News Portal

 • पहिले भ्याइ नभ्याइ, अहिले फुर्सदै फुर्सद

  हिना सुवाल / भक्तपुरपोस्ट भक्तपुर, ५ असोज
  ७०९ पटक
  भक्तपुर, ५ असोज

  भक्तपुर । भक्तपुरका कुमालेहरुलाई अहिले फुर्सदै फुर्सद भएको छ । कुनै बेला माटोका भाडाहरु बनाउन भ्याइनभ्याइ हुने कुमालेलाई अहिले यो कोरोना कहरले फुर्सदिलो बनाइदिएको हो ।

  हुन त अहिले प्राय सबै व्यवसायीलाई नै फुर्सद छ । त्यससंगै अरुबेला सधै व्यस्त देखिने कुमालेहरु पनि फुर्सदिला बनेका छन् । यस समयमा युवाहरु भने मोबाइलहरु चलाएर आफ्नो दिन काटिरहेका छन् । तर, मोबाइलमा अभ्यस्त नभएका बुढापाकाहरुलाई भने समय काट्न मुस्किल छ । उनीहरु अचेल बिना काम बस्नुपर्दा एकदमै अल्छी लागेको बताउँछन् ।

  ७६ वर्षीय गणेशभक्त प्रजापति भन्छन्, भएको सबै काम गरिसके, दिन बिताउन नै गाह्रो भइसकेको छ । प्रजापति भक्तपुरका तालाको (पोर्टरी स्क्वार) को स्थानीय बासिन्दा हुन् । उनको पुर्खौली काम माटाका भाडाहरु बनाउने हो । आफूले जानेदेखि यही काम गर्दै आएको उनले यही कामलाई अहिलेसम्म पनि निरन्तरता दिदैं आइरहेका छन् ।

  गणेशभक्त प्रजापति मात्र होइन, उनका छिमेकी गणेशकुमार प्रजापतिको हालत पनि त्यस्तै रहेको छ । उनले पनि आफूलाई अहिलेसम्म अर्डर आएका सबै माटाका भाडा बनाएर सकिएको जानकारी दिए । त्यसमा उनी फेरि थप्छन्, सामान त सबै बनाइसक्यौ तर अहिले सम्म साहूहरु लिन आएको छैन । “साहूहरुले पसल खोल्न नपाएको झण्डै ६ महिना भइसकेको छ, सामान सबै स्टक रहेको छ । खोलेपछि लिन आउछु भनेका छन् ।” प्रजापतिले भने ।

  पोर्टरी स्क्वारमा बनाइएका माटाका भाडाहरु हेर्न देश विदेशबाट आन्तरिक तथा बाह्य पर्यटकहरु आउने गर्दछन् ।  पर्यटकहरुले ती सामान खरिद गर्नुका साथै ठूलाे मात्रामा अर्डर पनि दिने गर्दछन् ।  माटाका भाडाहरु बनाउन कुमालेहरुले माटो भने हरिसिद्धि, थिमिबाट लिएर आउने गर्दछन् ।

  यस कोरोनाको कारण कुमालेहरुको व्यवसाय ठप्प भएसंगै आम्दानी पनि सुकेको छ । पर्यटन व्यवसाय संग प्रत्यक्ष जोडिएको उनीहरुको व्यवसाय सुचारु हुने समय अझै अनिश्चित छ । अनिश्चयका बीच पनि पुरानै लयमा फर्कने बिस्वासमा समय बिताउनुको उनीहरु संग अर्को कुनै बिकल्प देखिदैन ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  मिटरब्याजी पीडितको माग सम्बोधन गर्ने गृह मन्त्रालयको आश्वासन

  मिटरब्याजी पीडितका समस्या समाधान गर्ने आश्वासन गृह मन्त्रालयले दिएको छ । मिटरब्याजी पीडितलाई भेट्न टंगाल...

  नेपालको अन्धोपन न्यूनीकरणमा नेत्रज्योति संघको भुमिका महत्वपुर्णः सभामुख घिमिरे

  प्रतिनिधि सभाका सभामुख देबराज घिमिरेले नेपालको अन्धोपन न्यूनीकरणमा नेत्रज्योति संघको भुमिका महत्वपुर्ण रहेको बताएका छन्...

  गोपाल नारायणको नेतृत्वमा नेराकस(निजामती)को शिक्षा विभागीय कार्यसमिति पुनर्गठन

  नेपाल राष्ट्रिय कर्मचारी संगठन (निजामती) को शिक्षा विभागीय कार्यसमिति पुनर्गठन गरिएको छ । निवर्तमान अध्यक्ष...

  मंगलवार बेलुकी गठबन्धनको बैठक बस्ने, मन्त्रिपरिषद् विस्तार गर्न छलफल गरिने

  मंगलबार सत्तारुढ गठबन्धनको बैठक बस्ने भएको छ । मन्त्रिपरिषद् विस्तारका लागि छलफल गर्न मंगलबार अपरान्ह...

  हस्तलिखित भित्रेपात्रोमार्फत नेपाल चिनाउँदै

  १९ भाषामा प्रकाशित मित्रवनको गुफा नामको बालउपन्यासका लेखक तथा चित्रकार धीरजनाथ अमात्य अद्वितीय छन् ।...