News Portal

 • सिडिओ रिजालको बिदाई

  भक्तपुर पोष्ट संवाददाता भक्तपुर, ४ असोज २०८०
  ७८२ पटक
  khagendra prasad rijalभक्तपुर, ४ असोज २०८०

  भक्तपुरका प्रमुख जिल्ला अधिकारी खगेन्द्रप्रसाद रिजाललाई बिदाई गरिएको छ । जिल्ला प्रशासन कार्यालय भक्तपुरले बिहिबार उनलाई बिदाई गरेको हो ।

  यस अघि प्रमुख जिल्ला अधिकारी रिजाललाई जिल्लाका चारैवटा स्थानीय सरकारले बेग्लाबेग्लै बिदाई गरेको थियो । प्रजिअ रिजाल प्रष्ट वक्ता, कुशल व्यवस्थापक र समन्वयकारी प्रशासक रहेको प्रति स्थानीय सरकारका प्रमुख एवं उपप्रमुखहरुले खुलेर प्रशंसा गरेका थिए ।

  गत माघमा प्रजिअको जिम्मेवारी सम्हाल्न आइपुगेका रिजालले ७ महिनामै सरुवा हुनुपर्यो । गृह मन्त्रालयले अनपेक्षित रुपमा मन्त्रालय तानेपछि कतिपयले उनको सरुवालाई सानोठिमीको बालसुधार गृहका बिज्याइकर्ताको विद्रोह कारण भएको आशंका समेत गरेका छन् । गृहमन्त्रीकी उपस्वकीय सचिव एवं भक्तपुरकी नेतृ इन्दिरा अधिकारीले सिडिओ रिजालको सरुवासंग बिज्याइकर्ता विद्रोहको कुनै साइनो नरहेको प्रष्ट पारेकी छन् । प्रजिअ रिजाललाई बाग्लुङ्ग जिल्लामा प्रजिअकै जिम्मेवारी दिने मन्त्रालयले निर्णय गरेको उनले बताइन । छानविन समितिले उक्त घटनामा प्रहरी प्रशासनको नभई सुधार गृह प्रशासनको व्यवस्थापन कमजोरी भएको निष्कर्ष निकालेको बताइएको छ ।

  प्रजिअ रिजालको सुझबुझका कारण सो घटनामा बाल अधिकार र मानव अधिकार उल्लङ्घन नभएको तथा बिद्रोही बालबिज्याइकर्तालाई बिना मानवीय क्षती फर्काउन सफलता मिलेको थियो ।

  भक्तपुरको प्रसिद्ध बिस्का जात्रा र गाईजात्रा शान्तिपूर्ण रुपमा सम्पन्न गर्न समेत उनले विशेष पहल गरेका थिए । बिस्का जात्रालाई शान्तिपूर्ण सम्पन्न गर्न ३ महिना अघि देखि प्रहरी परिचालन गरिएपछि अघिल्लो बिस्कामा ढुंगा हान्नेहरु भागेर पोखरा पुगेका थिए । त्यस्तै अपराध र सवारी दुर्घटना न्यूनीकरणका लागि सीसीक्यामेरा जडान देखि जिप्रकामै सचेतना कक्षा समेत संचालन गरिएको थियो ।

  प्रजिअ रिजालको पहलमा दुधपाटीस्थित जुद्ध बारुण यन्त्र परिसरको बाटो खोल्ने वर्षौदेखिको प्रयास सफल भएको थियो । उनले जुद्ध बारुण यन्त्र कार्यालयका प्रमुख लोकबहादुर कार्की र गृहमन्त्रालयसँग समन्वय गरी बाटो खोल्ने काम सम्पन्न भएपछि सयौं घरपरिवार लाभान्वित भएका छन् । चाँगुनारायण-५ को वडा कार्यालय जोड्ने बाटो विस्तारका लागि समेत उनले नेपाली सेनासंग समन्वय गरिरहेका थिए ।

  त्यसैगरी सूर्यविनायक-साँगा-धुलिखेल ६ लेन सडकलाई ढल, बत्ती, हरियाली र सुरक्षा मापदण्ड लगायतमा थप व्यवस्थित बनाउन उनले विशेष चासो राखेका थिए । सडक निर्माणलाई सहजीकरण र समन्वय गर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय भक्तपुरको नेतृत्वमा स्थानीय सरकारका प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत र सम्बन्धित वडाध्यक्षका साथै योजना, ठेकेदार कम्पनी, नागरिक समाज, पत्रकार सहित सरोकार वाला सम्मिलित एक निर्माण सहजीकरण एवं समन्वय समिति समेत गठन गर्न उनले अगुवाई गरेका थिए । साथै, ९ वर्षदेखि निर्माण सम्पन्न हुन नसकी थला परेको कमलविनायकको भत्केकोपाटी (लाञ्चा फल्चा) देखि नगरकोट जोड्ने सडकको निर्माण सम्पन्न गराउन पनि पहल गरेका उनले सम्पन्न भएपश्चात सबै प्रमुख राजनीतिक दल र सरोकारवाला सम्मिलित टोलीबाट अनुगमन समेत गराएका थिए ।

  सार्वजनिक प्रशासनलाई पारदर्शी र सेवाग्राही मैत्री बनाउन उनले जिल्लास्थित सरकारी कार्यालयमा प्रभावकारी पहल गरेका थिए भने नियमित बजार अनुगमन र कालोबजारी नियन्त्रणलाई प्राथमिकता पूर्वक अघि बढाएका थिए । उनले सरकारले महत्वका साथ् कामगरिरहेको मिटर ब्याज पिडितको न्यायको लागि उजुरीउपर प्राथमिकता पूर्वक सुनुवाई गरिरहेका थिए ।

  गृह मन्त्रालयले रिजालको ठाउँमा सहसचिव रोशनीकुमारी श्रेष्ठलाई भक्तपुरको प्रमुख जिल्ला अधिकारीमा सरुवा गरेको छ । श्रेष्ठले बिहिबार नै पद बहाली गरेकी प्रशासकीय अधिकृत उर्मिला खतिवडाले बताएकी छन् ।

   

   

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  शर्मा र सुवेदीलाई सम्मान

  २०८०।०८।१४ काठमाडौं अन्तर्राष्ट्रिय नेपाली साहित्य समाज नेपाल च्याप्टरले अनेसास बिओटी सल्लाहकार रोहिणी शर्मा र अनेसासका...

  आयल निगम ऋण मुक्त भएसंगै घट्यो पेट्रोलियम पदार्थको मूल्य

  भारी ऋणमा रहेको नेपाल आयल निगम ऋण मुक्त भए संगै पेट्रोलियम पदार्थको मूल्य घटेको छ...

  इन्टरपोलको भिडियो प्रतियोगितामा नेपाल सर्वोत्कृष्ट

  इन्टरपोलद्वारा आयोजित INTERPOL 100 Global Video Contest for Young Police Leaders प्रतियोगितामा नेपाल सर्वोत्कृष्ट भएको...

  जलवायु परिवर्तनको असर कम गर्न नेपालले गरेका प्रयास बारे विश्वलाई जानकारी गराइने

  युएई । प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल `प्रचण्ड´ ले जलवायु परिवर्तनको असर कम गर्न नेपालले गरेका प्रयास...

  पतिपत्नी सवार मोटरसाइकल पल्टदा पछाडीबाट आइरहेको बसको ठक्करबाट पत्नीको मृत्यु

  काभ्रेको रोशि ११ डालाबेशि स्थित बि.पि.राजमार्ग सडक खण्डमा सवारी दुर्घटना हुँदा एकजनाको ज्यान गएको छ...