News Portal

 • भक्तपुर अस्पतालले पनि आफ्नै अक्सिजन प्लान्ट राख्ने

  भक्तपुरपोस्ट संवाददाता भक्तपुर, १ जेठ २०७८
  ३२६५ पटक
  भक्तपुर, १ जेठ २०७८

  अक्सिजनको हाहाकारले उपचार प्रभावित भएपछि भक्तपुर अस्पतालले आफ्नै अक्सिजन प्लान्ट राख्ने प्रक्रिया शुरु गरेको छ । मेसु डा सुमित्रा गौतम र अध्यक्ष मिलन सुवालको पहलमा अस्पतालले आफ्नै अक्सिजन प्लान्ट राख्न लागेको हो ।

  मेसु डा सुमित्रा गौतमले करिब ४ हजार लिटरको दैनिक अक्सिजन आपूर्ती हुनसक्ने प्लान्ट स्थापना गरिने जानकारी गराइन् । यसका लागि बागमती प्रदेश सरकारको मन्त्रीपरिषद बाट निर्णय भएको उनले बताइन् । करिब २ करोड लागतमा युएस कम्पनीको प्लान्ट जडाँन हुने र यसले दीर्घकालीन रुपमा अक्सिजन आपूर्तीको समस्या केहि हदसम्म समाधान हुने मेसु गौतमले बिश्वास व्यक्त गरेकी छन् ।

  मेसु गौतमले तत्काल अक्सिजन प्लान्ट जडानका लागि निर्णय गर्न प्रदेश सरकारको सामाजिक विकास मन्त्रालयलाई पत्राचार गरेपनि भर्खरै मात्र मन्त्रीपरिषद बाट उक्त निर्णय भएको हो । निरन्तरको फलोअप र आवश्यकताको अनिवार्यर्ता बारे अवगत गराइएपछि उक्त निर्णय गराउन सफलता प्राप्त भएको अध्यक्ष सुवाल सुनाउछन् । भक्तपुरमा मध्यपुर थिमी नगरपालिका द्वारा संचालित नेपाल कोरिया मैत्री नगरपालिका अस्पतालले आफै अक्सिजन उत्पादन शुरु गर्न प्लान्ट जडान गरि परीक्षण समेत गरिसकेको छ ।

  कोभिड १९ संक्रमितको उपचारको लागि जिल्लाकै अग्रणी अस्पताल भएपनि राजनीतिक र प्रशासनिक अदुरदर्शीताका कारण भक्तपुर अस्पतालले भने पछिल्लो समय अक्सिजन प्राप्त गर्न नसक्दा अस्पतालका डाक्टरहरुलाई कोभिडका बिरामी हेर्ने र अक्सिजन खोज्ने दुवै काम उत्तिकै चुनौतीपूर्ण बनेको देखिन्छ । कोभिडको निशुल्क उपचार गर्ने जिल्लाको एकमात्र सरकारी अस्पताल भएपनि सरकारले यसलाई कम महत्व दिएको अस्पताल प्रशासनको गुनासो छ । कोभिड बिरुद्ध प्रथम दिनबाटै मैदानमा रहेको यस अस्पतालका मेसु डा सुमित्रा गौतम आफै कोभिड संक्रमित भएकी छन् तरपनि उनलाई आफ्नो स्वास्थ्यका लागि आराम गर्ने फुर्सद देखिदैन । बिरामी बचाउन उनको अस्पतालमै बास भएको छ । अक्सिजन उत्पादक, चिनजानका मान्छेहरु र अधिकारीहरुसंग हारगुहार गर्दै उनले जेनतेन अक्सिजनको जोहो गरिरहेकी छन् । तराईका अस्पतालमा काम गरिसकेकी उनले आफ्नो व्यक्तिगत सम्बन्धका आधारमा तराईका जिल्लाबाट अक्सिजन ल्याउन सफलता प्राप्त गर्दा बिरामीको ज्यान जोगिएको छ । भक्तपुरमा कौसल्टारस्थित भक्तपुर इन्टरनेश्नल अस्पतालमा एक साता अघि अक्सिजन सकिदा उपचाररत २ बिरामीको ज्यान गएको थियो । भक्तपुर अस्पतालमा त्यो अवस्था आउँन नदिन आफूहरु तल्लीन रहेको तर परिस्थिति काबू बाहिर जाने हो कि भन्ने डर दिनहू हुने मेसु गौतम बताउछिन् ।

  हाल भक्तपुर अस्पतालमा कोभिड संक्रमित पैसठ्ठी बिरामीले उपचार सेवा पाइरहेका छन् । पन्ध्र बेड अक्सिजन अभावले बन्द गरिएको अवस्था छ । सजिलो बेलामा सबैले जस लिन खोजेपनि स्वास्थ्य संकटको यस घडीमा अस्पताललाई सहयोग गर्नेहरु कम देखिएका मेसु गौतमको गुनासो छ । राज्यका सबै अंग सक्रिय हुने र सबैले उत्तिकै महत्वका साथ् कोभिड बिरुद्धको लडाइमा सामेल हुने हो भने मात्र यसलाई परास्त गर्न सकिने अन्यथा अस्पताल र स्वास्थ्यकर्मीले मात्र सम्भव नहुने उनको भनाइ छ । मेसु डा गौतमले भक्तपुर अस्पतालका आधा दर्जन स्वास्थ्यकर्मी समेत संक्रमित रहेको जानकारी दिंदै यस विषम परिस्थितिमा अस्पताललाई आफ्नै सम्झेर हौसला र सहयोगका लागि आम जनसमुदाय संग भक्तपुर पोस्टमार्फत अपिल समेत गरेकी छन् ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  देश वृद्धाश्रम बन्ने खतरा रहेको उपप्रधान एवं गृहमन्त्री श्रेष्ठको खुलासा

  काठमाडौँ । उपप्रधान तथा गृहमन्त्री नारायणकाजी श्रेष्ठले युवाहरू बिदेसीने र उतै पलायन हुने क्रम बढेकोले...

  भक्तपुरको समाजलाई बुद्धिजीवीकरण गर्न र अनुशासित बनाउन स्काउट महत्त्वपूर्ण

  भक्तपुर । भक्तपुुरका नवनियुक्त स्काउटहरुलाई पदाधिकारीहरुलाई बधाई तथा शुभकामना कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ । नेपाल...

  अस्पतालमा रुद्री !

  भौतिकवादको थलो अस्पतालमा भगवान शिवको आरधना गर्दै रुद्री पूजा गरिएको छ । वागमती प्रदेश सरकारको...

  भान्सामा महंगीको मार पर्न नदिन पहल, सस्तियो मूल्य

  भान्सामा प्रयोग हुने मसाला जिराको भाउ भारीमात्रामा घटेको छ । पछिल्लो समय जिराको मूल्य घटेको...

  ३५ दिनदेखि सिटिइभिटिका कर्मचारीहरु आन्दोलित, पेल्ने पक्षमा नेतृत्व

  सानोठिमीस्थित प्राविधिक शिक्षा तथा व्यावसायिक तालिम परिषद (सिटिइभिटि) का कर्मचारीहरु आन्दोलित भएका ३५ दिन पुगेको...