News Portal

 • भक्तपुरका विभिन्न स्थानमा थाइल्याण्डका भिक्षुसहितको धम्मयात्रा

  भक्तपुरपोष्ट संवाददाता२६ माघ २०७६
  ८६७ पटक
  २६ माघ २०७६

  भक्तपुर। नेपाल भ्रमण वर्ष मनाइरहँदा  थाइल्याण्डबाट आएका भिक्षु तथा भिक्षुणीहरुको सहभागितामा आइतबार भक्तपुरमा धम्मयात्रा गरिएको छ।

  भक्तपुर नगरपालिका ७ इनाचोस्थित मुनि बिहारबाट सुरु भएको यात्राले भक्तपुर नगर परिक्रमा गरेको थियो। बौद्धहरुको गुँला बाजासहितको धम्मयात्रा मुनि बिहारबाट गोल्मढी, सुकुलढोका, क्वाछें, टौमढी, गःहिटी, नासमना, वंशगोपाल हुँदै दूधपाटीमा समापन गरिएको थियो।

  धम्मयात्रामा मुनि बिहारमा रहेका भिक्षु तथा भिक्षुणीसँगै भक्तपुरका बौद्ध धर्मावलम्बीहरुको सहभागिता रहेको थियो। मुनि बिहारमा बौद्ध धर्मसम्बन्धी प्रवज्या गर्न आएका थाइल्याण्डका भिक्षु तथा भिक्षुणी उक्त धम्मयात्रामा सहभागी भएका थिए। उनीहरु थाई इन्डोचाइना मैत्री संघको तर्फबाट भक्तपुरस्थित मुनि विहारमा आएको मुनि विहारका सहयोगी सुरेन्द्रराज शाक्यले जानकारी दिए।

  चारुमती बुद्धिष्ट मिसन नेपाल र थाइ इन्डो चाइना फ्रेन्डसिप एसोसिएसनको संयुक्त आयोजनामा भएको त्रिपिटक वाचनले धार्मिक पर्यटन विकासमा सहयोग पुग्ने समारोहका संयोजक भिक्षु तपस्वी धम्मको विश्वास छ । पुरातात्विक र ऐतिहासिक अशोककालीन चारुमती स्तुपलाई विश्वसम्पदामा सूचीकृत गराउनुपर्ने उनको भनाइ छ ।

  साथै, नेपालका मौलिक संम्पदा र धार्मिक पहिचान संरक्षणका लागिसमेत यस्ता अभियानले महत्वपूर्ण योगदान पुग्ने उनको विश्वास छ ।सम्राट अशोकका छोरी चारुमतीले निर्माण गरेको करिब २३ सय वर्ष पुरानो यो स्तुपलाई नेपाल, भारत र श्रीलंकाबीचको प्राचीन सम्बन्धको सेतुसमेत मानिन्छ ।उनका अनुसार मुनि विहारमा बौद्ध धर्म अँगाल्ने तथा भिक्षु बनेका विद्यार्थीहरुलाई थाइल्याण्डमा उच्च शिक्षा अध्ययनको गर्ने व्यवस्थासमेत गर्दै आएको छ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  स्पा सेन्टरका संचालक पौडेल पक्राउ

  रोजगारीको प्रलोभन देखाई वेश्यावृत्तीमा लगाएको अभियोगमा काठमाडौं महानगरपालिका-९ रातोपुलस्थित नुवाकोट व्यूटी पार्लर एण्ड स्पा सेन्टरका...

  भक्तपुर नगरपालिकाले सम्पूर्ण लागत आफै व्यहोर्ने गरी बनाउँदैछ थन्थु दरवार

  पुरातत्व विभागका महानिर्देशक सौभाग्य प्रधानाड्डको नेत्रित्वामा आएको एक टोलीले भक्तपुर नगरपालिकाको पुरानो नगरपालिका भवन रहेको...

  भक्तपुर केन्द्रबिन्दु भएर भूकम्प

  भक्तपुरमै केन्द्रबिन्दु गरी भूकम्प गएको छ । भक्तपुरको पलाँसे आसपास केन्द्रबिन्दु भएर मंगलवार राति करिब...

  गीत संगीतले संदेश दिन सक्नुपर्छ : सुनिल प्रजापति

  sunil prajapati bhaktapur

  भक्तपुर नगरपालिकाका प्रमुख सुनिल प्रजापतिले गीत संगीतले समाजलाई संदेश दिन सक्नुपर्ने प्रष्ट पारेका छन् ।...

  अन्नको सम्मान गर्ने पर्व ‘सकिमना पुन्ही’ सम्पन्न

  sakimana punhi

  अन्नको सम्मान गर्ने पर्वको रुपमा सकिमना पुन्ही सम्पन्न भएको छ । विशेषगरी नेवा समुदायले मनाउने...