News Portal

 • सीरियाकाे हालत खराब हुनुमा अमेरिकाको हात रहेको वरिष्‍ठ पत्रकार डॉक्‍टर अवादको आरोप

  इभक्तपुर संवाददाताभक्तपुर, १५ फागुन
  १३०५ पटक
  भक्तपुर, १५ फागुन

  सीरियाप्रति यतिबेला धेरै मानिसहरुको चासो बढेको छ । सामाजिक संजाल हिजोआज सीरियाको गृहयुद्धको हृदयविदारक दृश्यले निकै दुखी देखिएको छ ।

  विद्रोहिलाइ दबाउन गरिएको भनिएको पछिल्लो हवाई आक्रमणमा निर्दोष बालबालिकाको हत्या भएपछी सीरियाको सरकारलाई सबैले थुक्न थालेका छन । विद्रोहिको कब्जामा रहेको पूर्वी घोउटा इलाकामा सीरियाई सरकारले हवाई हमला गर्दा सात दिनमा करीब ५ सय नागरिक मारिएका हुन् ।

  यद्यपी संयुक्त राष्ट्र (यूएन) सुरक्षा परिषदले सीरियामा ३० दिने युद्ध विरामको सर्वसम्मत प्रस्ताव पारित गरेको छ । तरपनि यहांको हालत राम्रो हुने सम्भावना कम छ । युद्ध विरामले दिगो शान्तिको दिशा पकड्ने कुरामा शंका छ । सीरियामा चलिरहेको संघर्षमा अहिले सम्म लाखाैं मानिस मारिएका छन ।

  सीरियाई सरकारलाइ ब्लाकमेल गर्दैछ अमेरिका
  सीरियाको हालत खराब हुनुको कारण अमेरिकालाइ बताइएको छ । ”यो सबै नरसंहारको जिम्मेवार अमेरिका हो ।” एक भारतीय पत्रिका दैनिक जागरणसंग कुरा गर्दै सीरियाका वरिष्‍ठ पत्रकार डॉक्‍टर वईल अवादले भने । अमेरिकाको नीति सीरियालाइ टुक्राउने रहेको उनले बताए । अंतरराष्‍ट्रीय कानूनको खिलाफ अमेरिकाले अाफ्नो फौज उतारेर राखेको उनको आरोप छ ।

  सीरियाई सरकार लाइ ब्ल्याकमेल गरेर यहां आफ्नो मिलिट्री बेस क्याम्प स्‍थापित गर्ने अमेरिकी चाहना भएको उनले बताए । उनले यो पनि भने कि अमेरिकाले यहा आतंकको राज्य चलाउन चाहेको छ र सिरियालाई टुटाउन आतंककारीहरुलाई फंड़ीङ पनि गरिरहेको छ ।

  सीरियाका वरिष्‍ठ पत्रकार डाक्‍टर वईल अवादले भनेकि सीरियामा जो भैरहेछ त्यसको निस्पक्ष जाच होस्, अमेरिकमाथि सीधा आरोप लगाउदै उनले बताए कि बास्तवमा अमेरिकाले आतंकवादको नाममा सीरियाको जनतामाथि निशाना बनाइरहेको छ ।

  बिद्रोह

  बर्तमान सिरियाइ राष्ट्रपति बसर अल असदका पिताकै पालादेखि त्यहा अशान्ति मच्चिएको छ । सन् १९८२ सालमा सिरियाली मुसलमानहरुको आस्थाको धरोहर भत्काइएसँगै एक किसिमको बिद्रोह सुरु भएको थियो । सिरियाको हमा शहरमा त्यतिबेलै भएको सैन्य आक्रमणमा दशौं हजार मानिस मारिएका थिए ।
  सन् २०११ मा ट्यूनिसिया र ईजिप्टका राष्ट्रपतिहरुले सिरियाको भुसको आगो झैँ भएको विद्रोहलाइ मलजल गरि हातहतियारमा समेत सहयोग गरेपछि गरीबी र निरंकुशताकाबीच दविएका सिरियाइले  सन् २०११ देखि सिरियामा हिंशात्मक विद्रोहको सुरुवात गरेका हुन् जस्मा हालसम्म करीब ४ लाख बढी ज्यान गैसकेको छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  नयाँदिल्ली पुगेका प्रधानमन्त्री प्रचण्डको राजनीतिक भेटवार्ता शुरु

  तेस्रो कार्यकाल सम्हालेका प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्ड औपचारिक भ्रमणका लागि भारत पुगेका छन् । उनले...

  दुवाकोटस्थित गोल्डेन सुनगाभा स्कूलले नमूना संसद चलाउने

  sungava school

  भक्तपुरको चाँगुनारायण नगरपालिका वडा नं. २ दुवाकोटस्थित गोल्डेन सुनगाभा स्कूलले नमूना संसद अभ्यास गर्ने भएको...

  पूर्व सचिव उपाध्यायको स्टाटसप्रति पूर्वमन्त्री महेश बस्नेतको आपत्ति

  नेपाल सरकारका पूर्वसचिव भिम प्रसाद उपाध्यायले सामाजिक संजालमा राखेको स्टाटसप्रति पूर्व मन्त्री समेत रहेका नेकपा(एमाले)...

  साना करदातालाई राहत : वार्षिक १ करोडसम्म कारोबार गर्नेले मासिक विवरण पेश गर्नु नपर्ने

  chicken station radheradhe

  साना करदातालाई बजेटले राहत दिएको छ । मूल्य अभिवृद्धि कर(भ्याट) मा दर्ता भई वार्षिक एक...

  १७ खर्ब ५१ अर्ब रुपैयाँको बजेट प्रस्तुत (पूर्णपाठ सहित)

  सरकारले आर्थिक वर्ष २०८०/०८१ का लागि १७ खर्ब ५१ अर्ब रुपैयाँको बजेट प्रस्तुत गरेको छ...