News Portal

 • अनेसासको वरिष्ठ उपाध्यक्ष पदमा सुप्रसिद्ध कवि लालगोपाल सुवेदीको उम्मेद्वारी

  इभक्तपुर संवाददाता
  ३१५ पटक

  अन्तर्राष्ट्रि« नेपाली साहित्य समाज –अनेसास) को आगामी कार्यकाल २०२२–२०२४ का लाग साहित्यकार सुप्रसिद्ध तथा सर्वप्रिय कवि लालगोपाल सुवेदीले वरिष्ठ उपाध्यक्ष पदमा उम्मेदवारी दिएका छन् ।

  राधेश्याम लेकालीको कार्यकालमा केन्द्रीय तहमा सचिव पदमा रही प्राज्ञिक क्षेत्रको जिम्मेवारी कुशलतापूर्वक पूरा गरेका सुवेदीले गत चुनावमा उपविजेता बने पनि अझ गहन जिम्मेवारी सम्पन्न गरेको जानकारी समाचारस्रोतलाई प्राप्त भएको छ ।

  उनी अनेसासले प्रकाशन गर्ने अनेसास दर्पण का पूर्वप्रधान सम्पादक र पछिल्लो चरणका पनि प्रधान सम्पादक नै छन् । अनेसास पुरस्कार समितिका तीनजना अन्तिम निर्णायकमध्ये उनी पनि एक हुन् ।

  एकसय बीसओटा पुस्तक छ महिनासम्म अहोरात्र पढेर आफ्नो जिम्मेवारी पूरा गरको कुरा पनि समाचार स्रोतलाई प्राप्त भएको छ । अनेसासमा सुवेदीको योगदानबारे बुझ्न खोज्दा अनेसास बोस्टन च्याप्टरका पूर्व अध्यक्ष हरि काफ्ले शैवले सुवेदी अनेसासका लागि सधैँका लागि नभई नहुने व्यक्ति हुन् भन्ने धारणा प्रस्तुत गरे ।

  शैवका अनुसार सुवेदी जगैबाट उठेका अर्थात् बोस्टन च्याप्टरका महासचिव, उपाध्यक्ष, अध्यक्ष हुँदै केन्द्रमा सचिवको जिम्मेवारी पूरा गरेर पनि अनेसासको साखवृद्धिका लागि पर्दापछाडिबाट कठोर परिश्रम गरिरहेका थोरै व्यक्तिहरुमध्ये एक हुन् ।

  स्मरणीय छ, सुवेदी एम् ए (नेपालीए मा त्रिभुवन विश्वविद्यालयका गोल्डमेडलिस्ट हुन् भने आफ्ना समकालीन कविहरुमा प्रतिस्पर्धाबाट राष्ट्रि« स्तमा सबैभन्दा बढी पुरस्कार जित्ने व्यक्तिसमेत हुन् । कविता, निबन्ध, समालोचना र व्याकरणका १८ ओटा कृति प्रकाशित गरिसकेका सुवेदीको साहित्ययात्राले पनि चालीस वर्ष पूरा गरिसकेको छ ।

  नेपालमा रहँदा पनि आधा दर्जन साहित्यिक संघसंस्थामा काम गरेका सुवेदीमा लेखन र नेतृत्व दुवै क्षेत्रको लामो अनुभव रहेको छ । अनेसासलाई राजनीतिक अखडा नबनाई अनेसासलाई अनेसास नै बनाउनुपर्छ भन्ने मूल मन्त्र बोकेका सुवेदीसँग तपाई किन वरिष्ठ उपाध्यक्ष पदमै उम्मेद्वारी दिँदै हुनुहुन्छ भन्ने जिज्ञासा राख्दा अनेसासलाई नेपालको त्रिभुवन विश्वविद्यालय र प्रज्ञा प्रतिष्ठानकै हाराहारीमा लैजानका लागि अनेसासको विधानलाई अक्षरशः पालना गर्दै पर गएकाहरुलाई घर फर्काउन दुखेका मनहरुमा मलम लगाउने प्राज्ञिक कर्महरु गर्ने र नेपाली भाषा साहित्यको विश्वव्यापीकरण गर्नेमा आफ्नो प्रतिबद्धता रहेको जानकारी दिए ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  भक्तपुरकै जेठो साहित्य मन्दिरको साधारण सभामा संस्थापक कायष्ठ सम्मानित

  भक्तपुरकै जेठो एवं देशकै पनि एक पुरानो र प्रतिष्ठित साहित्यिक संस्था नेपाल साहित्य मन्दिरको १३...

  सल्लाघारीमा चैत २३ देखि ११ दिनसम्म महोत्सव

  नयाँ वर्ष एवं बिस्का पर्वको अवसरमा भक्तपुरमा हुँदै आएको औद्योगिक, साँस्कृतिक, पर्यटन तथा व्यापार महोत्सवले...

  प्रकाश ‘माइला’ को ‘साइकलमा सल बेरियो’

  अनेसास केन्द्रीय कार्यसमितिका निवर्तमान अध्यक्ष तथा साहित्यकार प्रकाश पौडेल ‘माइला’को शब्द तथा वसन्त र अस्मिताको...

  पदम विश्वकर्मा साहित्य प्रतिष्ठानद्वारा ‘प्रतिबन्ध’ प्रकाशन तथा पुरस्कार वितरण

  पदम विश्वकर्मा साहित्य प्रतिष्ठान तथा नेपाल दलित तथा संस्कृति प्रतिष्ठानको आयोजनामा प्रतिबन्ध कथासंग्रहको लोकार्पण तथा...

  भक्तपुर नगरपालिकाले सञ्चालन गरेका शिक्षण संस्थाहरुमा नयाँ प्राचार्य नियुक्त

  भक्तपुर नगरपालिकाद्वारा सञ्चालित ‘ख्वप मा.वि.’, ‘ख्वप कलेज’, ‘शारदा क्याम्पस’, ‘शारदा क्याम्पस मा.वि’ र ‘ख्वप कलेज...