News Portal

 • किसानको दुख : खेती गर्दै, ऋण बोक्दै

  सर्लाही, ११ पुस
  १६२५ पटक
  सर्लाही, ११ पुस

  कृषीप्रधान देश भनिने हाम्रो देशको अन्न भण्डार तराइमधेशका किसानको ब्यथा आजको गोरखापत्रले छापेको छ । किसानले आफ्नो फसल बेचेर भनेजस्तो मूल्य नपाउने कुरा चलिरहदा सर्लाहीमा भने आफ्नो फसल बेचेर वर्षौ सम्म एक पैसा नआएका किसानको अवस्था समाचारमा उल्लेख गरिएको छ ।

  समाचार अनुसार सर्लाहीको विष्णु गाउँपालिका–२, बहादुरपुरका शशिभूषण सिंहले धनकौलस्थित अन्नपूर्ण चिनी उद्योगमा तीन आर्थिक वर्षदेखि लगातार उखु बिक्री गर्दै आएका छन् ।

  उनले बिक्री गरेको उक्त उखुको एक रुपियाँ पनि भुक्तानी पाएका छैनन् । हामी तीन दाजुभाइले तीन वर्षदेखिको १२ लाख रुपियाँ लिन बाँकी छ, उद्योगमा भुक्तानी माग्न जाँदा कहिल्यै पनि उद्योगी भेटिँदैनन्, सिंहले भने, यो वर्षदेखि धनकौल मिलमा उखु नदिने तयारी गरेका छौँ । उखु बेचेको पैसा वर्षौंसम्म नपाउँदा घर व्यवहार धान्नै मुस्किल परिसकेको छ ।

  समयमै उखुको भुक्तानी नपाउँदा साना किसान ऋणमा डुबेका छन् । खेतभरि लगाएको नगदे बाली उखु बिक्री गरेको पैसा नपाउँदा किसानले ऋण गरेरै व्यवहार चलाइरहेका छन् । साहुको ऋण तिर्न खेत नै बेच्नुपर्ने अवस्था आएको छ, सिंहले गुनासो गर्दै भन्नुभयो, किसानलाई हाकाहाकी अन्याय गर्ने उद्योगीलाई सरकारले केही कारबाही गर्न सकेको छैन । हामी किसान निरीह हुनुपरेको छ ।

  उखुको भुक्तानी माग गर्दै किसान धनकौल चिनी उद्योगमा गएर पटकपटक धर्नामा बसेका छन् । बिक्री गरेको उखुको पैसा दिलाइदिन माग गर्दै किसानले सदरमुकाम मलङ्गवामा आएरसमेत प्रदर्शन गर्ने र प्रमुख जिल्ला अधिकारीलाई ज्ञापनपत्र बुझाउनेसमेत गरे ।

  स्थानीय प्रशासनले चिनी उद्योगलाई पटकपटक पत्र नै लेखेर किसानको भुक्तानी गर्न निर्देशन दिएको छ तर प्रायः काठमाडौँमै बस्ने ती उद्योगका मालिकले प्रशासनलाई समेत टेरेका छैनन् । धेरैजसो बिचौलियामार्फत उखु खरिद गर्ने सो उद्योगले किसानको कति भुक्तानी गर्न बाँकी छ ? भन्ने विवरणसमेत छैन । धनकौलका उखु किसान रामविनय रायले समयमै भुक्तानी नपाउने समस्याले आफूले उखु खेतीको विकल्पमा अन्य बाली लगाउन थालेको बताए । उखुलाई नगदे बाली भनिन्छ तर तीन÷चार वर्षसम्म नगद नै देख्न पाइँदैन, रायले भने । दुई वर्षसम्म निरन्तर पैसा नपाएपछि मैले उखुको साटो तरकारी र अन्य खेती लगाउन थालेको छु, उनको भनाइ छ ।

  सर्लाहीका तीन चिनी उद्योगमध्ये इन्दुशङ्करले अहिलेसम्मको सम्पूर्ण भुक्तानी गरिसकेको छ भने अन्नपूर्णले तीन वर्षदेखिको र महालक्ष्मी चिनी उद्योग बगदहले गत वर्षको भुक्तानी गर्न बाँकी छ । नेपाल उखु उत्पादक महासङ्घका अध्यक्ष कपिलमुनि मैनालीले उखु खेती हुने तराईका सबै जिल्लाका किसानले भुक्तानीमा समस्या झेल्नु परिरहेको बताए । देशभरका १४ मध्ये सर्लाहीको अन्नपूर्ण र रौतहटको श्रीराम सुगर मिल किसानको भुक्तानी दिन नसकेर यो वर्ष सञ्चालन हुने अवस्था छैन, मैनालीले भने, अन्य उद्योग भने धमाधम चल्न थालेका छन् ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  उपप्रधान एवं गृहमन्त्री श्रेष्ठ अस्पतालबाट डिस्चार्ज

  उपप्रधान एवं गृहमन्त्री नारायणकाजी श्रेष्ठको स्वास्थ्यमा सुधार भएपछि अस्पतालबाट डिस्चार्ज भएका छन् ।आइतबार उनी डिस्चार्ज...

  भक्तपुरमा प्रतिपक्षीको भूमिका निर्वाह गर्न माओवादी केन्द्रका उपमहासचिव पुनको निर्देशन

  पूर्व मन्त्री समेत रहेका नेकपा(माओवादी केन्द्र) का उप महासचिव वर्षमान पुन अनन्तले भक्तपुरमा प्रतिपक्षीको भूमिका...

  सञ्चारकर्मी एवं साहित्यकार आशुतोषको अमेरिकामा ब्रेकफास्ट गरौंला सार्वजनिक (भिडियोसहित)

  भक्तपुरका सञ्चारकर्मी एवं सुपरिचित साहित्यकार रामगोपाल आशुतोषको शब्दमा उनिएको ‘अमेरिकामा ब्रेकफास्ट गरौंला’ बोलको गीतमा म्युजिक...

  सल्लाघारीमा मौलिक नेवारी स्वादको नेवा: ननी शुरु

  भक्तपुरमा मौलिक नेवारी खाजा र खानाको स्वाद पस्कने नेवाः ननी शुभारम्भ भएको छ । भक्तपुर...

  खड्काको नेतृत्वमा चाँगुनारायण २ मा वाइसिएलको २७ सदस्यीय समिति गठन

  सत्तारुढ दल नेकपा(माओवादी केन्द्र) को सहायक संगठन वाइसिएल नेपालले चाँगुनारायण नगरपालिकाको वडा नम्बर २ मा...