News Portal

 • अलपत्र नेपालीको उद्धारमा उडान अपर्याप्त

  ५४२ पटक

  काठमाडौं, २९ भदौ । कोरोना महामारीका कारण रोजगारी गुमाएर विदेशमा अलपत्र परेका नेपालीको उद्धार गर्न हवाई उडानको अभाव भएको छ ।

  सरकारले बेखर्ची बनेका नेपालीको वैदेशिक रोजगार कल्याणकारी कोषको रकम खर्चेर भए पनि उद्धार गर्ने बताइरहँदा उडानको अभावमा उनीहरूलाई नेपालमा ल्याउन कठिनाइ भइरहेको छ ।

  श्रम, रोजगार तथा सामाजिक सुरक्षा मन्त्रालय मातहत रहेको वैदेशिक रोजगार बोर्डका अनुसार अहिलेसम्म मलेशियाबाट १५ जनालाई मात्रै प्रवद्र्धन बोर्डको रकम खर्चेर ल्याइएको छ । बहराइन, यूएई, कतारलगायत देशबाट अलपत्र कामदारको उद्धार गर्ने तयारी भए पनि उडानको अभावमा ल्याउन कठिनाइ भएको वैदेशिक रोजगार बोर्डका कार्यकारी निर्देशक राजन श्रेष्ठले बताए ।

  ‘पैसा तिरेर नेपाल आउँछु भन्ने त आउन पाएका छैनन्, उडान सहज नभएसम्म हामीले खर्च गरेर ल्याउन सक्ने अवस्था रहेन,’ उनले भने । उनका अनुसार सरकारले तत्काल हवाई उडानलाई सहज बनाई उद्धारमा सहयोग गरिदिनुपर्छ । श्रम मन्त्रालयका अनुसार अहिलेसम्म करीब ५० हजार नेपाली महँगो भाडा तिरेरै भए पनि नेपाल आउन चाहेका छन् । ४० हजारभन्दा बढीलाई सरकारले उद्धार गरेर ल्याउनुपर्ने अनुमान छ ।

  यसैबीच, सरकारले उद्धारमा गरिरहेको ढिलाइप्रति संसदीय समितिले चासो देखाएको छ । प्रतिनिधिसभाको उद्योग वाणिज्य र श्रम तथा उपभोक्ता हित समितिले १ महिनाभित्र विदेशमा अलपत्र परेका नेपालीलाई फर्काउन सरकारलाई निर्देशन दिएको छ ।

  समितिको आइतबार सिंहदरबारमा बसेको बैठकले वैदेशिक रोजागरीमा विभिन्न मुलुकमा पुगेका र रोजगारी गुमाई अलपत्र अवस्थामा परेका नेपालीहरूलाई १ महिनाभित्र ल्याइसक्न श्रम मन्त्रालयलाई निर्देशन दिएको छ । आर्थिक अभियान दैनिकबाट

   

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  भक्तपुर–नगरकोट सडकखण्डको ठेक्का सम्झौता रद्द

  सरकारले भक्तपुर–नगरकोट सडकखण्डको ठेक्का सम्झौता रद्द गरेको छ । दुई वर्षमा सम्पन्न गर्ने गरी ठेक्का...

  पुरा भयो एसईई परीक्षाको तयारी

  २०७९ मा हुने एसईई परीक्षाको तयारी पुरा भएको छ । शुक्रबारदेखि सुरु हुने माध्यमिक शिक्षा...

  आज साँझसम्म मन्त्रिपरिषद् विस्तार हुने

  मन्त्रिपरिषद् विस्तारलगायत विषयमा सत्ता साझेदार दलहरुबीच आज बिहान छलफल भएको छ । प्रधानमन्त्री निवास बालुवाटारमा...

  सूर्यविनायक साँगा सडक खण्डको निर्माण कार्य शुरु

  सूर्यविनायक धुलिखेल सडक आयोजना अन्तर्गत सूर्यविनायक साँगा सडक खण्डको सडक निर्माण कार्य शुरु भएको छ...

  वैशाख ६ र ७ गते भिटामिन ‘ए’ खुवाइदै

  आगामी वर्ष वैशाख पहिलो साता राष्ट्रिय भिटामिन ‘ए’ अभियान कार्यक्रम सञ्चालन गर्ने भएको छ ।...