News Portal

 • विरुवा नरोप्ने घरले सूर्यविनायक नगरपालिकाबाट सेवा नपाउने

  भक्तपुर, ३ भदौ
  २०८३ पटक
  भक्तपुर, ३ भदौ

  हनुमन्ते नदी सफाई अभियान चलाइरहेको सूर्यविनायक नगरपालिकाले हरियाली प्रवर्द्धन योजना अघि सारेको छ ।

  वृक्षारोपण गर्ने तर त्यसको संरक्षण नहुने भएपछि नगरपालिकाले व्यक्तिगत अथवा सस्थागत जिम्मेवारीमा वृक्षारोपण अभियान मार्फत हरियाली प्रवर्द्धन योजना अघि सारेको हो ।

  नगरपालिकाले एक नीति नै पारित गरि सार्वजनिक स्थल र सडकछेउ रोपिने बिरुवालाई व्यक्तिगत अथवा सस्थागत नाम दिन सकिने जनाएको छ । विरुवा रोप्नेले हुर्काउने दायित्व पनि लिउन भन्ने उदेश्यले जो व्यक्ति अथवा सस्थाले विरुवा रोप्छ त्यस विरुवालाई उही व्यक्ति अथवा सस्थाले चाहेअनुसार नाम दिन सक्ने नीति पारित भएको नगरपालिकाको भनाइ छ । सूर्यविनायक नगरपालिकाले नगरसभाबाट यो नीति पारित गरेको बताइएको छ ।

  सूर्यविनायक नगरपालिकाकी उपप्रमुख जुना बस्नेतले उक्त कुरा पुष्टि गर्दै अहिले पहिलो चरणमा कौशलटार, बालकोट, सिरुटार सडकमा विरुवा रोप्ने कार्य भएको बताइन । बस्नेतले अब बन्ने नगर क्षेत्रका सबै सडकमा स्थानीयलाई विरुवा रोप्न र संरक्षण गर्न आकर्षित गर्ने उदेश्यले नगरपालिकाले नयाँ नीति ल्याएको जानकारी गराइन । स्थानीयको अपनत्वमा वृक्षारोपण गर्ने नीति ल्याएको उनको जिकिर छ ।

  उनका अनुसार नगरपालिकाले वृक्षारोपणलाई ऐच्छिक विषय मात्र नभई अनिवार्य समेत बनाएको छ । अब हरेक नक्सा पास गर्ने घरले अनिवार्य २ वटा विरुवा रोप्न र हुर्काउन पर्ने व्यवस्था गरिएको उपप्रमुख बस्नेतले बताइन । बस्नेतले निर्माण सम्पन्न भैसकेका घरहरुलाई पनि अनिवार्य वृक्षारोपण गर्नुपर्ने व्यवस्था भएको अन्यथा नगरपालिकाले दिने सेवा उपलब्ध नगराउने नीति रहेको पनि स्पष्ट पारिन ।

  मंगलवार भक्तपुर पोस्ट संग कुरा गर्दै नगर उपप्रमुख बस्नेतले स्वस्थ जीवनको लागि स्वच्छ वातावरण आवस्यक भएको भन्दै त्यसको लागि सबै नगरबासीको साथ् रहने विस्वास व्यक्त गरिन् । स्थानीय सरकारका जनप्रतिनिधिको कार्यकाल अझै २ वर्ष १० महिना रहेको भन्दै यो अवधीमा स्थानीयको चाहना बमोजिम स्थानीय सहभागीतामा जोड दिदै विकास र सम्वृद्धिको बाटोमा सूर्यविनायक अघि बढ्ने उनको दावी छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  मध्यपुर थिमिको सिन्दुर जात्रा र जिब्रो छेड्ने जात्रा सम्पन्न, सुजनले दोश्रो पटक छेडे जिब्रो

  भक्तपुरको मध्यपुर थिमि नगरमा सिन्दुर जात्रा सम्पन्न भएको छ । बिस्का जात्राकै अवसरमा मध्यपुरमा बैशाख...

  महोत्सव समापनमा भक्तपुरका पत्रकार ढकाललाई सम्मान

  भक्तपुर । जिल्लामा लामो समयदेखि पत्रकारितामा क्रियाशील रहेका पत्रकार हेमराज ढकाल सम्मानित भएका छन् ।...

  लेखक खाइजूको भोगाइमा आधारित यमलोक यात्रा सार्वजनिक

  लेखक श्रीराम खाइजूको सातौं कृति  सार्वजनिक भएको छ ।  खाइजूको आफ्नै जीवन संस्मरण समेटिएको पुस्तक...

  सडकमा उत्रियो गठ्ठाघरको नवदुर्गा महिला समुह

  सरसफाइ केन्द्रीत अभियान चलाइरहेको राष्ट्रको लागि दुई घण्टा अभियान लोकप्रिय बन्दै जाँदा भक्तपुरमा सरसफाइ अभियानकै...

  सार्वजनिक स्थल सफाइमा सक्रिय हुँदै गठ्ठाघरको नवदुर्गा महिला समुह

  सरसफाइ केन्द्रीत अभियान चलाइरहेको राष्ट्रको लागि दुई घण्टा अभियान लोकप्रिय बन्दै जाँदा भक्तपुरमा सरसफाइ अभियानकै...