News Portal

 • भक्तपुरमा ‘राष्ट्रिय परिचयपत्र’का लागि विवरण दर्ता कार्य शुरु

  संजीप शुभचिन्तक भक्तपुर, ५ साउन
  ४३७७ पटक
  भक्तपुर, ५ साउन

  भक्तपुरमा ‘राष्ट्रिय परिचयपत्र’का लागि विवरण दर्ता कार्य शुरु भएकाे छ । आइतवारबाट विवरण दर्ता कार्य शुरु भएकाे हो ।

  भक्तपुरको प्रमुख जिल्ला अधिकारी हुमकला पाण्डेले जिल्ला प्रशासन कार्यालयमा कार्यरत प्रमाणीकरण अधिकृतमार्फत आफ्नो विवरण दर्ता गरी राष्ट्रिय परिचयपत्र विवरण दर्ता कार्यको शुभारम्भ गरेकी हुन् । आइतवार करिब पचास जनाको विवरण दर्ता कार्य सम्पन्न भएको छ । चालु आर्थिक वर्षभित्र भक्तपुरका सबैको विवरण दर्ता कार्य सम्पन्न गर्ने लक्ष लिइएको प्रमुख जिल्ला अधिकारी पाण्डेले जानकारी गराइन् ।

  राष्ट्रिय परिचयपत्रको माध्यमबाट गुणस्तरीय सार्वजनिक सेवा तथा शान्ति, सुरक्षा र सुशासन प्रवर्द्धन गर्ने कार्यमा सहयोग हुने भक्तपुरको प्रमुख जिल्ला अधिकारी हुमकला पाण्डेको भनाइ छ । उनले सरकारको यस कार्यक्रममा सहभागी बन्न र ‘राष्ट्रिय परिचयपत्र’का लागि विवरण दर्ता गराउन सबैलाई अपिल पनि गरेकी छन् ।

  “प्रविधिमैत्री, सुशासित र सुदृढ सेवा प्रवाह नेपालको सान, बहुउपयोगी राष्ट्रिय परिचयपत्र हाम्रो पहिचान” भन्ने नाराका साथ् शुरु भएको ‘राष्ट्रिय परिचयपत्र’ व्यक्तिका परिचय प्रमाणिकरणको डिजिटल समाधान (digital solution) हो । डिजिटल विशेषता रहेकाले अहिलेको आधुनिक युगमा यसलाई सार्वजनिक सेवासँग अन्तरसम्बन्धित गराउन यो अत्यन्त उपयोगी छ । राष्ट्रिय परिचयपत्रको रुपमा निर्वाचनमा समेत प्रयोग गर्न सकिने गरी फोटो सहितको बायोमेट्रिक स्मार्ट कार्डको रुपमा ‘राष्ट्रिय परिचयपत्र’ प्रदान गरिने हुँदा यसलाई नागरिकता भन्दा बढी उपयोगी बनाउने सरकारी प्रयत्न देखिन्छ ।

  नागरिकताको आधारमा विवरण फारम भरी दर्ता गरेपछि बायोमेट्रिक स्मार्ट कार्डको रुपमा ‘राष्ट्रिय परिचयपत्र’ प्राप्त हुने र यसको डिजिटल रेकर्ड हुने हुँदा अधिकार प्राप्त अधिकारीले जहाँ बाट पनि परिचय हेर्न र प्रमाणीकरण गर्न सक्ने व्यवस्था रहेको छ । फाेटाे, नाम, जन्ममिति, बाबुआमाको नाम, बायोम्याट्रिक (औठा) छापसहितको विवरणयुक्त यो परिचयपत्र अनलाइनमा रिड गर्नेे डिजिटल परिचयपत्र हो ।

  राष्ट्रिय परिचयपत्र वितरण कार्यक्रमलाई प्रकृयागतरुपमा अघि बढाउन “राष्ट्रिय परिचयपत्र व्यवस्थापनको रणनीतिक योजना २०७५”, “राष्ट्रिय परिचयपत्र वितरणका लागि नेपाली नागरिकता प्राप्त व्यक्तिको विवरण दर्ता तथा राष्ट्रिय परिचयपत्र वितरणसम्बन्धी कार्यविधि, २०७५”, मन्त्रीपरिषद् र मन्त्रालयस्तरीय विभिन्न निर्णयहरुले कानुनी आधार प्रदान गरेको छ ।

  सबै जिल्लामा लागू गर्नुपूर्व आ.व.२०७५/०७६ मा पाँचथर जिल्लाका नागरिकहरु र सिंहदरबार परिसरका कर्मचारीहरुलाई ‘राष्ट्रिय परिचयपत्र’ वितरण गरी यसको सफल परीक्षण गरिएको राष्ट्रिय परिचयपत्र तथा पञ्जिकरण विभागले दावी गरेको छ । ‘राष्ट्रिय परिचयपत्र’ वितरणसम्बन्धी कार्यादेश पाएको गृह मन्त्रालय अन्तर्गत रहेको यो विभागले जिल्ला प्रशासन कार्यालय मातहत रहने गरी कर्मचारी नियुक्त गरी राष्ट्रिय परिचयपत्रसम्बन्धी कामकाजमा खटाएको छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  इवामुरा अस्पतालको लापरवाहीले गयो ज्यान, घटना गुपचुप

  भक्तपुर-१ स्थित डा इवामुरा स्मृती अस्पतालको लापरवाहीले फेरिपनि एकजनाको ज्यान गएको तथ्य बाहिर आएको छ...

  भक्तपुर आएर पूर्व अर्थमन्त्री पुनले भने, ‘नेताहरु शिशाको घरमा छन्’

  पूर्व अर्थमन्त्री एवं नेकपा(माओवादी केन्द्र)का उपमहासचिव वर्षमान पुन अनन्तले राजनीतिक दलका नेताहरु शिशाको घरमा रहेका...

  भक्तपुर जिल्ला अदालतका ३ हजार ६ सय ८१ मुद्दा फर्छ्यौट

  भक्तपुर जिल्ला अदालतमा एक वर्षमा ३ हजार ६ सय ८१ मुद्दा फर्छ्यौट गरिएको बताइएको छ...

  एसईईमा राम्रो नतिजा ल्याउने विद्यार्थी र विद्यालयलाई एनप्याब्सन भक्तपुरको अभिनन्दन

  नेसनल प्याव्सन भक्तपुरले आफ्ना सदस्य विद्यालयहरुबाट यस वर्षको माध्यमिक शिक्षा उतीर्ण परीक्षा (एसईई) मा सम्मिलित...

  प्रधानमन्त्री ओलीसहित २१ मन्त्रीले लिए सपथ

  प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले प्रधानमन्त्रीको शपथ लिएका छन् । सोमबार राष्ट्रपति कार्यालय शीतल निवासमा आयोजित...