News Portal

 • यस्ता क्रियाकलापले पार्छ बालबालिकामा नकारात्मक असर

  इक्तपुर संवाददाताभक्तपुर, ५ असार २०७९
  ३५६ पटक
  भक्तपुर, ५ असार २०७९

  घरपरिवार तथा विद्यालयमा हुने विभिन्न क्रियाकलापले बालबालिकामा हिंसा वा दुर्व्यवहार भइरहेको धेरैलाई हेक्का नहुन सक्छ । तर, ठूला व्यक्ति वा उनीहरूसरहकै साथीहरूले गर्ने व्यवहारले कहिलेकाहीँ बालबालिकालाई मनोवैज्ञानिक असर परिरहेको हुनसक्छ । बालबालिकामाथि गरिने असहनीय क्रियाकलापले शारीरिक रुपमा मात्र नभई मानसिक तवरबाट नै उनीहरुलाई कमजोर बनाउँछ ।

  वर्ल्ड भिजनले सन् २०२१ सेप्टेम्बरमा सार्वजनिक गरेको एक प्रतिवेदनमा कोभिड–१९ का कारण भएको लकडाउनपछि २४।७ प्रतिशत नेपाली बालबालिकामा नकारात्मक परिवर्तन देखिएको थियो । त्यसमा बालबालिकामाथि गरिने विभिन्न खालका हिंसा पनि प्रमुख एक कारण देखाइएको छ ।

  विशेषगरी बालबालिकालाई अपमानजनक र बेइज्जतीपूर्ण व्यवहार गर्ने, बदनाम गर्ने, आलोचना गर्नेजस्ता व्यवहार भावनात्मक वा मनोवैज्ञानिक दुर्व्यवहारमा पर्दछन् । त्यस्तै, उनीहरूलाई अनावश्यक रूपमा कराइरहने, लज्जित बनाउने एक्ल्याउने जस्ता व्यवहार गर्दा उनीहरूको मानसिक र शारीरिक विकासमा नकारात्मक असर पुग्ने र दीर्घकालीन असर पर्नसक्ने पनि मनोचिकित्सकहरू बताउँछन् ।यसरी गरिने व्यवहारले बालबालिकाहरुमा मानसिक रुपमा नकारात्मक असर पर्नुका साथै विभिन्न अपराधलाई पनि निम्ताएको छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  मंगलवार बेलुकी गठबन्धनको बैठक बस्ने, मन्त्रिपरिषद् विस्तार गर्न छलफल गरिने

  मंगलबार सत्तारुढ गठबन्धनको बैठक बस्ने भएको छ । मन्त्रिपरिषद् विस्तारका लागि छलफल गर्न मंगलबार अपरान्ह...

  हस्तलिखित भित्रेपात्रोमार्फत नेपाल चिनाउँदै

  १९ भाषामा प्रकाशित मित्रवनको गुफा नामको बालउपन्यासका लेखक तथा चित्रकार धीरजनाथ अमात्य अद्वितीय छन् ।...

  नवलपरासीमा गाडिएको अवस्थामा बम भेटिए

  पूर्वी नवलपरासीको बिनयीत्रिबेणी गाउँपालिकाको सर्दीमा शनिवार बिहान बेवारिसे अवस्थामा बम फेला परेको छ । विनयी...

  माओवादी समाजवादीको एकता हल्ला मात्रै : बुढाथोकी

  नेकपा माओवादी समाजवादीका अध्यक्ष कर्णजीत बुढाथोकी ‘सुशील’ ले आफ्नो पार्टीको कसैसँग एकता नभएको बताएका छन्...

  Nepal Eco Panel has emerged as the best option for constructing school buildings

  Nepal Eco Panel has emerged as the best option for constructing school buildings quickly and...