News Portal

 • ज्ञानेश दाईको फास्ट फुड

  अनिल फोजूभक्तपुर २६ असार २०७८ ,शनिबार
  १८९९ पटक
  भक्तपुर २६ असार २०७८ ,शनिबार

  भक्तपुरका ज्ञानेश साख सबैरै उठ्छन् । उनीसंगै उनकी श्रीमती समेत संगै उठ्छिन् । ज्ञानेश दम्पति बिहानको झिसमिसे संगै आफ्नो दिनचर्या शुरु गर्छन। त्यो दिनचर्या रातको १२ बजे सम्म पनि जारी नै रहन्छ ।

  उनीहरुको व्यस्तता यस्तो छ कि, आफ्नो लागि खाना पकाउने समेत समय हुँदैन । दिनहुँ सय बढी ग्राहक खाजा र चिया खानकै लागि आउने ज्ञानेश बताउँछन् । विहान ५ बजेदेखि राति ९ बजे सम्मै उनको पसलमा चहलपहल हुन्छ । उनी भन्छन्, ”विहानैदेखि ग्राहक आउनुहुन्छ त्यसैले खाने समेत फुर्सद हुँदैन ।”

  २०४६ सालदेखि नै ज्ञानेश साखको परिवारमा व्यवसायिक कुकको उदय भएको हो । उनको बुवाले भक्तपुर क्याम्पसमा २०४६ सालदेखि नै क्यान्टिन संन्चालन गरि व्यवसायिक कुकको काम सुरु गरे । ज्ञानेशले पनि बुबाको कामका अलि अलि सघाउँदै काम सिक्दै आए । पछि कामको सिलसिलामा ज्ञानेशले भक्तपुरको एक रेस्टुरेन्टमा कुकको रुपमा काम पाए । काम गर्दै गरेको क्रममा बुबाको अचानक २०७४ सालमा हातखुट्टा नचल्ने भएपछि त्यो काम उनकै काँधमा आइपुग्यो । ज्ञानेशले रेस्टुरेन्टको राम्रो काम छोडेर बुबाले संन्चालन गरिरहेको कामलाई निरन्तरता दिए ।

  उनले २०५४ सालदेखि २०७६ साल सम्म भक्तपुर क्याम्पसको क्यान्टिन संन्चालन गरे । पछि क्याम्पसको नयाँ भबन बनाउने भनेपछि त्यस क्षेत्रमा काम छोडे ।

  हातमा सिप त छ तर काम गर्ने ठाउँको खोजीमा महिना दिन उनी भौतारीरहे । कतै ठाउँ नपाए पछि श्रीमतीको सल्लाह अनुसार घरबाट नै काम सुरु गर्ने निधो गरे ।

  तर, घरमा पनि समस्या थियो । संयुक्त परिवार भएकोले त्यो काममा पनि केहि समय बाधा आइपर्‍यो । तर जहाँ इच्छा त्यहाँ उपाए । अन्तत, उनकी भाउजु घर दिन तयार भएपछि उनलाई घरबाटै व्यवसाय संचालनमा सहयोग मिल्यो ।

  त्यसपछि सुरु भयो ज्ञानेशको फास्ट फुड एण्ड कफी सप । साघुरो ठाउँ र पुरानो घरमा फास्ट फुड एण्ड कफी सप चल्छ र र ? त्यो आफैमा प्रश्न थियो । पुरानो घरलाई केहि सरसफाई पछि प्रश्नैप्रश्न बीच सुरु भयो ज्ञानेशको फास्ट फुड एण्ड कफी सप   ।

  उनकोमा यस्तो भिड हुन्छ कि ग्राहक बस्नका लागि समेत पालो कुर्न बाध्य छन् । यो सब आफ्नो लगाव, मिहिनेत र ग्राहकप्रति उत्तरदायी भएको नतिजा मान्छन उनी  । सबैसंग राम्रो व्यवहार गर्ने मिजासिलो स्वभाबले गर्दा  ग्राहक पालो कुर्न तयार छन् तर जादैनन ।भक्तपुर क्याम्पसमा काम गर्दाका ग्राहक समेत आफ्नोमा आउने गरेको उनले सुनाए  ।

  ज्ञानेश दाई संग अहिले कुराकानी गर्ने समेत फुर्सद छैन । उनको काममा श्रीमतीले साथ समेत दिएकि छन । उनको श्रीमती शिक्षिका थिइन । पछि ज्ञानेशको कामको व्यस्तताको कारण शिक्षण पेशा नै छाडेर श्रीमानको काममा साथ दिइरहेको उनले बताइन।

  अहिले छोरा छोरीले समेत साथ दिएकोले उनलाई  स्वास फेर्न अलि फुर्सद भएको छ । ज्ञानेशले लामो स्वास लिदै भने ”पहिला काम गर्दा सबैलाई मनाउनु पर्ने तर अहिले आफ्नैमा काम गर्दा बेग्लै मजा छ । अहिले आफूले मासिक रुपमा ४०-५० हजार आम्दानी गरिरहेको उनले बताए ।

  भक्तपुरको मुटुमा नै रहेको ठाउँ भएकोले पनि ज्ञानेशको पसलमा चहलपहल अचेल निकै फस्टाएको छ । नजिकै बनिरहेको भाजु पोखरी भोलिका दिनमा एउटा सुन्दर ठाउँको रुपमा विकास हुँदै छ भने यता सिद्ध पोखरी समेत संगै जोडेकोले पनि ज्ञानेशको पसलमा चहलपहल निकै देखिन्छ ।

  सानो लगानीबाट सुरु भएको उक्त पसल अहिले विस्तारै माथि उठ्न सफल भएको छ । उनको काममा साथदिन पाएकोमा श्रीमती पनि दंग देखिन्छिन । अलि अलि आमाको पनि साथ छ । ज्ञानेशको काममा अहिले खुशी देखिन्छ परिवार । ज्ञानेश पनि परिबारको हौसलाले गर्दा यहाँ सम्म आइपुगेको बताउछन ।

  ज्ञानेश पूर्व बास्केटबल खेलाडी समेत हुन् । भक्तपुर क्याम्पसमा उनको पहिचान बास्केटबल खेलाडीको रुपमा समेत थियो । अहिले पनि उनलाई खेल प्रति त्यतिनै रुची छ तर परिवार पाल्न आफूले अपनाएको पेशालाई उनले त्यो भन्दा बढी महत्व दिएका छन् । उनी खेलाडी बन्न नपाएकोमा पछुतो छैन ।आफ्नै बुबाको पेशालाई अंगालेर आम्दानी गर्न सकेकोमा उनी दंग देखिन्छन् ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  ओली प्रधानमन्त्री नियुक्त, सोमबार शपथ

  राष्ट्रपति रामचन्द्र पौडेलले नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीलाई प्रधानमन्त्रीमा नियुक्त गरेका छन् । उनले...

  झरीले रोक्न सकेन ‘चाँगुनारायण सिटी एभोकाड़ो सिटी अभियान’ प्रतिको आकर्षण

  ‘चाँगुनारायण सिटी, एभोकाड़ो सिटी अभियान’ अन्तर्गत यो वर्ष पनि नि:शुल्क विरुवा वितरण कार्य भईरहेको छ...

  प्रधानमन्त्री प्रचण्डले पाएनन् संसदको विश्वास

  प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले संसदको विश्वास गुमाएका छन् । प्रतिनिधि सभामा बहुमत सदस्यले उनलाई बिश्वासको...

  पटक पटक प्रधानमन्त्री बन्ने लालसाले राजनीतिक अस्थिरता : प्रेम सुवाल

  prem suwal rostram

  नेमकिपाका सचिव एवं प्रतिनिधि सभाका सदस्य प्रेम सुवालले शाशक दलका नेताहरुको पटक पटक प्रधानमन्त्री बन्ने...

  सर्लाहीबाट काठमाडौंतर्फ आउँदै गरेको विङ्गर दुर्घटना हुँदा ११ घाईते

  सिन्धुली । सिन्धुली जिल्लाको गोलान्जोर गाउँपालिका–७ स्थित मरीन डाईभर्सन ईलाकामा सर्लाहीबाट काठमाडौंतर्फ आउँदै गरेको विङ्गर...