News Portal

 • फ्रेब्रुअरी महिना: आयोडिन महिना

  निशा कुस्मा  भक्तपुर, १८ माघ २०७९
  ११८ पटक
   भक्तपुर, १८ माघ २०७९

  आयो! आयो! आयो! आयो!
  हैन ए के आयो?
  आयो नुन, आयो नुन, आयो नुन
  आयोडिन युक्त नुन आयो ।
  दुई बालबालिकाको चिन्ह भएको
  आयोडिन युक्त नुन आयो ।।

  सानैमा यो गीत रेडियो, टिभीमा धेरै बज्थ्यो । यो गीत बजेको समय ताका अहिले बजारमा पाइने प्याकेट नुनको प्रयोग कमी थियो । धेरैले ढिको नुन प्रयोग गर्ने गर्दथ्यो । तर अहिले भने मुस्किलले ढिको नुन प्रयोग गर्ने मानिसहरु भेटिन्छन् । प्रसङ्ग यो फ्रेब्रुअरी महिना: आयोडिन महिनाको हो ।

  स्वास्थ्य कार्यालय भक्तपुरले फ्रेब्रुअरी महिना: आयोडिन महिना मनाउन सुरु गरेको छ । बुधबार भक्तपुरको कटुन्जे स्थित जनस्वास्थ्य कार्यालयमा एक कार्यक्रम आयोजना गर्दै नुन थोरै खाऔँ तर सहि मात्रामा आयोडिन भएको दुई बालबालिकाको चिन्ह भएको प्याकेटको नुन मात्र खाऔँ! भन्ने नाराका साथ फ्रेब्रुअरी महिनाभरि आयोडिन महिना मनाउने जनस्वास्थ्य कार्यालय भक्तपुरका वरिष्ठ जनस्वास्थ्य अधिकृत कृष्णबहादुर मिजारले बताएका हुन् ।

  उनले नेपाल सरकारले “फ्रेब्रुअरी” महिनालाई आयोडिनको महिनाको रुपमा हरेक वर्ष मनाउदै आइरहेको अवगत गराए । आयोडिन युक्त नुन सहि मात्रामा सेवन गर्न सके गलगाँड, कुपोषण जस्ता रोगबाट बच्न सकिने प्रमुख मिजारको भनाइ छ ।

  आयोडिनको कमीको खतराजन घेरामा गर्भवती महिला र बालबालिका

  आयोडिनको कमीको खतराजन घेरामा गर्भवती महिला र बालबालिका रहेको स्वास्थ्यकर्मीले बताएका छन् । आयोडिनको कमी भएमा गर्भवती महिलामा भ्रूणको विकास नहुने, गर्भ तुहिन सक्ने, गर्भवतीको मृत्यु हुनसक्ने सम्मको खतरा रहने जनस्वास्थ्य कार्यालय भक्तपुरका वरिष्ठ जनस्वास्थ्य अधिकृत कृष्णबहादुर मिजारले बताएका छन् ।

  साथै, आयोडिनको कमीले कम तौल (२५ सय ग्रामभन्दा कम) भएका शिशु जन्मने, शिशुको स्नायु, शारीरिक तथा मानसिक वृद्धि-विकास अत्यन्त कम हुने हुनाले बालबालिकाहरू गलगाँड, लाटा, लठेब्रा तथा सुस्त मनस्थितिका हुने समेत उनले बताए।

  वरिष्ठ जनस्वास्थ्य अधिकृत कृष्णबहादुर मिजारले आयोडिनको विषयमा एक प्रस्तुतीकरणमार्फत आयोडिनको कमी विशेषगरी गर्भवती महिला र बालबालिकाहरूमा हुन्न हुने बताए ।

  सरकारले हरेक वर्ष आयोडिनको कमीबाट हुने रोगबाट बच्न फ्रेवअरीको एक महिनालाई आयोडिन महिनाको रुपमा मनाउँदै आएको छ। आयोडिनयुक्त नुनको प्रयोगलाई बढाउँदै आयोडिनको कमीबाट हुने रोगलाई निवारण गर्ने उद्देश्यले अङ्ग्रेजी वर्षको फे्रबअरी महिनालाई आयोडिन महिनाका रुपमा मनाउने गरिन्छ। सन् १९९८ देखि फे्रबअरी महिनालाई आयोडिन महिनाका रुपमा विश्वभर मनाउँदै आइएको छ। चिकित्सकका अनुसार आयोडिनको कमीले गलगाड पनि हुने गर्दछ ।

  लामो समयदेखि सरकारले नुनमा आवश्यक मात्रामा आयोडिन मिलाई साल्ट ट्रेडिङ कर्पोरेसनमार्फत देशभरि नै बिक्री वितरणको प्रबन्ध मिलाउँदै आएको छ। यही कारण सो रोग हाल नेपालबाट निवारण भएको विश्व स्वास्थ्य संगठनले जनाएको छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  मिटरब्याजी पीडितको माग सम्बोधन गर्ने गृह मन्त्रालयको आश्वासन

  मिटरब्याजी पीडितका समस्या समाधान गर्ने आश्वासन गृह मन्त्रालयले दिएको छ । मिटरब्याजी पीडितलाई भेट्न टंगाल...

  नेपालको अन्धोपन न्यूनीकरणमा नेत्रज्योति संघको भुमिका महत्वपुर्णः सभामुख घिमिरे

  प्रतिनिधि सभाका सभामुख देबराज घिमिरेले नेपालको अन्धोपन न्यूनीकरणमा नेत्रज्योति संघको भुमिका महत्वपुर्ण रहेको बताएका छन्...

  गोपाल नारायणको नेतृत्वमा नेराकस(निजामती)को शिक्षा विभागीय कार्यसमिति पुनर्गठन

  नेपाल राष्ट्रिय कर्मचारी संगठन (निजामती) को शिक्षा विभागीय कार्यसमिति पुनर्गठन गरिएको छ । निवर्तमान अध्यक्ष...

  मंगलवार बेलुकी गठबन्धनको बैठक बस्ने, मन्त्रिपरिषद् विस्तार गर्न छलफल गरिने

  मंगलबार सत्तारुढ गठबन्धनको बैठक बस्ने भएको छ । मन्त्रिपरिषद् विस्तारका लागि छलफल गर्न मंगलबार अपरान्ह...

  हस्तलिखित भित्रेपात्रोमार्फत नेपाल चिनाउँदै

  १९ भाषामा प्रकाशित मित्रवनको गुफा नामको बालउपन्यासका लेखक तथा चित्रकार धीरजनाथ अमात्य अद्वितीय छन् ।...