News Portal

 • पढन्ते विद्यार्थी : घुमन्ते शिक्षक

  भक्तपुरपोस्ट संवाददाता भक्तपुर, ४ फागुन
  १५४९ पटक
  भक्तपुर, ४ फागुन

  जेन्युन स्कूलको किण्डरगार्टनमा पढ्ने प्रसिद्धिकालाई धेरै पुस्तक एकै ठाउँमा देख्दा बढो रमाइलो लागिरहेको थियो । जुन पुस्तक पल्टायो त्यहिँ उनलाई किनुकिनु लागेको थियो । तर, चाहेर पनि उनले सबै पुस्तक पाउने सम्भावना थिएन । त्यसैले सबैभन्दा उत्कृष्ट पुस्तक छान्न उनी व्यस्त थिइन् । बागीश्वरीकी एक विद्यार्थी त पुस्तक किन्ने पैसा नभएपछी आफूलाई मन परेको पुस्तकको पन्ना पल्टाउदै प्रदर्शनी स्थलमै पढेर बसेको भेटिइन ।

  यो भक्तपुर-१० कमलविनायकस्थित लामगाल चौरमा भएको पुस्तक प्रदर्शनीको दृश्य हो । आरम्भ नेपालको आयोजनामा शुक्रवारबाट शुरु भएको ३ दिने पुस्तक प्रदर्शनीको आइतवार अन्तिम दिन भएकोले अवलोकनकर्ताको उल्लेख्य उपस्थिति देखिन्थ्यो । प्राय: विद्यालयका शिक्षक, विद्यार्थी र स्थानीयले अवलोकन गरेका प्रदर्शनीमा विद्यार्थीहरु आफूलाई मन परेको पुस्तक छान्न र किन्न उत्सुक देखिन्थे । स्थानीय अभिभावकहरु आफ्ना नानिबाबुलाई लिएरै पुस्तक किन्न स-परिवार प्रदर्शनी स्थल आएका थिए । आफ्नै घर अगाडी पुस्तक छान्न पाउनु अवसर भएको भन्दै उनीहरु खुशी देखिए ।

  प्रदर्शनीमा करिब ५ लाख रुपियाको पुस्तक खरिद बिक्रि भएको आयोजकले जनाएको छ । आयोजक सस्थाका अध्यक्ष बालकृष्ण बनमालाले विद्यार्थी भन्दा शिक्षकको पठन सस्कृती घटेको पाएको भन्दै दुख व्यक्त गरे । पठन सस्कृती विकाश गर्न आफूहरुले पुस्तक प्रदर्शनी आयोजना गरेको जानकारी गराउदै बनमालाले शिक्षकहरु पुस्तक नै नकिनी घुमेर फर्कने गरेको बताए । ”बरु विद्यार्थीहरुले कम्तिमा एउटा पुस्तक किनेर फर्किएको पाइयो ।” उनले भने ।

  प्रदर्शनीमा स्टल राखेर बसेका नेपाल प्रज्ञा प्रतिष्ठानका महेश्वर थापामगरका अनुसार पुस्तक प्रदर्शनी प्रकाशकहरुले सोचेको भन्दा राम्रो भएको छ । भक्तपुरमा राम्रा पाठकहरु भेटिएको भन्दै उनले खुशी व्यक्त गरे । प्रदर्शनीमा १५ वटा प्रकाशनका स्टल रहेका थिए । प्रदर्शनीबाट असन्तुष्ट प्रकाशन गृहका प्रतिनिधि भने भेटिएनन ।

  उक्त प्रदर्शनीमा पुगेका बागमती प्रदेश सभा सदस्य एवं नेमकिपाका केन्द्रीय सदस्य सुरेन्द्रराज गोसाइले स्क्रिनमा रमाइरहेको पुस्तालाई पुस्तकका पन्नामा ल्याउनु अहिलेको चुनौती रहेको बताए । गहिरो अध्ययन र अनुभवपछि पुस्तक लेखिने हुँदा पुस्तकको पन्नाहरु ज्ञानले भरिएको हुने उनको भनाइ छ । पुस्तक नपढ्ने समाज अघि बढ्न नसक्ने उनले बताए ।

  शुक्रवार नेमकिपा अध्यक्ष नारायणमान बिजुक्छेंले उद्घाटन गरेको पुस्तक प्रदर्शनीको आइतवार नेपाल मजदुर किसान पार्टीका सचिव एवं प्रतिनीधि सभाका सदस्य प्रेम सुवालले समापन गरेका थिए । समापन समारोहमा बोल्दै उनले थोरै समयमा धेरै कुरा थाहाँ पाउन पुस्तकको महत्वमाथि प्रकाश पारेक थिए । पुस्तकको भोक जगाउन पुस्तक प्रदर्शनीलाई निरन्तरता दिन जरुरी रहेको बताउदै उनले पठन सस्कृतीको विकाशमा यसले योगदान गर्ने बताए ।

  उक्त अवसरमा सांसद सुवालले प्रदर्शनीकै दौरान आयोजना गरिएको विविध प्रतिस्पर्धात्मक कार्यक्रमका बिजेताहरुलाई पुरस्कार प्रदान गरेका थिए ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  सेक्युरिटी प्रिन्टिङ प्रेसमा दोषी ठहर इन्जिनियरले गरे भक्तपुरस्थित आफ्नै निवासमा आत्महत्या

  भ्रष्टाचार मुद्दामा विशेष अदालतले दोषी करार गरेपछि एक सरकारी कर्मचारीले आत्महत्या गरेका छन् । सेक्युरिटी...

  सिरोहियाको पक्षमा उभिए सांसद थापा : ओलीमाथि आक्रोश, प्रचण्डप्रति गुनासो

  नेपाली कांग्रेसका तर्फबाट निर्वाचित भक्तपुर-२ का प्रतिनिधि सभा सदस्य दुर्लभ थापा कान्तिपुर मिडिया ग्रुपका अध्यक्ष...

  अनुमती मागेरै रोए प्रअ महर्जन

  ललितपुर, १० जेठ २०८१ । मञ्च धुमधामले सजाइएको थियो । छेउमै नौमति बाजा घन्किरहेको थियो...

  स्थानीयले नियन्त्रणमा लिए मालबाहक टिपर

  बिशाल बस्नेत, महोत्तरी । अवैधानिकरुपमा नदीजन्य  पदार्थ ओसारपसार गरिरहेका टिपरहरुलाई स्थानीयहरुले नै नियन्त्रणमा लिएर प्रहरीलाई...

  पुँजीवादीहरु आफ्नो स्वार्थ सिद्ध गर्न प्रेस स्वतन्त्रताको कुरा गर्छन् : बिसंखे

  नेकपा (माओवादी केन्द्र) की स्थायी समिति सदस्य अन्जना बिसंखेले प्रेस स्वतन्त्रता पुँजीवादीहरुको कब्जामा परेको बताएकी...