News Portal

 • ग्रिल तथा स्टील व्यवसायीका समस्यामा ध्यान दिन अनुरोध

  भक्तपुरपोष्ट संवाददाताभक्तपुर,१५ साउन २०७९
  २८१ पटक
  भक्तपुर,१५ साउन २०७९

  वर्षै पिच्छे परनिर्भता वढ्दै गएको बेला ग्रिल तथा स्टील व्यवसायको क्षेत्रमा भने नेपाल आत्मनिर्भर रहेको छ । यसलाई अझ प्राथमिकता दिने हो भने विदेश निर्यात पनि सम्भब भएको व्यवसायीहरुले बताएका छन् ।

  ग्रिल तथा स्टील व्यवसायी महासंघ नेपालका केन्द्रिय अध्यक्ष मोहन कटुवालले ग्रिल तथा स्टील क्षेत्रमा नेपाल झण्डै आत्मनिर्भर रहेको बताए । सरकारले केही जोड गरी सहयोग गर्ने हो भने विदेश निर्यातमा कुनै समस्या नभएको उनको भनाई छ । ‘केही वर्षअघिसम्म नेपाल ग्रिल तथा स्टीलमा परिनिर्भर थियो । भारत तथा चीनबाट आयात गर्नुपर्ने अवस्था थियो, उनले भने, ‘तर अव हामी झण्डै आत्मनिर्भर छौ र केही बल गरे निर्यात पनि गर्न सक्छौं ।’

  तथ्यांक अनुसार ग्रिल तथा स्टील व्यवसाय क्षत्रमा देशभर ११ हजार भन्दा वढी उद्योगहरु रहेका छन् । ती उद्योगहरुले वार्षिक रुपमा तीन हजार युवायुवतीहरुलाई सीप सिकाएर एक लाख ६० हजार व्यक्तिलाई प्रत्यक्ष रोजगारी दिंदै आएको छ । वार्षिक रुपमा ६५ अर्व बराबरको मेटल फेव्रिकेटिंग सम्वन्धी कामहरु भइरहेको छ । यो उद्योगमा अझै पनि दक्ष जनशक्तिको अभाब छ, अध्यक्ष कटुवाल थप्छन्, हामीले यसमा काम दिएर कति धेरै युवाहरुलाई विदेश जानबाट रोकेर यो काममा लगाइरहेका छौं । दक्ष जनशक्तिको अभाब भएका कारण महासंघले विभिन्न प्रशिक्षणहरु दिंदै आएको उनले जनाए ।
  यस्तो सम्भावनायुक्त व्यवसाय भए पनि सरकारले आफना समस्याहरुतिर ध्यान दिन नसकेको आरोप उनीहरुको छ । उनीहरुले ग्रिल तथा स्टील व्यवसायतिर समस्याको पहाड रहेको बताए । यसका लागि सरकारले सहयोग गर्नुपर्ने माग व्यवसायीहरुको थियो ।

  महासंघका वरिष्ठ उपाध्यक्ष निरञ्जनकुमार श्रेष्ठले यो क्षेत्रको सम्वद्र्धन र प्रबद्र्धनको लागि राज्यले उचित संरक्षणतिर ध्यान नदिंदा व्यवसायीहरु निराश रहेको बताए । भूकम्पमा खुला आकाशमुनि वस्न बाध्य मानिसहरुलाई फलामको अस्थायी भुईघर बनाएर दिने, वाढीपीडितहरुलाई राहत सामाग्री उपलव्ध गराउनेलगायतका सामाजिक कार्य पनि आफूहरुले गर्दै आएको जानकारी गराए ।

   

   

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  खसीबोका चोरेर मासु बेच्ने गिरोह भक्तपुरमा समातियो

  भक्तपुरका विभिन्न ठाउँबाट घरको गोठमा बाँधिएका खसीबोका चोरीएको गुनासोले गर्दा सक्रिय प्रहरीले चोरीमा संलग्न दुई...

  प्रधानमन्त्री प्रचण्ड शनिवार सूर्यविनायक आउने

  प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्ड भक्तपुर आउने भएका छन् । शनिवार दिउँसो उनी भक्तपुरको सूर्यविनायक आउने...

  गृहमा रविले नसकेको रेकर्ड राख्न श्रेष्ठ सफल : पहिलो निर्णयले नै जोगियो देशको दैनिक पाँच लाख

  गृह मन्त्रालय सम्हाल्न पुगेका उपप्रधानमन्त्री नारायणकाजी श्रेष्ठले सुराकीको नाममा गृहमन्त्री र गृहसचिवले खर्च गर्न पाउने...

  अरनिको हाइवेस्थित पलासेमा मोटरसाइकल दुर्घटना हुँदा चालकको निधन

  भक्तपुरको अरनिको हाइवेस्थित सूर्यविनायक ९ पलासेचोकमा सवारी दुर्घटना हुँदा एक मोटरसाइकल चालकको ज्यान गएको छ...

  भक्तपुर–नगरकोट सडकखण्डको ठेक्का सम्झौता रद्द

  सरकारले भक्तपुर–नगरकोट सडकखण्डको ठेक्का सम्झौता रद्द गरेको छ । दुई वर्षमा सम्पन्न गर्ने गरी ठेक्का...