News Portal

 • महिना दिनमा दुई सुरुङ छिचोलिएसँगै पूर्वाधार विकासमा फड्को

  भउचप्रसाद यादवकाठमाडौं, २८ बैशाख २०८१
  ८९ पटक
  काठमाडौं, २८ बैशाख २०८१

  मुलुकमा एक महिनामा दुई वटा सुरुङ छिचोलिएका छन् । यी दुई सुरुङमा एउटा सडक यातायात सुरुङ छिचोलिएको हो भने अर्को सिँचाइ र जलविद्युत्सँग सम्बन्धित बहुउद्देश्यीय सुरुङ हो । २०८१ सालको पहिलो महिनामा नै दुई वटा सुरुङ छिचोलिएसँगै मुलुक सुरुङमार्गको नयाँ ढोका उघार्दै पूर्वाधार विकासको नयाँ गन्तव्यमा प्रवेश गरेको हो ।

  मुलुककै सडक यातायातको पहिलो आधुनिक र सबभन्दा लामो सडक यातायात सुरुङका रूपमा निर्माणाधीन नागढुङ्गा–सिस्नेखोला सुरुङमार्ग निर्माण आयोजना अन्तर्गतको मुख्य सुरुङ वैशाख ३ गते छिचोलिएको थियो । त्यसै गरी तराई, पहाड र हिमाललाई मुलुकको समृद्धिसँग जोडिने उद्देश्यसहित सुनकोशी–मरिण डाइभर्सन राष्ट्रिय बहुउद्देश्य आयोजना अन्तर्गतको सुरुङ बुधबार छिचोलिएको हो ।

  यी दुई वटै सुरुङ मुलुकको समग्र विकासका लागि आशा जगाउने योजनाका रूपमा अगाडि बढिरहेको छ भने मुलुकको पूर्वाधार विकासको सुरुङ यात्रा सुरु भएको हो । त्यसै गरी निर्माणाधीन यी सुरुङहरूको प्रविधि र सिप मुलुकको पूर्वाधार विकासका लागि एउटा दस्ताबेज पनि हो, उपहार पनि हो ।

  सुनकोशी–मरिण डाइभर्सन राष्ट्रिय बहुउद्देश्य आयोजनाको सुरुङ टनेल बोरिङ मेसिन (टिबिएम) प्रविधिबाट निर्माण भइरहेको छ भने नागढुङ्गा–सिस्नेखोला सुरुङमार्ग ‘न्यु अस्ट्रियन टनेलिङ (एनएटिएम) मेथड’ बाट निर्माण भइरहेका छन् । यस प्रविधिमा सुरुङमा ‘ड्रिल’ गरेर ‘बलास्ट’ गराइन्छ । यसअघि यस सुरुङमार्ग आयोजना अन्तर्गतको आपत्कालीन सुरुङमार्ग साउन २२ गते छिचोलिएको थियो ।

  सुनकोशी–मरिण डाइभर्सन राष्ट्रिय बहुउद्देश्य आयोजनाको सुरुङ टनेल बोरिङ मेसिन (टिबिएम) प्रविधिबाट निर्माण गरिने दोस्रो परियोजना हो । यसअघि भेरी–बबई डाइभर्सन आयोजनाको सुरुङ खन्न यो प्रविधिको प्रयोग गरिएको थियो ।

  सो सुरुङमार्गले मुलुकलाई नयाँ सडक पूर्वाधार मात्र दिने छैन त्यससँग सम्बन्धित जापानी उच्च प्रविधिसमेत नेपाल भित्रिने छन्, किनकि सुरुङ खन्न जापानका प्राविधिक साथै नेपाली प्राविधिकसमेत काम गर्दै आएका छन् ।

  चुरियामाईपछि रोकिएको सुरुङमार्गको नयाँ यात्रा सुरु

  यी दुई वटै सुरुङमार्ग छिचोलिएसँगै चुरियामाईपछि रोकिएको मुलुकको सुरुङमार्गको यात्रा पुनः सुरु भएको हो । विसं १९७४ मा चुरियामाई सुरुङमार्ग निर्माणपछि मुलुकमा सडक सुरुङमार्गको यात्रा ठप्प नै भएको देखिन्छ । बाराको चुरियामाईदेखि अमलेखगन्जसम्म निर्माण गरिएको चुरियामाई सुरुङलाई एसियाकै पहिलो सडक सुरुङका रूपमा मान्ने गरिन्छ । यसको लम्बाइ २३९ मिटर छ । यो सुरुङमार्ग सन् १९१७ मा खनिएको थियो । यो सुरुङमार्ग इन्जिनियर डिल्लीजङ्ग थापाले डिजाइनमा निर्माण भएको थियो ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  पुँजीवादीहरु आफ्नो स्वार्थ सिद्ध गर्न प्रेस स्वतन्त्रताको कुरा गर्छन् : बिसंखे

  नेकपा (माओवादी केन्द्र) की स्थायी समिति सदस्य अन्जना बिसंखेले प्रेस स्वतन्त्रता पुँजीवादीहरुको कब्जामा परेको बताएकी...

  पाँचखालमा प्रदेश स्तरीय स्काउट क्याम्प हुने

  काभ्रेको पाँचखालमा प्रदेश स्तरीय वृहत स्काउट क्याम्प हुने भएको छ । नेपाल स्काउट पाँचखाल नगर...

  उपप्रधान तथा गृहमन्त्री लामिछानेको भक्तपुरमा १ रोपनी जग्गा

  सरकारका उपप्रधान तथा गृहमन्त्री रवि लामिछानेको भक्तपुरमा १ रोपनी १ आना पैतृक सम्पत्ति रहेको छ...

  कान्तिपुर मिडिया ग्रुपका अध्यक्ष कैलाश सिरोहिया पक्राउ

  कान्तिपुर मिडिया ग्रुपका अध्यक्ष कैलाश सिरोहिया पक्राउ परेका छन् । सिरोहियालाई नागरिकता कीर्ते आरोपमा प्रहरीले...

  भक्तपुरमाथि विभेद भएको छ : मेयर प्रजापति

  आदरणीय नगरबासी दाजुभाइ तथा दिदीबहिनीहरू, दोस्रो कार्यकालको निम्ति हामी निर्वाचित भएर बहाली भएको आज दुई...