News Portal

 • सूर्यविनायक नगरपालिकामा कृषी र आवासीय क्षेत्रको मापदण्ड सार्वजनिक

  भक्तपुरपोस्ट संवाददाता भक्तपुर, २३ मंसिर २०७९
  ५२३ पटक
  भक्तपुर, २३ मंसिर २०७९

  सूर्यविनायक नगरपालिकाले उपयोगको दृष्टिकोणबाट जग्गा वर्गीकरण गर्दै सोको आधारहरु समेत सार्वजनिक गरेको छ । शुक्रवार पत्रकार सम्मेलन गर्दै नगर प्रवक्ता एवं वडा नम्बर ७ का वडाध्यक्ष रवीन्द्र सापकोटाले सोकुरा सार्वजनिक गरेका हुन् ।

  प्रवक्ता सापकोटाले नगर क्षेत्र भित्र करिब १० प्रतिसत जमिनलाई कृषी क्षेत्रको रुपमा परिभाषित गरिएको प्रष्ट पारेका छन् । कृषी र गैर कृषी क्षेत्र तोक्दा मूख्य रुपमा सडक संजालको पहुँच र जमिनको विद्यमान अवस्थालाई आधार मानिएको उनको भनाइ छ । ”सामान्यतया बाटोको पहुँचमा नरहेको र खेती गरिदै आएको जमिनलाई कृषी क्षेत्र घोषणा गरिएको छ ।” उनले भने ।

  स्थानीय भू उपयोग परिषदले भू उपयोग क्षेत्र वर्गीकरणका लागि मापदण्ड स्वीकृत गरेको जानकारी गराउदै प्रवक्ता सापकोटाले जग्गा वर्गीकरणका लागि १० आधार तय गरिएको र सोहीबमोजिम कृषी र गैर कृषी क्षेत्र कायम गरिएको उनले बताएका छन् ।

  बसोबास योग्य गैर कृषी क्षेत्रलाई समेत व्यवसायिक र आवासीय क्षेत्रमा वर्गीकरण गरिएको छ । १० मिटर वा सो भन्दा बढी चौडाई भएको बाटोको दाया बायाँको जमिनलाई व्यवसायिक क्षेत्र भनिएको छ भने कम्तिमा ७५ मिटर पछाडिको जमिनलाई मात्र आवासीय बताइएको छ । १० मिटर भन्दा कमका बाटोमा रहेका जमिनलाई भने व्यवसायिकको परिभाषामा समेटिएको छैन ।

  नगरपालिकाले व्यवसायिक क्षेत्रलाई औद्योगिक क्षेत्र तोक्न सक्ने समेत बताइएको छ ।

  नेपाल सरकारले जग्गाको खण्डीकरण रोक्ने र कृषियोग्य जमिनको बचाव गर्ने उदेश्यले भूउपयोग ऐन २०७६ र नियमावली २०७९ जारी गरेको र सोको व्यवस्था बमोजिम एउटा प्रयोजनको भनी वर्गीकरण गरिएको जग्गा अर्को प्रयोजनमा उपयोग गर्न नपाइने बताइएको छ । यसका लागि स्थानीय सरकारलाई जग्गाको वर्गीकरण गरी नक्सामै देखाउन पर्ने व्यवस्था समेत गरिएको छ ।

  सूर्यविनायक नगर प्रवक्ता रवीन्द्र सापकोटाले शुक्रवारको पत्रकार सम्मेलनमा यथाशीघ्र नगर क्षेत्रको भूमिको वर्गीकरण लाई नक्सा मार्फत नै प्रस्तुत गर्ने जानकारी गराउदै त्यसले जग्गाधनीलाई आफ्नो जग्गा कुन वर्गमा परेको छ भन्ने सजिलै थाहा हुने जिकिर गरे । उक्त अवसरमा नगरपालिकाका प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत राजेन्द्र प्रसाद कडेल,वडा नम्बर २ का वडाध्यक्ष प्रदिप कार्की, प्रशासकीय अधिकृत राजेन्द्रप्रसाद नेपाल लगायतको उपस्थिति रहेको थियो ।

       

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  भक्तपुर–नगरकोट सडकखण्डको ठेक्का सम्झौता रद्द

  सरकारले भक्तपुर–नगरकोट सडकखण्डको ठेक्का सम्झौता रद्द गरेको छ । दुई वर्षमा सम्पन्न गर्ने गरी ठेक्का...

  पुरा भयो एसईई परीक्षाको तयारी

  २०७९ मा हुने एसईई परीक्षाको तयारी पुरा भएको छ । शुक्रबारदेखि सुरु हुने माध्यमिक शिक्षा...

  आज साँझसम्म मन्त्रिपरिषद् विस्तार हुने

  मन्त्रिपरिषद् विस्तारलगायत विषयमा सत्ता साझेदार दलहरुबीच आज बिहान छलफल भएको छ । प्रधानमन्त्री निवास बालुवाटारमा...

  सूर्यविनायक साँगा सडक खण्डको निर्माण कार्य शुरु

  सूर्यविनायक धुलिखेल सडक आयोजना अन्तर्गत सूर्यविनायक साँगा सडक खण्डको सडक निर्माण कार्य शुरु भएको छ...

  वैशाख ६ र ७ गते भिटामिन ‘ए’ खुवाइदै

  आगामी वर्ष वैशाख पहिलो साता राष्ट्रिय भिटामिन ‘ए’ अभियान कार्यक्रम सञ्चालन गर्ने भएको छ ।...