News Portal

 • ताराखसे पोखरी : ईतिहास छ, पानी छैन

  भक्तपुरपोस्ट संवाददाता भक्तपुर, ४ पुस २०७९
  २६४ पटक
   भक्तपुर, ४ पुस २०७९

  नाम ताराखसे पोखरी तर पानी छैन । पहिले जहिल्यै पानी हुन्थ्यो । सुख्खाका कारण विगत २० वर्षयता उक्त पोखरीमा पानीको थोपै छैन । आफ्ना पुर्खाको भनाइअनुसार करिब २ सय ५० बर्षअघि तारा खसेर बनेको उक्त खाडलमा पानी जमेपछि उक्त पोखरी बनेको थियो ।

  ८० वर्षीय दीपबहादुर कार्कीका अनुसार तारा खसेर बनेको पोखरी भएकाले त्यस खाडललाई स्थानीयले ताराखसे पोखरीको नामले चिन्ने गरेका छन् । ‘जिल्ला सदरमुकाम रामेछाप हुँदा त्यहि बाटो हिँड्नेले पोखरीको सङ्लो पानी खाने गरेको म आफैँले देखेको थिएँ‚’ कार्की भन्छन्‚ ‘हिमगंगा‚ साँघुटारतिर व्यापारको सामान बोकेर हिँड्ने भरियाले पोखरीकै आसपास खाना बनाएर खाने गर्थे । पोखरी जंगलको बिचमा रहेकाले स्थानीयले फोहोरमैला गर्ने मौका पाउँदैनथे । गाइबस्तु चराउन जानेले पनि त्यहिँको पानी खाएर तिर्खा मेटाउँथे ।’

  साविक ओख्रेनी गाविसका पूर्वअध्यक्ष चन्द्रबहादुर खड्काले ताराखसे पोखरीलाई ठूलो बनाउने भन्दै डोजर लगाएपछि पोखरीमा परापूर्व कालदेखि जम्मा भएको पानी चुहियो । फेरि जम्मा नै भएन । पोखरीलाई विस्तार गर्दा पानी अडिएको भाग काटियो, विस्तार भएको क्षेत्रमा धाँधर (छिद्र) भेटिएकाले पानी जम्मा गर्न नसकिएको वडाअध्यक्ष समिर कार्कीले बताए । कार्कीका अनुसार २०६५ सालपछि पोखरीमा अलिकति पनि पानी छैन ।

  ऐतिहासिक उक्त ताराखसे पोखरी झन्डै १ हजार ८ मिटर उचाईमा रहेको छ । उक्त पोखरीमा पानी भरेर पर्यटकीय स्थानको रुपमा विकास गर्ने योजना रामेछाप नगरपालिकाले अघि सारेको छ । नगरपालिकाले करिब १३ करोड रुपैयाँको लागतमा डीपीआर निर्माण भएको छ । तर‚ डीपीआरबमोजिमको काम गरेर पोखरीलाई पर्यटकीय स्थलको रुपमा विकास गर्ने योजना भने अझै अलपत्र छ ।

  कार्कीका अनुसार रामेछाप नगरपालिकाले करिब २९ लाख रुपैयाँ खर्चेर पोखरीको वरिपरी पर्खाल लगाएको छ । अब झन्डै ६० लाख रुपैयाँ खर्चिने हो भने पोखरीमा पानी जम्मा गर्न सकिने अवस्था रहेको कार्कीले बताए । झन्डै ३ मिटर गहिरो उक्त पोखरीमा पानी जमाउन सके आन्तरिक तथा बाह्य पर्यटकलाई जलविहारको व्यवस्था गरेर आकर्षित गर्ने योजना रहेको कार्कीले बताए ।

  ताराखसे पोखरी क्षेत्र त्यसै पनि सौन्दर्यले भरिएको छ । हरियाली जंगलको बिचमा रहेको उक्त स्थानबाट महालङ्गुर हिमश्रृंखला प्रस्ट देखिन्छ । गर्मी मौसममा धेरैको रोजाइमा पर्ने उक्त क्षेत्रमा वनभोज खाने, पर्यपर्यटन गर्ने बढेका छन् । पोखरी नजिकै रहेको महादेवको मन्दिरमा समेत दर्शनार्थी बढेका छन् । कान्तिपुर दैनिकबाट

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  मिटरब्याजी पीडितको माग सम्बोधन गर्ने गृह मन्त्रालयको आश्वासन

  मिटरब्याजी पीडितका समस्या समाधान गर्ने आश्वासन गृह मन्त्रालयले दिएको छ । मिटरब्याजी पीडितलाई भेट्न टंगाल...

  नेपालको अन्धोपन न्यूनीकरणमा नेत्रज्योति संघको भुमिका महत्वपुर्णः सभामुख घिमिरे

  प्रतिनिधि सभाका सभामुख देबराज घिमिरेले नेपालको अन्धोपन न्यूनीकरणमा नेत्रज्योति संघको भुमिका महत्वपुर्ण रहेको बताएका छन्...

  गोपाल नारायणको नेतृत्वमा नेराकस(निजामती)को शिक्षा विभागीय कार्यसमिति पुनर्गठन

  नेपाल राष्ट्रिय कर्मचारी संगठन (निजामती) को शिक्षा विभागीय कार्यसमिति पुनर्गठन गरिएको छ । निवर्तमान अध्यक्ष...

  मंगलवार बेलुकी गठबन्धनको बैठक बस्ने, मन्त्रिपरिषद् विस्तार गर्न छलफल गरिने

  मंगलबार सत्तारुढ गठबन्धनको बैठक बस्ने भएको छ । मन्त्रिपरिषद् विस्तारका लागि छलफल गर्न मंगलबार अपरान्ह...

  हस्तलिखित भित्रेपात्रोमार्फत नेपाल चिनाउँदै

  १९ भाषामा प्रकाशित मित्रवनको गुफा नामको बालउपन्यासका लेखक तथा चित्रकार धीरजनाथ अमात्य अद्वितीय छन् ।...