News Portal

 • सम्पादकीय : सलाम सर्वोच्च, खतरा टरेको छैन

  भक्तपुर, ११ फागुन
  ७०५ पटक
  भक्तपुर, ११ फागुन

  प्रतिनिधिसभा विघटन गर्ने सरकारको निर्णय बदर गरेर सर्वोच्च अदालतले ऐतिहासिक फैसला गरेको छ । संविधान र व्यवस्थालाई मजबुद बनाउन यो एक कोशेढुंगा सावित हुनेछ । मंगलवार सर्वोच्च अदालतको संवैधानिक इजलासले पुस ५ गते सरकारले गरेको उक्त निर्णयलाई असंवैधानिक ठहर गर्दै बदर गरेसंगै देशमा राजनीतिक अस्थिरता र निरंकुशताको खतरा टरेको हो । यद्यपी न्यायालयको निर्णय नै नमान्न सक्ने सम्भावना भने सकिएको छैन । यसमा सबै न्यायप्रेमी सचेत बन्नैपर्छ ।

  सर्वोच्चले मंगलवारको ऐतिहासिक निर्णयमार्फत प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले विघटन गरेको प्रतिनिधिसभा ब्युँताएकाे छ । फैसलामा समयसीमा नै तोकेर १३ दिनभित्र प्रतिनिधिसभा बैठक बोलाउन परमादेश जारी भएको छ । तर योबीच सरकारको तर्फबाट यसका बिरुद्ध षड्यन्त्रका तानाबाना नबुनिएलान् भन्न सकिने अवस्था छैन ।

  सर्वोच्च अदालतले प्रतिनिधिसभा विघटन गर्ने सरकारको निर्णय बदर गरेर न्याय जिउँदो रहेको संदेश दिएको हाे । सत्ताबाट गरिएका सेटिङ्ग लाई परास्त गर्दै न्यायालय सत्य र संविधानको पक्षमा उभिएर नेपालको न्यायालयको गरिमालाई विश्वसामू उचो बनाएको महसुस भएकाे छ । शासकको स्वेच्छाचारिता बिरुद्ध सर्वोच्चले जनताको पक्षमा फैसला सुनाएपछि जनताहरुमा न्यायालय प्रतिको विश्वास बढेको विश्वास गर्न सकिन्छ । जनता यतिबेला देशभर खुशीयाली मनाईरहेका छन् । सर्वोच्चको निर्णयको स्वागतमा नागरिक समाज खुशीले नाचेको छ । यो बिरलै पाइने अवसरमा न्यायालय चुकेन र अन्तत: शासकका स्वेच्छाचारिता बिरुद्ध आफ्नो न्यायको बिगुल फुक्यो । यसका लागि न्यायालयप्रति उच्च सम्मान र अभिभादन छ । सलाम सर्वोच्च अदालत !

  प्रधानमन्त्री ओली निकट उनका नेताकार्यकर्ता बाहेक कोहीपनि उनको असंबैधानिक कदमको पक्षमा थिएनन र छैनन् । यहाँसम्म की उनको पक्षमा परिवर्तन र गणतन्त्रका बिरोधीहरुलाई बोलाएर अदालतमा बहस गराइएको थियो भने केही कानुन व्यवसायीले बाध्यताबस बहस गरेका देखिन्थे । उनी पक्षधर कानुन व्यवसायीको वकालतमा दम थिएन भने उनीहरु उत्साहित समेत थिएनन् । रुपमा पार्टी भित्रको बिबाद देखाउन खोजिएपनि संसद विघटन परिवर्तनकारी र परिवर्तन बिरोधी बीचको लडाई थियो । लामो बलिदानी पछि प्राप्त संघीय लोकतान्त्रिक व्यवस्थाको घाटी निमोठ्ने प्रयास अन्तत: सर्वोच्च अदालतले असफल बनाईदिएको छ । यसका लागि सलाम सर्वोच्च !

  कानुनी राज्यको विगुल फुकेपछि अन्यायले मुन्टो उठाउन सक्नेछैन । यदि उठायो नै भनेपनि कानुनी कठघेरामा ल्याइ सजायको फैसला सुनाउन न्यायालय पछि हट्ने छैन भन्ने प्रत्याभुती पनि प्राप्त भएको छ । यो वा त्यो बहानामा फेरिपनि संविधान र व्यवस्था बिरोधी हर्कत भए चेतावनीको स्वर मात्र होइन, कानुनको डण्डा बर्साउन सक्ने साहस न्यायालयमा निहित रहेको प्रधानमन्त्री केपी ओलीले जतिसक्दो चांडो बुझ्दा उनका लागि आगामी दिन सहज हुनेछ । सर्वोच्चको आदेश बिनाआनाकानी पालना गर्नु सरकार प्रमुख र राष्ट्रप्रमुखको कर्तब्य भएको भुल्न हुँदैन । लहडमा सत्ता चलाउने दुस्साहस उनीहरुले नगरेकै राम्रो । अन्यथा, इतिहास निर्मम भएको हामीले देखेसुनेको र पढेकै विषय हो ।

  शासक सत्ता उन्माद्ले स्वार्थी र बहुलठ्ठी भए अदालतको पनि केहि लाग्दैन । संविधान र लोकतन्त्रमाथि अझै खतरा टरेको भने छैन । आत्तिएर वा मात्तिएर गरिनसक्ने थप कदमलाई  रोक्न जनता जागरुक हुनैपर्छ । सचेतता र सतर्कतापूर्वक जनताले अझैपनि न्याय र परिवर्तनको पक्षमा खबरदारी गर्नु जरुरी देखिएकाे छ ।

  याे पनि

  सम्पादकीय : प्रधानमन्त्रीको उल्टो यात्रा

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  पहिलो पटक प्रधानमन्त्रीको बिपक्षमा मतदान गरेको नेमकिपा यसपटक तटस्थ

  एउटै कार्यकालमा प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले दुईपटक बिश्वासको मत लिएका छन् । पहिलो पटक विश्वासका...

  युट्युब च्यानललाई कारबाही गर्न प्रहरी र युट्युब कम्पनीलाई पत्राचार गर्दै प्रेस काउन्सिल

  प्रेस काउन्सिल नेपालले पत्रकार आचारसंहिताको चरम उल्लङ्घन गर्ने ३५ वटा युट्युब च्यानललाई विशेष अनुगमनमा राखेको...

  शुक्रबार सम्म मन्त्रीपरिषद बिस्तार

  प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले शुक्रबार सम्म मन्त्रीपरिषद बिस्तार गर्ने भएका छन् । बिश्वासको मत पाएपछि...

  शब्द चयन नमिलेको सभामुख घिमिरेको स्वीकारोक्ति, संसद र प्रेसबीच सुमधुर सम्बन्ध हुनुपर्ने जोड

  प्रतिनिधि सभाका सभामुख देवराज घिमिरेले संसद र प्रेससँगको सम्बन्ध सुमधुर हुनु पर्नेमा जोड दिए ।...

  स्ववियु निर्वाचनमा झडप नियन्त्रण गर्न हवाई फायर

  बाजुराको बूढीनन्दा नगरपालिका -२ कोल्टीस्थित बूढीनन्दा क्याम्पसमा भएको स्वतन्त्र विद्यार्थी युनियनको निर्वाचनमा झडप भएको छ...