश्वका लागि नेतृत्वकर्ताहरुको आवश्यकता भन्ने मूल नाराका साथ विश्व क्षयरोग दिवस मनाइदै छ । नेपालमा पनि आज ‘सबै तहको सक्रिय नेतृत्वको प्रतिबद्धता , क्षयरोगमुक्त नेपालको सुनिश्चितता’ भन्ने नाराका साथ् यो दिवस मनाइदै छ ।

  राष्ट्रिय क्षयरोग केन्द्र भक्तपुरले नेपालमा क्षयरोगका बार्षिक ६० हजार बिरामी रहेको आकलन सार्वजनिक गरेको छ । केन्द्रले बिरामीहरु उपचार केन्द्रसम्म नआउने समस्याका कारण यसको निदानमा चुनौती थपिएको जानकारी समेत गराएको छ ।

  क्षयरोग माइक्रोब्याक्टेरीयम ट्युबरकुलोसिस नामक किटाणुका कारण लाग्ने एक प्रकारको संक्रामक रोग हो । नेपालमा हुने क्षयरोग मध्ये सबैभन्दा बढी ९० प्रतिशत फोक्सोको हुने गरेको र अन्यमा घाटीको ग्रन्थी, पाठेघर, पेट, कलेजो, मुटुको झिल्ली , मृगौला, मष्तिष्क र ढाडको हड्डी आदीकाे रहेको छ ।

  ३ हप्ता या त्यो भन्दा बढी समयदेखि लगातार खोकी लागेमा, खकारमा रगत देखिएमा, श्वास फेर्न गाह्रो या छाती भारी भइरहेमा, अकास्मात धेरै तौल घटेमा, पसिना आउने धेरै भएर थकान बढि महसुस भएमा क्षयरोगको परिक्षण गर्न केन्द्रले अनुरोध समेत गरेको छ ।
  नियमित औषधीको सेवन बाट यो रोग निको हुने र आफ्ना सम्पर्कमा आएर उपचार गराएका ९० % बिरामी निको भएका केन्द्रको दावी छ ।

  नेपाल सरकारले क्षयरोगको उपचारमा सन १९९६ देखि प्रभावकारी सेवा डट्स उपचार विधि सुरु गरेको छ । नेपालमा क्षयरोगको उपचारका लागि ४ जिल्लाबाट सुरु गरीएको यो सेवा अहिले देशभर ४३२१ डट सेवा केन्द्रहरुमा रहेका छन् ।

  आज ठिमीस्थित रास्ट्रिय क्षयरोग केन्द्र आएर नेपालमा क्षयरोगको अबस्था बारे प्रम केपी ओलीले जानकारी लिने कार्यक्रम तय भएको र उक्त अवसरमा प्रम ओलीबाट अस्पताल भवन समेत उद्घाटन गरिने केन्द्रका निर्देशकले जानकारी गराएका छन ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  सैनिक स्कूल पछाडी लागेको लागो नियन्त्रणमा

  भक्तपुरको सल्लाघारीस्थित सैनिक स्कूल पछाडी लागेको आगो नियन्त्रणमा आएको छ ।बेलुकी अचानक लागेको आगो नियन्त्रणमा...

  न्यौपानेका कृतिहरूमा साहित्यिक पत्रकार संघको परिचर्चा

  काठमाडौं । साहित्यिक पत्रकार संघको आयोजनामा आज यहाँ भएको साहित्यकार वेदकुमारी न्यौपानेका कविता र नाट्यकृतिहरूको...

  भक्तपुरमा पत्रकार महासंघको सदस्यताका लागि आवेदन दिएका ३७ मध्ये ७ मात्र सिफारिस

  नेपाल पत्रकार महासंघले देशव्यापीरुपमा चलाएको सदस्यता शुद्धीकरण अभियानको प्रभाव भक्तपुर शाखामा पनि परेको छ ।...

  ओलीलाई फेरि अध्यक्ष बन्ने बाटो खुल्ला

  प्रमुख प्रतिपक्षी दल नेकपा (एमाले)का अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीलाई पुन: अध्यक्ष बन्न बाटो खुलेको छ...

  प्रहरी परिसर भक्तपुरकी इन्स्पेक्टर खनाल डिएसपीमा बढुवा सिफारिस

  नेपाल प्रहरीका ४६ जना प्रहरी निरीक्षक (इन्स्पेक्टर) प्रहरी नायब उपरीक्षक (डिएसपी)का लागि बढुवा सिफारिस भएका...