News Portal

 • सूर्यविनायक नगरपालिकामा कृषी र आवासीय क्षेत्रको मापदण्ड सार्वजनिक

  भक्तपुरपोस्ट संवाददाता भक्तपुर, २३ मंसिर २०७९
  ८०७ पटक
  भक्तपुर, २३ मंसिर २०७९

  सूर्यविनायक नगरपालिकाले उपयोगको दृष्टिकोणबाट जग्गा वर्गीकरण गर्दै सोको आधारहरु समेत सार्वजनिक गरेको छ । शुक्रवार पत्रकार सम्मेलन गर्दै नगर प्रवक्ता एवं वडा नम्बर ७ का वडाध्यक्ष रवीन्द्र सापकोटाले सोकुरा सार्वजनिक गरेका हुन् ।

  प्रवक्ता सापकोटाले नगर क्षेत्र भित्र करिब १० प्रतिसत जमिनलाई कृषी क्षेत्रको रुपमा परिभाषित गरिएको प्रष्ट पारेका छन् । कृषी र गैर कृषी क्षेत्र तोक्दा मूख्य रुपमा सडक संजालको पहुँच र जमिनको विद्यमान अवस्थालाई आधार मानिएको उनको भनाइ छ । ”सामान्यतया बाटोको पहुँचमा नरहेको र खेती गरिदै आएको जमिनलाई कृषी क्षेत्र घोषणा गरिएको छ ।” उनले भने ।

  स्थानीय भू उपयोग परिषदले भू उपयोग क्षेत्र वर्गीकरणका लागि मापदण्ड स्वीकृत गरेको जानकारी गराउदै प्रवक्ता सापकोटाले जग्गा वर्गीकरणका लागि १० आधार तय गरिएको र सोहीबमोजिम कृषी र गैर कृषी क्षेत्र कायम गरिएको उनले बताएका छन् ।

  बसोबास योग्य गैर कृषी क्षेत्रलाई समेत व्यवसायिक र आवासीय क्षेत्रमा वर्गीकरण गरिएको छ । १० मिटर वा सो भन्दा बढी चौडाई भएको बाटोको दाया बायाँको जमिनलाई व्यवसायिक क्षेत्र भनिएको छ भने कम्तिमा ७५ मिटर पछाडिको जमिनलाई मात्र आवासीय बताइएको छ । १० मिटर भन्दा कमका बाटोमा रहेका जमिनलाई भने व्यवसायिकको परिभाषामा समेटिएको छैन ।

  नगरपालिकाले व्यवसायिक क्षेत्रलाई औद्योगिक क्षेत्र तोक्न सक्ने समेत बताइएको छ ।

  नेपाल सरकारले जग्गाको खण्डीकरण रोक्ने र कृषियोग्य जमिनको बचाव गर्ने उदेश्यले भूउपयोग ऐन २०७६ र नियमावली २०७९ जारी गरेको र सोको व्यवस्था बमोजिम एउटा प्रयोजनको भनी वर्गीकरण गरिएको जग्गा अर्को प्रयोजनमा उपयोग गर्न नपाइने बताइएको छ । यसका लागि स्थानीय सरकारलाई जग्गाको वर्गीकरण गरी नक्सामै देखाउन पर्ने व्यवस्था समेत गरिएको छ ।

  सूर्यविनायक नगर प्रवक्ता रवीन्द्र सापकोटाले शुक्रवारको पत्रकार सम्मेलनमा यथाशीघ्र नगर क्षेत्रको भूमिको वर्गीकरण लाई नक्सा मार्फत नै प्रस्तुत गर्ने जानकारी गराउदै त्यसले जग्गाधनीलाई आफ्नो जग्गा कुन वर्गमा परेको छ भन्ने सजिलै थाहा हुने जिकिर गरे । उक्त अवसरमा नगरपालिकाका प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत राजेन्द्र प्रसाद कडेल,वडा नम्बर २ का वडाध्यक्ष प्रदिप कार्की, प्रशासकीय अधिकृत राजेन्द्रप्रसाद नेपाल लगायतको उपस्थिति रहेको थियो ।

       

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  महोत्सव समापनमा भक्तपुरका पत्रकार ढकाललाई सम्मान

  भक्तपुर । जिल्लामा लामो समयदेखि पत्रकारितामा क्रियाशील रहेका पत्रकार हेमराज ढकाल सम्मानित भएका छन् ।...

  लेखक खाइजूको भोगाइमा आधारित यमलोक यात्रा सार्वजनिक

  लेखक श्रीराम खाइजूको सातौं कृति  सार्वजनिक भएको छ ।  खाइजूको आफ्नै जीवन संस्मरण समेटिएको पुस्तक...

  सडकमा उत्रियो गठ्ठाघरको नवदुर्गा महिला समुह

  सरसफाइ केन्द्रीत अभियान चलाइरहेको राष्ट्रको लागि दुई घण्टा अभियान लोकप्रिय बन्दै जाँदा भक्तपुरमा सरसफाइ अभियानकै...

  सार्वजनिक स्थल सफाइमा सक्रिय हुँदै गठ्ठाघरको नवदुर्गा महिला समुह

  सरसफाइ केन्द्रीत अभियान चलाइरहेको राष्ट्रको लागि दुई घण्टा अभियान लोकप्रिय बन्दै जाँदा भक्तपुरमा सरसफाइ अभियानकै...

  शासक दलहरु मन्त्री पदकै निम्ति हानाथाप गरिरहेका छन् : गोसाई

  नेपाल मजदुर किसान पार्टीका केन्द्रीय सदस्य एवं वागमती प्रदेश सभाका सदस्य सुरेन्द्रराज गोसाईले शासक दलहरु...