News Portal

 • जिउँदो सालकसहित प्रहरी नै पक्राउ

  भक्तपुरपोस्ट संवाददाता भक्तपुर, १० मङ्सिर
  ९७५ पटक
  भक्तपुर, १० मङ्सिर

  भक्तपुरको लोकन्थलीमा अवैधरुपमा जिउँदो सालक लिएर हिडिरहेका दुईजना पक्राउ परेका छन् । विशेष सूराकीको आधारमा महानगरीय प्रहरी परिसर, भक्तपुरले उनीहरुलाई पक्राउ गरेको हो ।

  पक्राउ पर्नेमा एक प्रहरी नै परेका छन् । प्रहरी निरीक्षक सुदन केसीको कमाण्डमा खटिएको प्रहरी टाेलीले सेतो बोरा भित्र प्लाईको बाकसमा जिउँदो सालक लिएर हिडिरहेको अवस्थामा २७ वर्षीय धुर्व बहादुर मगर र ३१ वर्षीय भिम बहादुर मगरलाई बुधवार पक्राउ गरेको हो । पक्राउ परेका भिम बहादुर बहालवाला सशष्त्र प्रहरी भएको डिएसपी दिपक गिरीले जनाएका छन् ।

  उनीहरु धादिङ शितली गापा ३, झार्लाङदी घर भई हाल काठमाण्डौ २६ मा बस्दै आएका बुझिएको छ । पक्राउ परेका दुबैजनालाई महानगरीय प्रहरी परिसरमा राखी थप अनुसन्धान भैरहेको प्रहरीको भनाइ छ । सालक बोकेर हिड्नु गैरकानुनी मानिन्छ । यसको चोरी सिकारी गर्नेलाई ४० देखि ७५ हजार रुपैयाँसम्म जरिवाना, एकदेखि १० वर्षसम्म कैद या दुवै सजाय हुन सक्ने निकुञ्ज ऐनमा व्यवस्था छ ।

  के हो सालक
  सालक एक लोपोन्मुख वन्यजन्तु हो।यसको शरीर ठुलाठुला कत्लाले ढाकिएको हुन्छ। यो प्राय नेपाल, भारत, चीन लगायतका दक्षीण एसियाली राष्ट्रहरू तथा अफ्रिकाका उष्ण भू-भागमा पाइन्छ। नेपालमा धादिङको थाङसिङ बेसी, काभ्रेको बलथली, काठमाडौँको नागार्जुन साथै रामेछापका केही स्थानमा सेतो सालक पाइने वन्यजन्तुविज्ञ बताउँछन्। तर अन्य क्षेत्रमा भने संकटग्रस्त कालो सालक र लोपोन्मुख तामे सालक मात्र पाइन्छन् ।

  सालको जंगलमा भेटिने भएकोले यसलाई सालक भनिएको हुनसक्छ । सालकले मुख्य आहार धमिरा, कमिला र सान किराहरु हुन । एउटा सालकले १ वर्षमा ७ करोडभन्दा बढी धमिरा र कमिला र किरा खान्छ । धमिरा नियन्त्रणमा यसको ठूलो महत्व छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  भक्तपुरकै जेठो साहित्य मन्दिरको साधारण सभामा संस्थापक कायष्ठ सम्मानित

  भक्तपुरकै जेठो एवं देशकै पनि एक पुरानो र प्रतिष्ठित साहित्यिक संस्था नेपाल साहित्य मन्दिरको १३...

  सल्लाघारीमा चैत २३ देखि ११ दिनसम्म महोत्सव

  नयाँ वर्ष एवं बिस्का पर्वको अवसरमा भक्तपुरमा हुँदै आएको औद्योगिक, साँस्कृतिक, पर्यटन तथा व्यापार महोत्सवले...

  प्रकाश ‘माइला’ को ‘साइकलमा सल बेरियो’

  अनेसास केन्द्रीय कार्यसमितिका निवर्तमान अध्यक्ष तथा साहित्यकार प्रकाश पौडेल ‘माइला’को शब्द तथा वसन्त र अस्मिताको...

  पदम विश्वकर्मा साहित्य प्रतिष्ठानद्वारा ‘प्रतिबन्ध’ प्रकाशन तथा पुरस्कार वितरण

  पदम विश्वकर्मा साहित्य प्रतिष्ठान तथा नेपाल दलित तथा संस्कृति प्रतिष्ठानको आयोजनामा प्रतिबन्ध कथासंग्रहको लोकार्पण तथा...

  भक्तपुर नगरपालिकाले सञ्चालन गरेका शिक्षण संस्थाहरुमा नयाँ प्राचार्य नियुक्त

  भक्तपुर नगरपालिकाद्वारा सञ्चालित ‘ख्वप मा.वि.’, ‘ख्वप कलेज’, ‘शारदा क्याम्पस’, ‘शारदा क्याम्पस मा.वि’ र ‘ख्वप कलेज...