News Portal

 • भक्तपुरमा ट्राफिक चेकजाँचलाई व्यवस्थित बनाइएको छ : प्रमुख राजु कार्की

  भक्तपुर, २० साउन २०७९
  २०५३ पटक
  raju karkiभक्तपुर, २० साउन २०७९

  सवारी दुर्घटना एक समस्याको रुपमा बिकराल बन्दै गएको छ । भक्तपुरमा गत आर्थिक वर्षमा मात्र ७ सय ४९ सडक दुर्घटना भएका छन् । दुर्घटनामा परी १८ जनाले ज्यान गुमाउनुपरेको अवस्था छ । साउन यता मात्र २१ सवारी दुर्घटना भएका छन्, ३ को ज्यान गएको छ भने ३५ जना घाइते भएका छन् । सवारी दुर्घटना न्यूनीकरणका लागि ट्राफिक व्यवस्थापन महत्वपूर्ण पाटोको रुपमा रहने गर्दछ । भक्तपुरमा ट्राफिक व्यवस्थापनको जिम्मा जिल्ला ट्राफिक कार्यालयले पाएको छ । ट्राफिक ब्यवस्थापनको बारेमा जिल्ला ट्राफिक कार्यालय भक्तपुरका प्रमुख रहेका प्रहरी निरीक्षक राजु कार्कीसंग भक्तपुर पोष्टका लागि रचना बयलकोटीले गरेको कुराकानीको सारसंक्षेप यहाँ प्रस्तुत गरिएको छ ।

  भक्तपुरका ग्रामिण क्षेत्रमा तीब्र गतिमा सवारी चलाउने र शहरी क्षेत्रमा जथाभावी पार्किङ् गर्ने समस्या देखिन्छ । त्यसको समाधानका लागि के कस्ता प्रयास गरिएका छन ?

  सडक सुरक्षा एउटा सामाजिक क्षेत्र, सुरक्षा, विकास र जनस्वास्थ्यसँग सम्बद्ध विषय पनि हो । ट्राफिक व्यवस्थापन तथा सवारी दुर्घटना न्यूनीकरणका लागि प्रहरीले आवश्यक पहल गरिरहेकै छ । कतिपय स्थानमा उपयुक्त खुला ठाउँको अभावमा पार्किङ् व्यवस्थापनमा समस्या देखिएको साचो हो । स्थानीय सरकार, सामाजिक संघसस्था एवं क्लबहरुसंग समन्वय तथा सहकार्य गरी हामी शहरी क्षेत्रमा पार्किङ् समस्या समाधान गर्न प्रयासरत छौं । ग्रामिण क्षेत्रमा तीब्र गतिमा सवारी चलाउदा दुर्घटना जोखिम बढेको प्रति पनि हामी सचेत छौं । पर्याप्त जनशक्ति नहुँदा हामीले सबै स्थानमा ट्राफिक प्रहरी परिचालन गर्न नसकेपनि सिसी क्यामेरा निगरानी, स्वयंसेवक परिचालन, छड्के चेकजाँच र सचेतना मार्फत ग्रामिण बस्तीमा पनि ट्राफिक प्रहरीको पहुँच बिस्तारको योजना बनाइरहेका छौं ।

  ट्राफिक व्यवस्थापनको दृष्टिकोणले उपत्यकामा भक्तपुरको अवस्था कस्तो छ ?
  तुलनात्मक रुपमा काठमाडौं र ललितपुरमा भन्दा भक्तपुरमा ट्राफिक व्यवस्थापनको अवस्था सन्तोषजनक मान्न सकिन्छ । भक्तपुरमा काठमाडौं र ललितपुरमा भन्दा सवारी चाप पनि कम भएकाले ट्राफिक व्यवस्थापनमा सहज हुने नै भयो । तर, अरनिको हाइवे र बिपी हाइवेको प्रेसर पर्ने हुँदा भक्तपुरको ट्राफिक व्यवस्थापन चुनौतीपूर्ण पनि रहिआएको छ ।

  ट्राफिक चेकजाँचलाई कसरी व्यवस्थित बनाइएको छ ?
  ट्राफिक व्यवस्थापनका लागि चोकचोकमा प्रहरी परिचालन गरिएको छ । मापसे चेकजाँचलाई पनि कडाइका साथ लागु गरिएको छ । त्यसैगरी राडार गनको प्रयोग गरी सवारीको गति नाप्ने कार्यलाई निरन्तरता दिइएको छ । बिना लाइसेन्स सवारी चलाउन निरुत्साहन हुनेगरी चेकजाँचमा कडाइ गरिएको छ । सवारी दुर्घटना न्युनीकरणमा सहयोग पुग्नेगरी हामीले चेकजाँचलाई व्यवस्थित बनाएका छौं ।

  स्थानीयले चेकजाँचलाई ट्राफिक प्रहरीको दु:ख दिने मेलोको रुपमा बुझ्दै आएका छन् । चेकजाँच यात्रु मैत्री किन बन्न नसकेको हो ?
  विकसित राष्ट्रहरूमा ट्राफिक नियमकानुनमा कडाइ हुँदा मानिसहरु नियमपालना प्रति सचेत छन् । सडकमा ट्राफिक नागरिककै सुरक्षाका लागि खटेका हुन् भन्ने बोध नहुँदा सम्म ट्राफिक बाट उम्किने उपाय खोज्ने प्रवृत्ती रहिरहन्छ । भक्तपुरमा सडक दुर्घटना र सवारी चोरी रोक्न चेकजाँच लाई कडा गर्नुको बिकल्प छैन । कतिपय अवस्थामा स्थानीय टोलमा हिड्नेलाई पनि कागजपत्र नबोक्दा र जात्रा पर्व लगायतमा मापसे गरेर सवारी चलाउँदा स्थानीयलाई रोक्नु परेको छ । तर, यो दु:ख दिने काम नभई प्रहरीको ड्युटी भएको कुरा बुझाउन नसक्नु हामी सबैको कमजोरी हो जस्तो लाग्छ । आफू सहि भएपनि सडकमा कुनै ट्राफिक प्रहरीले अनावश्यक दुख दिएको भए म ट्राफिक कार्यालयमा खबर गरिदिन समेत सरोकारवाला सबैमा अनुरोध गर्दछु ।

  भक्तपुरमा सवारी दुर्घटनाको प्रमुख कारण के रहेको देखिन्छ ?
  तीब्र गति, मापसे गरेर सवारी चलाउनु, कम उमेरमा सवारी चलाउनु, ट्राफिक नियमबारे जानकार नहुनु र जानकार भएकाले पनि लापरवाही गर्नाले सवारी दुर्घटना भएको देखिन्छ । केही अप्रत्यासित दुर्घटना पनि भएका छन् । केहि दिन अघि रुख ढल्दा एक स्कुटी चालक र बसमा सवार २ यात्रुको ज्यान नै गएको अवस्था पनि छ । यसले हामीलाई थप सचेत बनाएको छ ।

  भक्तपुरका विभिन्न ठाउँमा रहेका ट्राफिक लाइट नचल्दा पनि दुर्घटना भएको स्थानियले गुनासोे गरेका छन् नि !
  हो, यसले सवारी दुर्घटनाको जोखिम बढाएको छ । भक्तपुरको सल्लाघारीमा एक महिनादेखि नै ट्राफिक लाइट बन्द भएको थियो । अहिले सुचारु भएको अवस्था छ । प्राविधिक समस्याका कारण कतिपय ट्राफिक लाइट नचल्दा हामीले प्रहरी परिचालन गरी आवागमनमा सहजीकरण गरेका छौं । ट्राफिक लाइटमै पनि सवारी ठोक्किने र दुर्घटना हुने गरेको देखिन्छ । मूख्य समस्या तीब्र गति र लापरवाही नै हो भन्ने लाग्छ ।

  तपाईको बिचारमा सडक दुर्घटना रोक्न कुन उपाय प्रभावकारी हुन्छ ?
  सडक संरचना र ट्राफिक जनशक्ति विस्तारको सीमितता हुने भएकोले नयाँ बन्ने र भएका सडकमा प्रविधिको अधिकतम प्रयोग, चालकलाई बढी दक्ष एवं जिम्मेवार बनाउने, जनचेतना बढाउने र समयानुकूल ऐन कानुनको परिमार्जनमा विशेष जोड दिएमा पनि सडक दुर्घटना कम गर्न सकिन्छ । यसका लागि प्रहरी र जनप्रतिनिधि मात्र नभई सर्वसाधारण आफै समेत जिम्मेवार र सचेत बन्न आवश्यक छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  मंगलवार बेलुकी गठबन्धनको बैठक बस्ने, मन्त्रिपरिषद् विस्तार गर्न छलफल गरिने

  मंगलबार सत्तारुढ गठबन्धनको बैठक बस्ने भएको छ । मन्त्रिपरिषद् विस्तारका लागि छलफल गर्न मंगलबार अपरान्ह...

  हस्तलिखित भित्रेपात्रोमार्फत नेपाल चिनाउँदै

  १९ भाषामा प्रकाशित मित्रवनको गुफा नामको बालउपन्यासका लेखक तथा चित्रकार धीरजनाथ अमात्य अद्वितीय छन् ।...

  नवलपरासीमा गाडिएको अवस्थामा बम भेटिए

  पूर्वी नवलपरासीको बिनयीत्रिबेणी गाउँपालिकाको सर्दीमा शनिवार बिहान बेवारिसे अवस्थामा बम फेला परेको छ । विनयी...

  माओवादी समाजवादीको एकता हल्ला मात्रै : बुढाथोकी

  नेकपा माओवादी समाजवादीका अध्यक्ष कर्णजीत बुढाथोकी ‘सुशील’ ले आफ्नो पार्टीको कसैसँग एकता नभएको बताएका छन्...

  Nepal Eco Panel has emerged as the best option for constructing school buildings

  Nepal Eco Panel has emerged as the best option for constructing school buildings quickly and...