News Portal

 • गोल्डेन गेटमा ‘डिकेड् चाइल्ड राइट्स हीरोको निर्वाचन’ सम्पन्न

  भक्तपुरपोष्ट संवाददाता२६ फागुन २०७६
  ९७५ पटक
  २६ फागुन २०७६

  भक्तपुर । महाकालीस्थान, भक्तपुरस्थित गोल्डेन गेट ईङ्गलिश सेकण्डरी स्कूलमा आज स्वीडेनमा मुख्यालय रहेको वर्ल्डस् चिल्ड्रेन्स प्राइज् (डब्लूसीपी) अन्तर्गतको विश्वव्यापी ‘डिकेड चाइल्ड राइट्स हीरो निर्वाचन’ कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ । यो पुरस्कार बालबालिकाको क्षेत्रमा नोबेल पुरस्कारको रुपमा सुप्रसिद्ध छ ।

  कक्षा ४ देखि १० सम्मका १० वर्ष वा सो भन्दा बढी उमेर समुहका जम्मा १५६ जना विद्यार्थीहरुले बालअधिकारको क्षेत्रमा अन्तर्राष्ट्रीय स्तरमा उल्लेखनीय योगदान पुर्याई डब्लूसीपीको नोमिनेशनमा पर्न सफल ८ जना चाइल्ड राइट्स हीरोहरु मध्ये आफुलाई सबैभन्दा प्रभावशाली लागेको व्यक्तित्वलाई डिकेड चाइल्ड राइट्स हीरोको रुपमा चयन गरी मतदान गरेका हुन् ।

  निर्वाचनको सम्पूर्ण व्यवस्थापन डब्लूसीपीका गोल्डेन गेट चाइल्ड राइट्स एम्बेसडरहरु ईशान लाखाजू र जननी कुम्पाख तथा अन्य स्वयंस्वेवक विद्यार्थीहरुले गरेका थिए । निर्वाचन अघि नोमिनेशनमा परेका हीरोहरुका विषयमा एम्बेसडर तथा स्वयंसेवकहरुले चरणबद्ध रुपमा जानकारी प्रदान गरेका थिए भने डब्लूसीपीद्वारा प्रकाशित म्यागेजिन तथा इन्टरनेटको माध्यमबाट पनि विद्यार्थीहरुले यथेष्ट जानकारी हासिल गरेका थिए ।

  विद्यार्थीहरूको अत्यन्त उत्साहजनक सहभागिता रहेको उक्त कार्यक्रमले लोकतान्त्रिक अभ्यास, बालअधिकार, पारदर्शिता, उत्तरदायित्व वहन, आदिको प्रायोगिक शिक्षा दिएको र एकजना मान्छेको सपना, संकल्प र योगदानले बालबालिकाहरूको जीवन र सिङ्गो मानव जगतमा कस्तो फरक पार्न सक्छ भन्ने कुराको जीवन्त उत्प्रेरणा दिएको कुरा विद्यालयका डब्लूसीपी संयोजक तथा सीईओ शिव श्रेष्ठ बताउँछन् ।

  यो कार्यक्रममा सन २००० देखी संसारभरीबाट ११७ वटा देशका ७२००० विद्यालयहरुबाट ४४ मिलियन विद्यार्थीहरु सहभागी भएका छन भने हरेक वर्ष चाईल्ड राईट्स् हिरो र हरेक १० वर्षमा डिकेड चाईल्ड राईट्स् हिरो छानिने गर्दछ । सन २०१० मा नेल्सन मण्डेला तथा ग्रका मेचलले डिकेड चाईल्ड राईट्स् हीरोको उपाधी प्राप्त गरेका थिए भने यसवर्ष विगतमा चाईल्ड राईट्स् हीरोको उपाधी हासिल गरीसकेका ८ जना हीरोहरुबीच डिकेड चाइल्ड राइट्स हीरोको निर्वाचन हुँदैछ । नेपालमा यो कार्यक्रमको संयोजन माईती नेपालले गर्दै आएको छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  आदर्शस्थित औषधी पसलमा आगलागी, लाखौंको क्षती

  भक्तपुरको सूर्यविनायक नगरपालिका आदर्श चोक स्थित एक औषधी पसलमा एकाबिहानै आगलागी भएको छ । इन्द्र...

  राधेराधेस्थित हनुमन्ते खोलामा स्कुटी सहित मानिस मृत फेला

  भक्तपुरको राधेराधेस्थित हनुमन्ते खोलामा स्कुटी सहित एकजना व्यक्ति मृत अवस्थामा फेला परेका छन । मध्यपुर...

  मध्यपुर थिमिमा ब्लड बैंक स्थापना हुने, लायन्स क्लवले १ करोड ३२ लाख सहयोग गर्ने

  मध्यपुर थिमि नगरपालिकाले संचालन गरेको नेपाल कोरिया मैत्री नगरपालिका अस्पतालमा ब्लड बैंक स्थापनाका लागि लायन्स...

  बालकोट बस्ने ३२ वर्षिया बुढाथोकी पक्राउ

  उदयपुरको त्रियुगा नगरपालिका वडा नं. ३ घर भई हाल भक्तपुरको सूर्यविनायक नगरपालिका वडा नम्बर-१ बालकोट...

  नयाँ सत्ता समीकरणसंगै तीन मन्त्रीले लिए सपथ

  नयाँ सत्ता समीकरण संगै तीन मन्त्रीले सपथग्रहण गरेका छन् । प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डको सिफारिसमा...