News Portal

 • भक्तपुरमा पनि देखियो डेंगु : यस्ता छन् बच्ने उपाय

  भक्तपुर, १५ भदौ
  ४५५९ पटक
  भक्तपुर, १५ भदौ

  के तपाइँको परिवारमा कसैलाई एक्कासी उच्च ज्वरो आएर असाध्यै टाउको दुखिरहेको छ ? ज्वरोमा आँखाको गेडी तथा आँखाको पछिल्लो भाग दुख्ने, ढाड, जोर्नी तथा मांसापेशिहरू दुख्ने, शरीरमा विमिरा आउने, वाकवाकी लाग्ने, पेट दुख्ने, नाक वा गिजाबाट रगत बग्ने, बेहोश हुने आदि लक्षणहरू देखिएका छन् ? यदि छ भने डेंगु रोग लागेको पनि हुनसक्छ ।

  देशभर फैलिरहेको यो रोग भक्तपुरमा पनि देखिएको छ । भक्तपुरमा अहिलेसम्म १० जनामा डेंगुको संक्रमण देखिएको भक्तपुर अस्पतालले जनाएको छ भने अन्य अस्पतालमा समेत यस्ता रोगी भेटिएका हुनसक्ने भन्दै जनस्वास्थ्य कार्यालय भक्तपुरले सावधानी अपनाउन विशेष जनचेतनामूलक अभियान नै चलाउने भएको छ ।

  के हो डेंगु रोग ?
  यो लामखुट्टेको टोकाइबाट सर्ने रोग हो । डेंगुको भाइरसद्वारा संक्रमित भएको एडिज एजिप्टाई जातको पोथी लामखुट्टेले टोक्दा यो रोग सर्दछ ।

  कस्तो हुन्छ डेंगु सार्ने लामखुट्टे

  एडिज लामखुट्टे कालो रंगको हुन्छ, जसमा सेतो थोप्लो पनि देखिन्छ । यो लामखुट्टेले विशेषगरी दिउँसो टोक्ने गर्दछ । यसले सफा पानी जमेको स्थानमा फुल पार्ने गर्छ । यो रोग सार्ने लामखुट्टे ग्रामीण क्षेत्रभन्दा शहरी क्षेत्रमा बढी पाइने गर्दछ । खास गरी वर्षाको पानी जम्ने सफा खाल्डाखुल्डी, खाली बट्टा र ड्रमहरू, गमला, पानीको ट्ंयाकी आदिमा यो लामखुट्टेले फुल पार्ने गर्दछ । सोही क्षेत्र यिनीहरुको बासस्थान हो ।

  कति खतरा

  डेंगु रोग क्लासिक, हेमोरेजिक र साक सिन्ड्रोम गरी ३ प्रकारका छन । क्लासिक डेंगु आफै सन्चो हुन्छ तर डेंगु हेमोरेजिक ज्वरो वा डेंगु साक सिन्ड्रोम भएको छ भने यसको उचित प्रकारले उपचार नगरे मृत्यु पनि हुन सक्छ । त्यसैले बेलैमा सुविधासम्पन्न अस्पतालमा डेंगुको इलाज गराउनुपर्दछ ।

  बच्ने उपाय

  डेंगुबाट बच्न लामखुट्टेको टोकाइबाट बच्नु आवश्यक छ । त्यसका लागि झूल, जाली, स्प्रे आदीको प्रयोग बढाउनुपर्दछ । दिउसो यो रोग सार्ने लामखुट्टे सक्रिय हुने हुँदा बाहुले लुगा लगाएर बस्नुपर्छ । लमखुट्टेको टोकाइबाट बच्न लामखुट्टे भगाउने मलहम दल्न पनि सकिन्छ ।

  त्यसका अलावा लामखुट्टे नियन्त्रणका लागि सफा पानी जम्ने खाल्डाखुल्डी हटाउनुपर्दछ । सफा पानी जम्न सक्ने गमला, खाली बट्टा र ड्रमहरू, गाडीका काम नलाग्ने टायरहरू, ट्यांकीहरु, पानी जम्ने खाल्डाखुल्डी पुर्ने गर्नुपर्छ । घर वरिपरि लामखुट्टे बस्न नदिन सरसफाइमा अत्यधिक ध्यान दिनु आवस्यक छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  सांसद दुर्लभ थापा माथि पूर्वमन्त्री बस्नेतको संगीन व्यंग्य र गम्भीर आरोप

  पूर्व मन्त्री एवं निवर्तमान प्रतिनिधि सभा सदस्य महेश बस्नेत आफ्नो क्षेत्रबाट निर्वाचित सांसद दुर्लभ थापा...

  राष्ट्रिय युवा संघ भक्तपुरमा रविन थापाको नेतृत्वमा नयाँ कार्यसमिति निर्वाचित

  भक्तपुर जिल्लामा नेकपा (एमाले) को युवा संगठन राष्ट्रिय युवा संघ नेपालको १० औं अधिवेशनबाट नयाँ...

  आज अप्रिल फुल, मर्माहत गराउने झुट नबोल्न अनुरोध

  अप्रिल महिनाको १ तारिखको दिन विश्वका विभिन्न देशमा अप्रिल फुल मनाइन्छ। ‘फुल’ को नेपाली अर्थ...

  प्रधानमन्त्री प्रचण्ड भक्तपुर आउने कार्यक्रम स्थगित

  प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्ड भक्तपुर नआउने भएका छन् । शनिवार दिउँसो उनी भक्तपुरको सूर्यविनायक आउने...

  खसीबोका चोरेर मासु बेच्ने गिरोह भक्तपुरमा समातियो

  भक्तपुरका विभिन्न ठाउँबाट घरको गोठमा बाँधिएका खसीबोका चोरीएको गुनासोले गर्दा सक्रिय प्रहरीले चोरीमा संलग्न दुई...