News Portal

 • भक्तपुरमा दैनिक मानव अधिकार हनन

  बाबुराम दाहाल / भक्तपुर पोस्ट भक्तपुर, ९ पुस २९७८
  ७५२ पटक
  भक्तपुर, ९ पुस २९७८

  भक्तपुरमा औषत दैनिक एउटा मानव अधिकार हननको घटना हुने गरेको तथ्यांक सार्वजनिक भएको छ । अनौपचारिक क्षेत्र सेवा केन्द्र (इन्सेक) भक्तपुरले एक वर्षको अबधीमा जिल्लामा ३ सय ६२ वटा मानव अधिकार हनन एवं ज्यादतीका घटना भएको जिकिर गरेको हो ।

  शुक्रवार घटना सार्वजनिक गर्दै इन्सेकका भक्तपुर प्रतिनिधि रहेका पत्रकार रमेश गिरीले सन् २०२१ जनवरीदेखि डिसेम्बर २४ सम्मको एकवर्षे अबधीमा हत्या, कुटपिट, बलात्कार तथा बलात्कार प्रयास त्यसैगरी बाल यौनशोषण तथा दुर्व्यवहार र बहु विवाह लगायतका ३ सय ६२ वटा घटना भएका भनेका  छन् । यो अवधीमा भक्तपुरमा ६ जनाको हत्या भएको, ६ जनाको हत्या प्रयास भएको, बालिका १७ जना र महिला २४ जना गरि ४१ जना बलात्कारबाट पीडित भएको र ८ जना बलात्कार प्रयासबाट पीडित भएको गिरीले तथ्यांक सार्वजनिक गरे ।

  त्यस्तै बाल यौन दुर्व्यवहारबाट १० जना, बहुबिवाहबाट ९ जना महिला पीडित भएका र मानव बेचबिखनबाट ६ जना, घरेलु हिंसाबाट ५ जना, आत्महत्या दुरुत्साहनमा ३ जना पीडित भएका भनिएको छ । भक्तपुुरमा यो वर्ष ५८ जनाले आत्महत्या गरेका त्यसैगरी सार्वजनिक स्थलमा योनाङ्ग देखाउने १ जना, अप्राकृतिक मैथुन गराई हिंसाबाट १ जना पीडित भएका र २ सय ८ जना हराएकोमा १ सय ९० जना फेला परेका बताइएको छ ।

  कार्यक्रममा सूर्यविनायक नगरपालिकाकी उपप्रमुख जुना बस्नेतले बालिका र एकल महिला धेरै पीडित भएको बताउदै आफ्नै मान्छेबाट हत्या र बलात्कारका घट्ना बढेकाप्रति चिन्ता व्यक्त गरेकि थिइन् ।

  उक्त अवसरमा भक्तपुरका प्रमुख जिल्ला अधिकारी रुद्रादेवी शर्माले जिल्लामा मानव अधिकारको रक्षा र अपराध न्यूनीकरणका लागि ठोस योजना बनाएर अघि बढ्ने बताएकी छन् । समुदायको सहयोग बिना प्रहरी प्रशासनको प्रयासले अपराध न्यूनीकरण गर्न नसकिने बताइदै उनले प्रत्येक घर परिवारबाटै अपराध विरुद्ध आवाज उठ्नुपर्नेमा जोड दिइन ।

  कार्यक्रममा नेपाल पत्रकार महासंघ भक्तपुरका अध्यक्ष जगतकृष्ण प्रजापति, महानगरीय प्रहरी परिसर भक्तपुरका प्रमुख शिवकुमार श्रेष्ठ, गैरसरकारी संस्था महासंघ भक्तपुरका अध्यक्ष नारायण न्यौपाने लगायतले इन्सेकको तथ्यांकमाथि टिप्पणी गरेका थिए ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  भान्सामा महंगीको मार पर्न नदिन पहल, सस्तियो मूल्य

  भान्सामा प्रयोग हुने मसाला जिराको भाउ भारीमात्रामा घटेको छ । पछिल्लो समय जिराको मूल्य घटेको...

  ३५ दिनदेखि सिटिइभिटिका कर्मचारीहरु आन्दोलित, पेल्ने पक्षमा नेतृत्व

  सानोठिमीस्थित प्राविधिक शिक्षा तथा व्यावसायिक तालिम परिषद (सिटिइभिटि) का कर्मचारीहरु आन्दोलित भएका ३५ दिन पुगेको...

  भक्तपुरमा पहिलो पटक तीन पुस्ते फोटो प्रदर्शनी हुने

  भक्तपुरमा पहिलो पटक तीन पुस्ते फोटो प्रदर्शनी हुने भएको छ। भक्तपर पर्यटन विकास समितिका अध्यक्ष...

  राप्रपाबाट निर्वाचित सांसद निलम्बित

  राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टीबाट निर्वाचित प्रदेश सांसदको पद निलम्बनमा परेको छ । कपिलवस्तु क्षेत्र नम्बर ३...

  रक्सि नखाउ भन्दा गयो ज्यान

  रूकुम पश्चिममा हजुरबाको हत्या आरोपमा प्रहरीले नातिलाई पक्राउ गरेको छ । रुकुम पश्चिमको मुसिकोट नगरपालिका-१२...