News Portal

 • नेपाली भाषाका अक्षरसँग रमाउंदै बालबालिका

  भक्तपुर, १६ पुस
  ७२९ पटक
  भक्तपुर, १६ पुस

  गोलाकार टेबुल अगाडी मिलेर बसेका बालबालिका नेपाली भाषाका अक्षरसँग रमाइरहेका थिए। निजि विद्यालयसँग प्रतिष्पर्धा गर्दै सामुदायिक विद्यालयले पनि अंग्रेजी माध्यमबाट पठनपाठन गराइरहेको पाइन्छ। तर नुवाकोटको बेल्कोटगढी नगरपालिका–१० पोखरीमा रहेको वरदवी आधारभुत विद्यालयले भने नेपाली भाषाका अक्षरमा बालबालिकालाई नजिक बनाउन ‘साक्षरता कक्षा’ सञ्चालन गरेको छ ।

  बालबालिकामा पढ्ने सीप र क्षमताको विकास गर्न १ र २ कक्षामा ‘साक्षरता कक्षा’ सञ्चालन गरिकएको हो। उक्त कक्षा सञ्चालन गर्न दुबै कक्षामा फरक÷फरक भाषा शिक्षिका रहेका छन्। यो कक्षाबाट बालबालिकाले छिटो र राम्रो सिक्ने भएकोले शिक्षकलाईसमेत सजिलो भएको बताइएको छ। ‘मैले पढाउन थालेको १० वर्ष भयो। योभन्दा पहिले जति कराएर सिकाए पनि बालबालिकाले जान्दैन थिए। आफ्नो पेशाप्रति नै दिक्क लाग्थ्यो,’ कक्षा २ की भाषा शिक्षिका सलिना मिजारले भनिन्, ‘साना बालबालिकालाई त्यसमा पनि नेपाली पढाउन के गाह्रो हुन्छ र भन्ने लाग्छ, तर त्यो भोग्नेलाई मात्र थाहा हुन्छ। बालबालिकाहरू प्रायः खेल्न रुचाउछन्। उनीहरूलाई जबरजस्ती कोठाभित्र राखेर सिकाउन खोज्दा गाह्रो थियो। अहिले त बालबालिका आफै रमाउने गरेका छन्।’

  सारक्षता कक्षा सञ्चालन भएपछि अक्षर चिन्न र लेख्न सक्ने भएको कक्षा १ की भाषा शिक्षिका अप्सरा बस्नेतले बताइन। यो विद्यालयमा गत वर्षदेखि साक्षरता कक्षा सञ्चालन भइरहेको छ। उक्त कक्षा सञ्चालनपछि विद्यार्थीको शैक्षिक स्तरमा वृद्धि भएपछि निजि विद्यालयमा जाने विद्यार्थीसमेत उक्त विद्यालयमा आउने गरेको बताइएको छ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  राधेराधेस्थित हनुमन्ते खोलामा स्कुटी सहित मानिस मृत फेला

  भक्तपुरको राधेराधेस्थित हनुमन्ते खोलामा स्कुटी सहित एकजना व्यक्ति मृत अवस्थामा फेला परेका छन । मध्यपुर...

  मध्यपुर थिमिमा ब्लड बैंक स्थापना हुने, लायन्स क्लवले १ करोड ३२ लाख सहयोग गर्ने

  नेपाल कोरिया मैत्री नगरपालिका अस्पतालमा ब्लड बैंक स्थापनाका लागि लायन्स क्लवले १ लाख डलर सहयोग...

  बालकोट बस्ने ३२ वर्षिया बुढाथोकी पक्राउ

  उदयपुरको त्रियुगा नगरपालिका वडा नं. ३ घर भई हाल भक्तपुरको सूर्यविनायक नगरपालिका वडा नम्बर-१ बालकोट...

  नयाँ सत्ता समीकरणसंगै तीन मन्त्रीले लिए सपथ

  नयाँ सत्ता समीकरण संगै तीन मन्त्रीले सपथग्रहण गरेका छन् । प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डको सिफारिसमा...

  २९ उद्योगी व्यवसायीलाई ‘कर्पोरेट बिजनेश अवार्ड’

  काठमाडौं, २१ फागुन २०८० । कर्पोरेट मिडिया ग्रुपले विभिन्न उद्योगी तथा व्यवसायीहरूलाई अवार्ड तथा सम्मान...