News Portal

 • नेमकिपाको चीन मोह : भक्तपुर नगरपालिकाद्वारा नि:शुल्क चिनियाँ भाषा प्रशिक्षण शुरु

  चिनियाँ साहित्य, सभ्यता र इतिहासको ज्ञान आवश्यक : विजुक्छे

  १७७८ पटक

   

   

   

  भक्तपुर, २ साउन । नेपाल मजदुर किसान पार्टीको किल्लाका रुपमा पनि परिचित भक्तपुर नगरपालिकाले निशुल्क चिनियाँ भाषाको प्रशिक्षण शुरु गरेको छ । नेमकिपाका अध्यक्ष नारायणमान बिजुक्छेँ (रोहित) ले बुधबार एक कार्यक्रमका बीच उक्त भाषा कक्षाको उद्घाटन समेत गरेका छन् ।

  कम्युनिष्ट देश चीनको भाषा पढाउनुको पछाडी कुनै राजनीतिक स्वार्थ वा चीन मोह मात्र नभएको नगरपालिकाले जनाएको छ । भक्तपुरमा आउने चिनियाँ पर्यटकलाई मध्यनजर गर्दै चिनियाँ भाषाको प्रशिक्षण शुरु गरिएको नगरपालिकाको दावी छ ।

  कार्यक्रममा अध्यक्ष बिजुक्छेले चिनियाँ पर्यटकको बसाइ लम्ब्याउन भाषा कक्षाले भूमिका खेल्ने विस्वास व्यक्त गरे । पर्यटन व्यवसायलाई फस्टाउन चिनियाँ भाषा तालिम र पथप्रदर्शकलगायतका तालिमहरू उपयोगी हुने बताउँदै अध्यक्ष बिजुक्छेले चिनियाँ भाषा सँगसँगै चिनियाँ साहित्य, सभ्यता र चीनको इतिहासको अध्ययनमा समेत नयाँ पुस्ताले जोड दिनुपर्ने आवश्यकता औल्याए ।

  चिनियाँ भाषा हेर्दा जटिल जस्तो भएपनि सिक्दै जाँदा सरल भाषा भएकोले यसको ज्ञानसंगै चिनियाँ साहित्य, सभ्यता र इतिहासको ज्ञान समेत हासिल गर्न सकिने अध्यक्ष विजुक्छेले बताए । उनले नयाँ पुस्ताको व्यक्तित्व विकास गर्न यसले सहयोगी भूमिका खेल्ने उल्लेख गरे ।

  कार्यक्रममा भक्तपुर नगरपालिकाका प्रमुख सुनिल प्रजापतिले भक्तपुरका युवा पुस्तालाई रचनात्मक गतिविधिमा संलग्न गराउने उद्देश्यले विभिन्न सीपमूलक तालिमहरू सञ्चालन गरिरहेको जानकारी गराएका थिए भने उपप्रमुख रजनी जोशीले आफूले सिकेको तालिम र सीपमार्फत आफू परिष्कृत हुने र समाजको लागि योगदान पुर्या‌उने ढंगले काम गर्न अभिप्रेरित गरेकी थिइन् ।

  उक्त अवसरमा वडा नं. ९ का वडाध्यक्ष रवीन्द्र ज्याख्व, कार्यपालिका सदस्य तथा तालिम संयोजक रोशनमैया सुवाल र वडा नं. ३ का वडाध्यक्ष राजकृष्ण गोरा लगायतले प्रशिक्षणको औचित्वबारे प्रस्ट पारेका थिए । बुधबारदेखि नै  भाषा कक्षासंगै पाक शिक्षा सिकाइने कक्षा पनि उद्घाटन भएको बताइएको छ ।

  भक्तपुर नगरपालिकाले स्थानीय सरकारको तर्फबाट युवाहरूलाई सीपमूलक तालिम संचालन गर्दै आइरहेको छ । यस अघि फोटोग्राफी, कृषि प्राविधिक तालिम, लिपि, सिलाइ, काष्ठकला, कपाल काट्ने, पथप्रदर्शक तथा रेडियो प्रस्तोता लगायतका विभिन्न तालिम संचालन भैसकेका छन् । युवालाई उत्तरदायी र सक्षम बनाउने उदेश्यले यस्ता तालिम संचालन गर्दै आएको नगर प्रमुख सुनिल प्रजापतिले बताएका छन् ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  चुनाव जितेपछि डा. तोसिमा दिइन् राजिनामा

  ललितपुर क्षेत्र नं ३ मा निर्वाचित सांसद डा. तोसिमा कार्कीले चुनाव जितेपछि आफ़्नजो पबत राजिनामा...

  नाै वर्षमा पुल बनेपछि निकुञ्जले भन्याे ‘प्रवेश निषेध’

  चितवनको वाल्मीकि आश्रम र नवलपरासी (बर्दघाट सुस्तापूर्व) त्रिवेणीधाम जोड्ने आकर्षक झोलुङ्गे पुल बनेको छ ।...

  रविको नागरिकता छानबिन गर्न गृह र परराष्ट्रलाई पत्र

  राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टीका सभापति रवि लामिछानेको नागरिकता विषयमा अनुसन्धान गर्न अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगले अग्रसरता...

  दोलखाबाट माओवादी केन्द्रका कार्की निर्वाचित

  प्रतिनिधिसभा सदस्यमा दोलखाबाट नेकपा माओवादी केन्द्रका गङ्गा कार्की निर्वाचित भएका छन् । कार्कीले नेकपा एमालेका...

  भारतीय पक्षले गर्यो नेपाल-भारत सीमा पुल बन्द

  सोमबार बिहानदेखि भारतीय पक्षले खलंगामा रहेको नेपाल-भारत सीमा पुल बन्द गरेको छ । दार्चुला सदरमुकाम...