News Portal

 • भक्तपुर नगरपालिकाले नर्सिङ्ग पनि पढाउने

  भक्तपुरपोस्ट संवाददाता भक्तपुर, २४ जेठ २०७९
  २६१८ पटक
  nemakipa narayanmanभक्तपुर, २४ जेठ २०७९

  इञ्जिनियरिङ्ग कलेज संचालन गरिरहेको भक्तपुर नगरपालिकाले नर्सिङ्ग शिक्षालय समेत संचालन गर्ने भएको छ । नगर प्रमुख सुनिल प्रजापतिले नगरपालिकाले नर्सिङ्ग पढाउन लागेको खुलासा गरेका हुन् ।

  नगरपालिका अस्पताललाई १ सय शैयाको अस्पतालमा बिस्तार गर्न अनुमति प्राप्त भएसंगै नर्सिङ्ग पढाउन बाटो खुलेको उनले बताए । नगरपालिका अस्पतालको रुपमा रहेको च्याम्हासिंहस्थित ख्वप अस्पताललाई बागमती प्रदेश सरकारको स्वास्थ्य निर्देशनालयले मंगलबार १ सय शैया संचालनको अनुमति प्रदान गरेको हो ।

  उक्त अनुमति पत्र प्राप्त गरेपछि अस्पताल संचालक समितिका अध्यक्ष समेत रहेका नगर प्रमुख सुनिल प्रजापति उत्साहित देखिएका छन् । प्राविधिक शिक्षा तथा व्यवसायिक तालिम परिषद् (सीटीइभीटी)ले १ सय शैयाको आफ्नै अस्पताल भएका शिक्षण संस्थाले मात्र पीसीएल नर्सिङको पठनपाठन गराउन पाउने निर्णय गरेको उल्लेख गर्दै उनले ख्वप अस्पताललाई १ सय शैया सञ्चालन गर्न अनुमति प्राप्त भएसंगै नगरपालिकाले नर्सिङ शिक्षा सञ्चालन गर्ने बाटो खुलेको बताए ।

  अस्पतालमा शैया बिस्तारको अनुमतिले नगरपालिकालाई एकातर्फ अधिकत्तम जनतालाई स्वास्थ्य सेवा प्रवाह गर्न सहज हुने भएको छ भने अर्कोतर्फ विद्यार्थीलाई नर्सिङ्ग शिक्षा दिएर धेरै नर्सहरु उत्पादन गर्ने अवसर प्राप्त भएको बताइएको छ । भक्तपुर नगरपालिकाले स्वास्थ्य सेवा अन्तर्गत घरदैलो नर्सिङ सेवा संचालन गर्दै आएको छ । अब नर्सिङ्ग शिक्षामार्फत घरघरमा नर्स उत्पादन गरिने र यसले जनस्वास्थ्यमा समेत सकारात्मक प्रभाव पार्ने विश्वास ब्यक्त गरिएको छ ।

  बागमती प्रदेश सरकारको स्वास्थ्य निर्देशनालयका अनुगमनकर्ताहरुले गत माघमा भक्तपुर नगरपालिकाद्वारा सञ्चालित ख्वप अस्पतालको स्थलगत अनुगमन गरेका थिए । वरिष्ठ स्वास्थ्य प्रशासक डा. नरेन्द्रकुमार झाको नेतृत्वमा आएको अनुगमन टोलीले नगर अस्पतालको अनुगमन सम्पन्न गरी शिक्षा, स्वास्थ्य तथा विकासका गतिविधिहरूमा अन्य स्थानीय तहले भक्तपुरबाट सिक्नुपर्ने समेत बताएका थिए । १ सय शैया संचालनको अनुमति प्राप्त गरेपछि अस्पताल परिवार दंग देखिएको छ ।

  नगरपालिका द्वारा संचालित ख्वप: अस्पतालले बिरामीहरूलाई २४ सै घण्टा इमर्जेन्सी सेवा, ल्याब, एक्स रे र फार्मेसी सेवा, स्त्री रोग, जनरल सर्जरी, बाल रोग, हाडजोर्नीलगायतका सेवाहरू नियमित सञ्चालनमा ल्याएको छ । स्वास्थ्य सेवालाई सुलभ र सरल बनाइ जनताको पहुँचमा पुर्याउन अस्पताल क्रियाशील रहेको छ ।

  अपडेट : नगरपालिकाले ख्वप बहुप्राविधिक अध्ययन सस्थानमा हरेक वर्ष ४० जनालाई नर्सिङ्ग पढाउन पाउने अनुमति पाएको भएपनि आफ्नै १ सय शैयाको अस्पताल हुनुपर्ने प्रावधानका कारण गत वर्ष विद्यार्थी भर्ना लिन पाएको थिएन । अध्ययन सस्थानका प्राचार्य डा रत्नसुन्दर लासिवाले जनाए अनुसार आफ्नै १ सय शैयाको अस्पताल भए संगै यो वर्ष विद्यार्थी भर्ना गरी नर्सिङ्ग पढाईलाई पुन: निरन्तरता दिइने तयारी गरिएको छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  माओवादी केन्द्रका केन्द्रीय सदस्य एवं भक्तपुरका नेता ढकालले दिए पार्टीलाई ६ बुँदे सुझाव

  नेकपा (माओवादी केन्द्र) का केन्द्रीय सदस्य रहेका भक्तपुरका युवा नेता डिपी ढकालले पार्टी लाई ६...

  विश्वविद्यालयको पठनपाठनमा अवरोध हुने गतिविधि राम्रो होइनः शिक्षामन्त्री पौडेल

  शिक्षा, विज्ञान तथा प्रविधिमन्त्री देवेन्द्र पौडेलले विश्वविद्यालयहरूमा तालाबन्दी लगाउने काम हुन नदिन सरकार सचेत रहेको...

  भारतीय दूतावासका भारतीय सुरक्षा गार्डद्धारा आफैँलाई गोली हानी आत्महत्या

  काठमाडौँको लैनचौरस्थित भारतीय दूतावासमा कार्यरत भारतीय सुरक्षा गार्डले ड्युटी समयमै आफैँलाई गोली हानी आत्महत्या गरेका...

  एसपीपीमा संलग्न भएको प्रमाण देखाउन ओलीको माग

  नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले एसपीपीमा सहभागि हुने विषयमा सुशील कोइराला नेतृत्वकै सरकारले एसपीपीमा...

  इनफ इज इनफः केपी ओली

  नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले सत्तारूढ दलका नेताहरूलाई अमेरिकासँग भएको स्टेट पार्टनरशिप प्रोग्राम (एसपीपी)...