News Portal

 • सीरियाकाे हालत खराब हुनुमा अमेरिकाको हात रहेको वरिष्‍ठ पत्रकार डॉक्‍टर अवादको आरोप

  इभक्तपुर संवाददाताभक्तपुर, १५ फागुन
  १३९७ पटक
  भक्तपुर, १५ फागुन

  सीरियाप्रति यतिबेला धेरै मानिसहरुको चासो बढेको छ । सामाजिक संजाल हिजोआज सीरियाको गृहयुद्धको हृदयविदारक दृश्यले निकै दुखी देखिएको छ ।

  विद्रोहिलाइ दबाउन गरिएको भनिएको पछिल्लो हवाई आक्रमणमा निर्दोष बालबालिकाको हत्या भएपछी सीरियाको सरकारलाई सबैले थुक्न थालेका छन । विद्रोहिको कब्जामा रहेको पूर्वी घोउटा इलाकामा सीरियाई सरकारले हवाई हमला गर्दा सात दिनमा करीब ५ सय नागरिक मारिएका हुन् ।

  यद्यपी संयुक्त राष्ट्र (यूएन) सुरक्षा परिषदले सीरियामा ३० दिने युद्ध विरामको सर्वसम्मत प्रस्ताव पारित गरेको छ । तरपनि यहांको हालत राम्रो हुने सम्भावना कम छ । युद्ध विरामले दिगो शान्तिको दिशा पकड्ने कुरामा शंका छ । सीरियामा चलिरहेको संघर्षमा अहिले सम्म लाखाैं मानिस मारिएका छन ।

  सीरियाई सरकारलाइ ब्लाकमेल गर्दैछ अमेरिका
  सीरियाको हालत खराब हुनुको कारण अमेरिकालाइ बताइएको छ । ”यो सबै नरसंहारको जिम्मेवार अमेरिका हो ।” एक भारतीय पत्रिका दैनिक जागरणसंग कुरा गर्दै सीरियाका वरिष्‍ठ पत्रकार डॉक्‍टर वईल अवादले भने । अमेरिकाको नीति सीरियालाइ टुक्राउने रहेको उनले बताए । अंतरराष्‍ट्रीय कानूनको खिलाफ अमेरिकाले अाफ्नो फौज उतारेर राखेको उनको आरोप छ ।

  सीरियाई सरकार लाइ ब्ल्याकमेल गरेर यहां आफ्नो मिलिट्री बेस क्याम्प स्‍थापित गर्ने अमेरिकी चाहना भएको उनले बताए । उनले यो पनि भने कि अमेरिकाले यहा आतंकको राज्य चलाउन चाहेको छ र सिरियालाई टुटाउन आतंककारीहरुलाई फंड़ीङ पनि गरिरहेको छ ।

  सीरियाका वरिष्‍ठ पत्रकार डाक्‍टर वईल अवादले भनेकि सीरियामा जो भैरहेछ त्यसको निस्पक्ष जाच होस्, अमेरिकमाथि सीधा आरोप लगाउदै उनले बताए कि बास्तवमा अमेरिकाले आतंकवादको नाममा सीरियाको जनतामाथि निशाना बनाइरहेको छ ।

  बिद्रोह

  बर्तमान सिरियाइ राष्ट्रपति बसर अल असदका पिताकै पालादेखि त्यहा अशान्ति मच्चिएको छ । सन् १९८२ सालमा सिरियाली मुसलमानहरुको आस्थाको धरोहर भत्काइएसँगै एक किसिमको बिद्रोह सुरु भएको थियो । सिरियाको हमा शहरमा त्यतिबेलै भएको सैन्य आक्रमणमा दशौं हजार मानिस मारिएका थिए ।
  सन् २०११ मा ट्यूनिसिया र ईजिप्टका राष्ट्रपतिहरुले सिरियाको भुसको आगो झैँ भएको विद्रोहलाइ मलजल गरि हातहतियारमा समेत सहयोग गरेपछि गरीबी र निरंकुशताकाबीच दविएका सिरियाइले  सन् २०११ देखि सिरियामा हिंशात्मक विद्रोहको सुरुवात गरेका हुन् जस्मा हालसम्म करीब ४ लाख बढी ज्यान गैसकेको छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  मध्यपुर थिमिको सिन्दुर जात्रा र जिब्रो छेड्ने जात्रा सम्पन्न, सुजनले दोश्रो पटक छेडे जिब्रो

  भक्तपुरको मध्यपुर थिमि नगरमा सिन्दुर जात्रा सम्पन्न भएको छ । बिस्का जात्राकै अवसरमा मध्यपुरमा बैशाख...

  महोत्सव समापनमा भक्तपुरका पत्रकार ढकाललाई सम्मान

  भक्तपुर । जिल्लामा लामो समयदेखि पत्रकारितामा क्रियाशील रहेका पत्रकार हेमराज ढकाल सम्मानित भएका छन् ।...

  लेखक खाइजूको भोगाइमा आधारित यमलोक यात्रा सार्वजनिक

  लेखक श्रीराम खाइजूको सातौं कृति  सार्वजनिक भएको छ ।  खाइजूको आफ्नै जीवन संस्मरण समेटिएको पुस्तक...

  सडकमा उत्रियो गठ्ठाघरको नवदुर्गा महिला समुह

  सरसफाइ केन्द्रीत अभियान चलाइरहेको राष्ट्रको लागि दुई घण्टा अभियान लोकप्रिय बन्दै जाँदा भक्तपुरमा सरसफाइ अभियानकै...

  सार्वजनिक स्थल सफाइमा सक्रिय हुँदै गठ्ठाघरको नवदुर्गा महिला समुह

  सरसफाइ केन्द्रीत अभियान चलाइरहेको राष्ट्रको लागि दुई घण्टा अभियान लोकप्रिय बन्दै जाँदा भक्तपुरमा सरसफाइ अभियानकै...