News Portal

 • भक्तपुर देशको नमूना नगरपालिकाको रुपमा विकास भइरहेको छ : प्रमुख प्रजापति

  भक्तपुरपोस्ट/संवाददाताभक्तपुर, २ पुस २०७८
  ९७७ पटक
  भक्तपुर, २ पुस २०७८

  भक्तपुर  । भक्तपुर नगरपालिका देशकै सानो नगरपालिकामध्ये एक हो । कूल ६.८८ वर्ग किमी क्षेत्रफलमा फैलिएको यो नगरमा २०६८ सालको जनगणनाअनुसार ८१,७४८ नागरिकहरु बसोबास गर्छन् । यो वर्ष पनि जनगणनाको काम भइरहेको छ । हाल १ लाख जनसंख्या पुग्ने हाम्रो अनुमान छ । करिब यहाँको बासिन्दा बराबर नै जनसंख्या नगर बाहिरबाट रोजगारी, शिक्षा, स्वास्थ्य उपचारलगायतको सिलसिलामा भक्तपुरमा बसिरहेको अनुमान गर्न सकिन्छ । यस हिसाबले भक्तपुर नगरपालिकाले करिब २ लाख जनतालाई सेवा प्रदान गर्दै आइरहेको छ ।

  बितेको ७ दशकको अवधिमा यस नगरपालिकामा धेरै जनप्रतिनिधिहरु निर्वाचित भएर नगरको विकास र नगरबासीहरुको जीवनस्तर उठाउन योगदान गर्नुभयो । विभिन्न कालखण्डमा जनप्रतिनिधिको रुपमा काम गर्नुभएका ती सबै व्यक्तित्वहरुलाई आजको दिन सम्झन चाहन्छौं ।

  केही दशक अघिसम्म शैक्षिक रुपमा निकै पछाडि परेको, फोहर नगरको रुपमा परिचित भक्तपुर नगर आज शिक्षा, स्वास्थ्य उपचार, सम्पदा संरक्षण, सरसफाइलगायत हरेक क्षेत्रमा देशको नमूनाको रुपमा विकास भइरहेको छ । देशका विभिन्न ठाउँका जनप्रतिनिधिहरुले भक्तपुर नगरपालिकाबाट सिक्न खोजिरहेका छन् । भक्तपुर नगरपालिकालाई आजको स्थितिसम्म ल्याइ पुर्याउन नेपाल मजदुर किसान पार्टीको महत्वपूर्ण भूमिका छ । देश र जनताको इमानदारीपूर्वक सेवा गर्ने भावनालाई आत्मसात गर्ने नेमकिपाका जनप्रतिनिधिहरुलाई जिताउने यहाँका तमाम मतदाता दाजुभाई दिदीबहिनीहरुलाई हार्दिक कृतज्ञता ज्ञापन गर्दछौं । भक्तपुरको विकासमा तपाई मतदाता दाजुभाई दिदी बहिनीहरुको महत्वपूर्ण योगदान छ । तपाईंहरुको मतबाट निर्वाचित भएर नै यी सबै काम गर्न सम्भव भएको हो ।

  हामी जनताबाट निर्वाचित भएर नगरपालिकामा बहाली गरेको साढे चार वर्ष पुग्यो । पदावधिको हिसाबले हाम्रो यो अन्तिम वर्ष हो । बाँकी समय पनि अलिकति पनि खेर नफाली नगर र नगरबासी जनताको सेवामा समर्पित भएर लाग्नेछौं ।

  निर्वाचनको बेला जनतालाई दिएको वचनअनुसार हामीले निरन्तर काम गर्दैछौँ । निर्वाचन घोषणापत्रमार्फत प्रतिबद्धता गरेकामध्ये कानुनी, व्यवहारिक र आर्थिक समस्या परेका अत्यन्त जटिल विषयहरुबाहेक अधिकांश विषयहरु पूरा गरेका छौं । अझ कयौं थप कार्यहरु गरी जनताको सेवा गरिरहेका छौं ।

  आ.व. २०७८।७९ को कूल बजेट १ अर्ब ९३ करोड(नपाद्वारा संचालित शैक्षिक संस्था र ख्वप अस्पतालकोबाहेक)मध्ये चालूतर्फ १ अर्ब १० करोड र पुँजीगततर्फ ८२ करोड ९७ लाख विनियोजन गरिएको थियो । साउनदेखि मंसिरसम्म ५ महिनामा चालूतर्फ ३१ करोड ३६ लाख खर्च भयो । त्यो विनियोजित बजेटको २८ प्रतिशत हो । त्यसैगरी पुँजीगततर्फ १६ करोड ६० लाख अर्थात विनियोजित बजेटमध्ये २० प्रतिशत खर्च भएको छ । चालू र पुँजीगत गरी बितेको ५ महिनामा २४ प्रतिशत बजेट खर्च भइसकेको जानकारी गराउन चाहन्छौं ।

  आयतर्फ हालसम्म आन्तरिक र बाह्य गरी कुल ४७ करोड ९९ लाख २७ हजार ६९६ रुपैयाँ भएको छ ।

  भक्तपुर नगरपालिकाले शिशु स्याहारदेखि स्नातकोत्तर तहसम्म सस्तो र गुणस्तरीय शिक्षा प्रदान गर्दै आएको छ । यो वर्ष ख्वप कलेज अफ इन्जिनियरिङमा अध्ययनरत विद्यार्थी रमण श्रेष्ठ सिभिल इन्जिनियरिङतर्फ स्नातक तहमा ८६ प्रतिशत अंक प्राप्त गरी त्रिभुवन विश्वविद्यालयमा सर्वोत्कृष्ट हुन सफल भएको छ । भक्तपुर नपाबाट सञ्चालित २ वटा इन्जिनियरिङ कलेजहरुमध्ये पूर्वाञ्चल विश्वविद्यालयबाट सम्बन्धन प्राप्त ख्वप इन्जिनियरिङ कलेजमा हाल ६९ जिल्लाका १०१५ जना विद्यार्थीहरु स्नातक र स्नातकोत्तर कक्षामा अध्ययनरत छन् भने त्रिभुवन विश्वविद्यालयअन्तर्गतको ख्वप कलेज अफ इन्जिनियरिङमा ६७ जिल्लाका ७३९ जना विद्यार्थीहरु स्नातक तहमा अध्ययनरत छन् । दुवै कलेज गरी १७५४ जना विद्यार्थीहरु इन्जिनियरिङतर्फ उच्च शिक्षा हासिल गरिरहेका छन् । ख्वप कलेज, ख्वप मावि, शारदा कलेज, शारदा मावि तथा कलेज, ख्वप बहुप्राविधिक अध्ययन संस्थानसमेत गरी सात वटा शैक्षिक संस्थामा देशका विभिन्न जिल्लाका ६ हजारभन्दा बढी विद्यार्थीहरु अध्ययनरत छन् ।

  रु. ५ लाखसम्म शैक्षिक ऋण, करोडौं रुपैयाँ बराबरको गरिब तथा जेहेनदार विद्यार्थीहरुको लागि छात्रवृत्तिको व्यवस्था गरी आएको भक्तपुर नपाले ख्वप विश्वविद्यालय स्थापना गर्ने योजनाका साथ अघि बढिरहेको छ । तर शिक्षा मन्त्रालयले २०६० सालदेखि संचालन गर्दै आएको नर्सिङ कलेजलाई आफ्नै १०० शैय्याको अस्पताल नभएको बहानामा यो वर्ष विद्यार्थी भर्ना लिन रोक लगायो । यस सम्बन्धमा शिक्षामन्त्रीको ध्यानाकर्षण गरेका छौं ।

  स्वास्थ्यतर्फ भक्तपुर नपाले घरदैलो नर्सिङ सेवा, २५ शैय्याको ख्वप अस्पताललाई स्तर बृद्धि गरी १०० बेडको बनाउन प्रक्रिया अगाडि बढाइरहेको छ भने उक्त अस्पतालले दैनिक ५०० भन्दा बढी बिरामीहरुलाई सेवा प्रदान गर्दै आएको छ । आ.व. २०७८।७९ को ५ महिनामा ख्वप अस्पतालबाट ६८,५११ जनालाई उपचार सेवा प्रदान गरी सकेको छ । गत आ.व. ०७७।७८ मा ४० जिल्लाका १ लाख १२ हजार २२ जनालाई उपचार सेवा प्रदान गरेको थियो ।

  साथै भक्तपुर नगरपालिकाले आयुर्वेदिक सेवा, आँखा उपचार सेवा, दम खोकीका दीर्घ रोगीहरुका लागि श्वासप्रश्वास उपचार सेवालगायतका सेवाहरु उपलब्ध गराउँदै आएको छ । कोभिड महामारीको बेला ७५ शैय्याको कोभिड अस्पताल सञ्चालन गरी ४५५ जना कोरोना संक्रमितहरुलाई निःशुल्क उपचार सेवा प्रदान गर्यो भने अक्सिजन प्लान्ट स्थापना गरी सम्पूर्ण नगरबासीहरुलाई निःशुल्क अक्सिजन वितरण गर्दै आएको छ । कोरोनाबाट जनतालाई बचाउन प्रभावकारी खोप व्यवस्थापन गर्दै आएकोमा लक्षित वर्गलाई ९७ प्रतिशत खोप लगाई भक्तपुर नगरपालिका नेपालकै सबैभन्दा बढी खोप लगाउने नगरपालिका हुन सफल भएको छ ।


  २०७२ सालको भूकम्पबाट १२० भन्दा बढी सम्पदाहरुमा आंशिक र पूर्ण क्षति पुगेकोमा हालसम्म ११८ वटा सम्पदाहरु पुनःनिर्माण र जीर्णोद्धार सम्पन्न भइसकेको छ । तीमध्ये मन्दिर २६, पाटी ४०, द्योछेँ ६, प्रवेशद्धार ३, पोखरी १०, इनार ७, सत्तल ८, ढुंगेधारा ७ र अन्य ११ वटा रहेका छन् । हाल भनपा १ स्थित भाज्या पोखरी र रानी पोखरी निर्माणको अन्तिम चरणमा छन् भने भनपा वडा नं.४ स्थित साँस्कृतिक र ऐतिहासिक दृष्टिले महत्वपूर्ण लक्ष्मी नरसिंह मन्दिरको पुनःनिर्माण शुरु भएको छ । अन्य सम्पदाहरुको जीर्णोद्धार र पुनःनिर्माण कार्य पनि तीव्र गतिमा भइरहेको छ । मौलिक सीप, प्रविधि र निर्माण सामाग्रीहरुको प्रयोग गरी भक्तपुर नपाले सम्पदा संरक्षणमा उत्कृष्टता हासिल गर्दै आएको छ ।
  भौतिक पूर्वाधारतर्फ आ.व. २०७८।७९ मा ७७ वटा योजनाहरु स्वीकृत भएकोमा हाल ४२ वटा योजनाहरु चालू अवस्थामा छन् भने बाँकी योजनाहरु पनि शीघ्र सञ्चालन गर्ने प्रयास गरिरहेका छौं ।

  हरेक वर्ष अन्तरनगर खेलकुद प्रतियोगिता र विद्यालयस्तरीय खेलकुद प्रतियोगिता सञ्चालन गर्दै आएकोमा गत वर्ष कोरोनाको कारण प्रतियोगिता सञ्चालन सम्भव भएन । यो वर्ष हालै भक्तपुर नगर स्तरीय अन्तरविद्यालय खेलकुद प्रतियोगिता सञ्चालन गरिएकोमा नगरभित्रका कुल ९२ वटा विद्यालयमध्ये ७१ वटा विद्यालयका विद्यार्थीहरुले भाग लिएका थिए । उक्त प्रतियोगितामा विभिन्न १४ वटा खेलहरु समावेश गरिएको थियो ।

  भक्तपुर नगरपालिकाले युवा र महिला लक्षित विभिन्न सीपमूलक तालिमहरु, कृषिसम्बन्धी तालिम तथा विभिन्न भाषाहरुको तालिम कक्षाहरु पनि सञ्चालन गर्दै आएको छ । स्थानीय पथ प्रदर्शक तालिम, चिनियाँ र जापानी भाषा तथा नेपालभाषा लिपी कक्षा नियमित रुपमा सञ्चालन गर्दै आएको छ ।

  किसानहरुलाई लक्षित गरी सिजन अनुसारको बीऊविजन वितरण, उपभोक्ताहरुको हितलाई ध्यानमा राखी बजार अनुगमन तथा अपांगता भएका व्यक्तिहरुका लागि विभिन्न तालिम तथा सहयोग सामाग्रीहरु वितरणजस्ता कार्यक्रमहरु पनि नगरपालिकाले गर्दै आएको छ ।
  नगरपालिकामा प्रशासनमा कार्यरत स्थायी कर्मचारीहरुको वृत्ति विकासको लागि आवश्यक ऐन निर्माण गरी ८७ जना कर्मचारीहरुको १ तह वृद्धि र ३० जना कर्मचारीहरुको २ ग्रेड वृद्धि गरी समायोजन गरिसकेको छ । साथै १०१ जना कर्मचारीहरुको १ तह स्तर वृद्धि गरिएको छ । २०७४ सालभन्दा अगाडि नियुक्ति पाइ हालसम्म यस नगरपालिकामा निरन्तर कार्यरत अस्थायी र सेवा करारका २२ जना कर्मचारीहरुलाई प्रक्रिया पुर्याएर स्थायी गर्नेे प्रक्रियामा रहेको छ । २०७४ सालमा जनप्रतिनिधि बहाल भएपछि हालसम्म ७७ जना कर्मचारीहरु अवकाश, राजीनामा र मृत्यु भई सेवा निवृत्त भइसकेका छन् ।

  अन्त्यमा,
  विश्वव्यापी महामारीको रुपमा फैलिएको कोभिड १९ रोग रोकथाम र नियन्त्रणको लागि निरन्तर सेवारत जनप्रतिनिधि, अतिआवश्यक सेवाअन्तर्गतका सफाई कर्मचारी र अन्य कर्मचारीहरु, विभिन्न संघ संस्थाका प्रतिनिधि, विद्यालय तथा कलेजका शिक्षक विद्यार्थीहरुले संकटको बेला गरेको सेवाको उच्च मूल्यांकन गरी हार्दिक आभार एवम् धन्यवाद ज्ञापन गर्दछौं । ख्वप अस्पताल कोभिड युनिटमा खटेर निरन्तर संक्रमितहरुको सेवामा समर्पित चिकित्सक, स्वास्थ्यकर्मी र अन्य कर्मचारीहरु तथा स्वास्थ्य सेवामा संलग्न अन्य कर्मचारीहरु र अक्सिजन प्लान्ट राख्न सहयोग गर्नुहुने तमाम नगरबासी र नगरभन्दा बाहिर रहनुभएका जनता र रोजगारीको सिलसिलामा विभिन्न देशमा रहेर पनि हामीलाई सहयोग गर्नु हुने महानुभाव तथा तमाम दाजुभाइ तथा दिदी बहिनीहरुलाई आजको यो महत्वपूर्ण अवसरमा हार्दिक धन्यवाद ज्ञापन गर्दछौं ।
  (भक्तपुर नगरपालिकाको ७२ औं स्थापना दिवसको अवसरमा शुक्रबार आयोजित प्रवचन कार्यक्रममा नगर प्रमुख सुनिल प्रजापतिद्वारा व्यक्त मन्तव्यको सार संक्षेप)

   

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  राधेराधेस्थित हनुमन्ते खोलामा स्कुटी सहित मानिस मृत फेला

  भक्तपुरको राधेराधेस्थित हनुमन्ते खोलामा स्कुटी सहित एकजना व्यक्ति मृत अवस्थामा फेला परेका छन । मध्यपुर...

  मध्यपुर थिमिमा ब्लड बैंक स्थापना हुने, लायन्स क्लवले १ करोड ३२ लाख सहयोग गर्ने

  नेपाल कोरिया मैत्री नगरपालिका अस्पतालमा ब्लड बैंक स्थापनाका लागि लायन्स क्लवले १ लाख डलर सहयोग...

  बालकोट बस्ने ३२ वर्षिया बुढाथोकी पक्राउ

  उदयपुरको त्रियुगा नगरपालिका वडा नं. ३ घर भई हाल भक्तपुरको सूर्यविनायक नगरपालिका वडा नम्बर-१ बालकोट...

  नयाँ सत्ता समीकरणसंगै तीन मन्त्रीले लिए सपथ

  नयाँ सत्ता समीकरण संगै तीन मन्त्रीले सपथग्रहण गरेका छन् । प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डको सिफारिसमा...

  २९ उद्योगी व्यवसायीलाई ‘कर्पोरेट बिजनेश अवार्ड’

  काठमाडौं, २१ फागुन २०८० । कर्पोरेट मिडिया ग्रुपले विभिन्न उद्योगी तथा व्यवसायीहरूलाई अवार्ड तथा सम्मान...