News Portal

 • जिउँदो सालकसहित प्रहरी नै पक्राउ

  भक्तपुरपोस्ट संवाददाता भक्तपुर, १० मङ्सिर
  ११०७ पटक
  भक्तपुर, १० मङ्सिर

  भक्तपुरको लोकन्थलीमा अवैधरुपमा जिउँदो सालक लिएर हिडिरहेका दुईजना पक्राउ परेका छन् । विशेष सूराकीको आधारमा महानगरीय प्रहरी परिसर, भक्तपुरले उनीहरुलाई पक्राउ गरेको हो ।

  पक्राउ पर्नेमा एक प्रहरी नै परेका छन् । प्रहरी निरीक्षक सुदन केसीको कमाण्डमा खटिएको प्रहरी टाेलीले सेतो बोरा भित्र प्लाईको बाकसमा जिउँदो सालक लिएर हिडिरहेको अवस्थामा २७ वर्षीय धुर्व बहादुर मगर र ३१ वर्षीय भिम बहादुर मगरलाई बुधवार पक्राउ गरेको हो । पक्राउ परेका भिम बहादुर बहालवाला सशष्त्र प्रहरी भएको डिएसपी दिपक गिरीले जनाएका छन् ।

  उनीहरु धादिङ शितली गापा ३, झार्लाङदी घर भई हाल काठमाण्डौ २६ मा बस्दै आएका बुझिएको छ । पक्राउ परेका दुबैजनालाई महानगरीय प्रहरी परिसरमा राखी थप अनुसन्धान भैरहेको प्रहरीको भनाइ छ । सालक बोकेर हिड्नु गैरकानुनी मानिन्छ । यसको चोरी सिकारी गर्नेलाई ४० देखि ७५ हजार रुपैयाँसम्म जरिवाना, एकदेखि १० वर्षसम्म कैद या दुवै सजाय हुन सक्ने निकुञ्ज ऐनमा व्यवस्था छ ।

  के हो सालक
  सालक एक लोपोन्मुख वन्यजन्तु हो।यसको शरीर ठुलाठुला कत्लाले ढाकिएको हुन्छ। यो प्राय नेपाल, भारत, चीन लगायतका दक्षीण एसियाली राष्ट्रहरू तथा अफ्रिकाका उष्ण भू-भागमा पाइन्छ। नेपालमा धादिङको थाङसिङ बेसी, काभ्रेको बलथली, काठमाडौँको नागार्जुन साथै रामेछापका केही स्थानमा सेतो सालक पाइने वन्यजन्तुविज्ञ बताउँछन्। तर अन्य क्षेत्रमा भने संकटग्रस्त कालो सालक र लोपोन्मुख तामे सालक मात्र पाइन्छन् ।

  सालको जंगलमा भेटिने भएकोले यसलाई सालक भनिएको हुनसक्छ । सालकले मुख्य आहार धमिरा, कमिला र सान किराहरु हुन । एउटा सालकले १ वर्षमा ७ करोडभन्दा बढी धमिरा र कमिला र किरा खान्छ । धमिरा नियन्त्रणमा यसको ठूलो महत्व छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  राष्ट्रका लागि दुई घण्टा अभियानमा पूर्व प्रधानमन्त्री ओलीको ऐक्यवद्धता

  भक्तपुरबाट शुरु गरिएको ‘राष्ट्रका लागि दुई घण्टा अभियान’ मा पूर्व प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले ऐक्यवद्धता...

  ४ चिनियाँ नागरिक भक्तपुरमा पक्राउ

  भक्तपुरको सूर्यविनायक नगरपालिका वडा नं. १० भातेढिकुर स्थित अरनिको हाइवे बाट ४ चिनियाँ नागरिक पक्राउ...

   नेपालमा सुनको नयाँ किर्तिमान

  नेपाली बजारमा सुनको मूल्यले नयाँ किर्तिमान बनाएको छ । विहिबार सुन तोलामा १८ सयले बढेर...

  जेठ २६ गते नगदेशमा दिनभर वः फेस्टिबल, ४ लाखले अवलोकन गर्ने

  मध्यपुर थिमि नगरपालिकामा फेरिपनि वः फेस्टिबल हुने भएको छ । अघिल्लो वर्ष दुईपोखरीमा गरिएको व:...

  मातृभाषा जोगाउने अभियानमा पनि पत्रकारिता जोडिनुपर्नेमा जोड

  उपप्रधान एवं परराष्ट्र मन्त्री नारायणकाजी श्रेष्ठ प्रकाशले मातृभाषाको संरक्षणका लागि पत्रकारिता जगत अघि बढ्नुपर्ने बताएका...