News Portal

 • नक्कली शैक्षिक प्रमाणपत्र र भाडामा परिक्षार्थी प्रयोग गरी सेनामा भर्ती भएपछि

  इभक्तपुर संवाददाताकाठमाडौं, १२ वैशाख
  ८७४ पटक
  काठमाडौं, १२ वैशाख

  नक्कली शैक्षिक प्रमाणपत्र र भाडामा परिक्षार्थी प्रयोग गरी सैनिक जवानमा भर्ती गराउने एक गिरोहलाई बाँकेको कोहलपुर प्रहरीले नियन्त्रणमा लिएको छ ।

  सेनाको आग्रहका आधारमा नै उक्त गिरोहका सदस्यहरू बैजनाथ गाउँपालिका–१ चिसापानीका २८ वर्षीय टीकाराम बस्नेत, २२ वर्षीय वसन्त विक र सप्तरी घर भएका ३७ वर्षीय राजेश यादवलाई नियन्त्रणमा लिएर अनुसन्धान थालिएको कोहलपुर प्रहरीले जनाएको छ ।

  सुर्खेतका एक व्यक्तिलाई नेपाली सेनाको सैनिक जवानमा भर्ती गर्न रकम लिएर नक्कली प्रमाणपत्र उपलब्ध गराउनुका साथै फिजिकल, दौड, बेरिङ चेक, मेडिकललगायतका कममा भाडाका व्यक्तिहरू प्रयोग गरिएको थियो । गिरोहले सरकारी छापको प्रयोग गरेर हुबहु सक्कलीजस्तै देखिने प्रमाणपत्र तयार पारेका थिए ।

  इलाका प्रहरी कार्यालयका अनुसन्धान अधिकृत तथा प्रहरी निरीक्षक निरञ्जन घिमिरेले नेपाली सेनामा भर्ना भएका ती व्यक्तिले चितवनमा भइरहेको सैन्य तालिमका क्रममा छनोट परीक्षामा गरेको उपलब्धिविपरीत काम गरेपछि भर्नामा किर्ते भएको सेनाले आशंका गरी अनुसन्धानका लागि आग्रह गरेको बताए । प्रहरीले खोज्दै जाँदा बस्नेत, विक र यादवलाई पक्राउ गरिएको घिमिरेले बताए ।

  उनले भने, ‘छनोट प्रक्रियाअन्तर्गतको दौड, बेरिङ चेक, फिजिकल, मेडिकल र लोकसेवा (लिखित) परीक्षामा प्रत्येकमा अलगअलग व्यक्तिको फोटो टाँसेर जाँच दिन लगाएको र पास भएपछि उनीहरूलाई पैसासमेत बस्नेतले नै दिएको पाइएको छ ।’

  बस्नेतको घरबाट नेपाली सेनाको लोगो भएको छाप तथा अन्य सामग्री फेला पार्नुका साथै २ लाखबढी रकम लिइएको अनुसन्धानका क्रममा खुलेको घिमिरेले बताए । विकले मेडिकल जाँच गराएबापत १० हजार र यादवले प्रमाणपत्र बनाइदिएबापत साढे १७ हजार बस्नेतबाट लिएको अनुसन्धानका क्रममा खुलेको छ । यादव सूर्योदय मावि चिसापानीका शिक्षक हुन् ।उनले बैजनाथको टिटिहिरियाको एक निजी विद्यालयबाट ती व्यक्तिले ८ कक्षा उत्तीर्ण गरेको नक्कली शैक्षिक योग्यताको प्रमाणपत्र बनाइदिएका थिए ।

  निजी विद्यालयबाट ८ कक्षा पास गरेको व्यक्तिले तालिमका क्रममा आफ्नो नाम लेख्न नसकेपछि उनले पेस गरेका प्रमाणका आधारमा अनुसन्धान गर्न प्रहरीलाई आग्रह गरेको थियो । बस्नेतले नै दौडमा सहभागी भएको व्यक्तिलाई ६० हजार र लोकसेवा (लिखित) परीक्षामा सहभागी भएर जाँच दिने व्यक्तिलाई ३० हजार रूपैयाँ दिएको पनि प्रहरीले जनाएको छ ।

  दौड, बेरिङ चेक र लोकसेवाको लिखितमा सहभागी व्यक्तिलाई प्रहरीले खोजिरहेको छ । प्रहरीले उनीहरूलाई सरकारी छाप किर्ते र संगठित अपराधअन्तर्गत मुद्दा चलाउने तयारी गरेको छ । नेपाली सेनाको इमान नगर ब्यारेकमा आवेदन फाराम भरेका, कौशिला नगरमा प्रक्रियाका जाँचहरू दिएका र सैन्य अस्पताल फुलटेक्राबाट मेडिकल पास गरी भर्ती भएका नक्कली सिपाही तालिमका लागि चितवनमा छन् ।(राजधानीबाट)

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  संसदमा अरुलाई गालीगलौज गरेर आफ्नो उपस्थिति देखाउने दौडमा म छैन : दुर्लभ थापा

  durlav thapa

  भक्तपुर क्षेत्र नं. २ का प्रतिनिधि सभा सदस्य दुर्लभ थापाले आफू जनताको प्रतिनिधि भएकाले जनताको...

  सीटीइभीटीको जीप सुनकोशीमा खस्दा २ निर्देशक र एक अधिकृत बेपत्ता

  भक्तपुरको सानोठिमीस्थित प्राविधिक शिक्षा तथा व्यवसायिक तालिम परिषद (सीटीइभीटी) को जीप सुनकोशीमा खस्दा २ निर्देशक...

  नयाँदिल्ली पुगेका प्रधानमन्त्री प्रचण्डको राजनीतिक भेटवार्ता शुरु

  तेस्रो कार्यकाल सम्हालेका प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्ड औपचारिक भ्रमणका लागि भारत पुगेका छन् । उनले...

  दुवाकोटस्थित गोल्डेन सुनगाभा स्कूलले नमूना संसद चलाउने

  sungava school

  भक्तपुरको चाँगुनारायण नगरपालिका वडा नं. २ दुवाकोटस्थित गोल्डेन सुनगाभा स्कूलले नमूना संसद अभ्यास गर्ने भएको...

  पूर्व सचिव उपाध्यायको स्टाटसप्रति पूर्वमन्त्री महेश बस्नेतको आपत्ति

  नेपाल सरकारका पूर्वसचिव भिम प्रसाद उपाध्यायले सामाजिक संजालमा राखेको स्टाटसप्रति पूर्व मन्त्री समेत रहेका नेकपा(एमाले)...