News Portal

 • सीरियाकाे हालत खराब हुनुमा अमेरिकाको हात रहेको वरिष्‍ठ पत्रकार डॉक्‍टर अवादको आरोप

  इभक्तपुर संवाददाताभक्तपुर, १५ फागुन
  १२३२ पटक
  भक्तपुर, १५ फागुन

  सीरियाप्रति यतिबेला धेरै मानिसहरुको चासो बढेको छ । सामाजिक संजाल हिजोआज सीरियाको गृहयुद्धको हृदयविदारक दृश्यले निकै दुखी देखिएको छ ।

  विद्रोहिलाइ दबाउन गरिएको भनिएको पछिल्लो हवाई आक्रमणमा निर्दोष बालबालिकाको हत्या भएपछी सीरियाको सरकारलाई सबैले थुक्न थालेका छन । विद्रोहिको कब्जामा रहेको पूर्वी घोउटा इलाकामा सीरियाई सरकारले हवाई हमला गर्दा सात दिनमा करीब ५ सय नागरिक मारिएका हुन् ।

  यद्यपी संयुक्त राष्ट्र (यूएन) सुरक्षा परिषदले सीरियामा ३० दिने युद्ध विरामको सर्वसम्मत प्रस्ताव पारित गरेको छ । तरपनि यहांको हालत राम्रो हुने सम्भावना कम छ । युद्ध विरामले दिगो शान्तिको दिशा पकड्ने कुरामा शंका छ । सीरियामा चलिरहेको संघर्षमा अहिले सम्म लाखाैं मानिस मारिएका छन ।

  सीरियाई सरकारलाइ ब्लाकमेल गर्दैछ अमेरिका
  सीरियाको हालत खराब हुनुको कारण अमेरिकालाइ बताइएको छ । ”यो सबै नरसंहारको जिम्मेवार अमेरिका हो ।” एक भारतीय पत्रिका दैनिक जागरणसंग कुरा गर्दै सीरियाका वरिष्‍ठ पत्रकार डॉक्‍टर वईल अवादले भने । अमेरिकाको नीति सीरियालाइ टुक्राउने रहेको उनले बताए । अंतरराष्‍ट्रीय कानूनको खिलाफ अमेरिकाले अाफ्नो फौज उतारेर राखेको उनको आरोप छ ।

  सीरियाई सरकार लाइ ब्ल्याकमेल गरेर यहां आफ्नो मिलिट्री बेस क्याम्प स्‍थापित गर्ने अमेरिकी चाहना भएको उनले बताए । उनले यो पनि भने कि अमेरिकाले यहा आतंकको राज्य चलाउन चाहेको छ र सिरियालाई टुटाउन आतंककारीहरुलाई फंड़ीङ पनि गरिरहेको छ ।

  सीरियाका वरिष्‍ठ पत्रकार डाक्‍टर वईल अवादले भनेकि सीरियामा जो भैरहेछ त्यसको निस्पक्ष जाच होस्, अमेरिकमाथि सीधा आरोप लगाउदै उनले बताए कि बास्तवमा अमेरिकाले आतंकवादको नाममा सीरियाको जनतामाथि निशाना बनाइरहेको छ ।

  बिद्रोह

  बर्तमान सिरियाइ राष्ट्रपति बसर अल असदका पिताकै पालादेखि त्यहा अशान्ति मच्चिएको छ । सन् १९८२ सालमा सिरियाली मुसलमानहरुको आस्थाको धरोहर भत्काइएसँगै एक किसिमको बिद्रोह सुरु भएको थियो । सिरियाको हमा शहरमा त्यतिबेलै भएको सैन्य आक्रमणमा दशौं हजार मानिस मारिएका थिए ।
  सन् २०११ मा ट्यूनिसिया र ईजिप्टका राष्ट्रपतिहरुले सिरियाको भुसको आगो झैँ भएको विद्रोहलाइ मलजल गरि हातहतियारमा समेत सहयोग गरेपछि गरीबी र निरंकुशताकाबीच दविएका सिरियाइले  सन् २०११ देखि सिरियामा हिंशात्मक विद्रोहको सुरुवात गरेका हुन् जस्मा हालसम्म करीब ४ लाख बढी ज्यान गैसकेको छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  दुर्लभ थापालाई निवासमै पुगी महेश बस्नेतको बधाई

  निर्वाचन क्षेत्र नम्बर २ का प्रतिनिधि सभा सदस्यका निकटत्तम प्रतिस्पर्धी रहेका नेकपा एमालेका उम्मेदवार महेश...

  भक्तपुर-१ मा नेमकिपाका सुवाल तेब्बर भन्दा बढी मतान्तरले बिजयी

  prem suwal

  भक्तपुर क्षेत्र नं. १ मा नेपाल मजदुर किसान पार्टी उम्मेदवार प्रेम सुवालले पुनः विजय प्राप्त...

  भक्तपुर-२ मा दुर्लभ थापाको रोमाञ्चक जीत, पूर्वमन्त्री महेश बस्नेत पराजित

  नेपाली कांग्रेसका जिल्ला सभापति रहेका गठबन्धनका साझा उम्मेदवार दुर्लभ थापाले भक्तपुर-२ मा बिजय प्राप्त गरेका...

  ४ महिना थप ३७ जनामा एचआइभी एड्स संक्रमण

  झापामा चार महिनाको अवधिमा ३७ एचआइभी एड्स सङ्क्रमित थपिएका छन् । यस वर्षको साउनदेखि कात्तिकसम्ममा...

  सुनसरी -४ बाट सञ्चार मन्त्री कार्की निर्वाचित

  सुनसरी क्षेत्र नम्बर–४ बाट सूचना तथा सञ्चार मन्त्री एवम् नेपाली कांग्रेसका उम्मेदवार ज्ञानेन्द्रबहादुर कार्की निर्वाचित...

  अङ्ग्रेजी माध्यमले तान्यो विद्यार्थीको आकर्षण

  गुल्मी मालिका गाउँपालिका–४ का १२ वर्षे अमृत अर्याल विद्यालय पुग्न दैनिक तीन घण्टा पैदल हिँड्नुहुन्छ...

  कामनपाको आतंक मच्चाउने कार्य रोक्न महासंघको माग

  अखिल नेपाल किसान महासंघ (क्रान्तिकारी केन्द्र)ले काठमाडौँ महानगरपालिकाको क्रियाकलापहरू तत्काल रोक्न महानगरपालिकासमक्ष जोडदार माग गरेको...

  विपद्बाट बच्न सँधै तयार रहनुपर्ने : प्रमुख प्रजापति

  भक्तपुर नगरपालिकाका प्रमुख सुनिल प्रजापतिले विपद् जोखिम अप्रत्यासित रुपमा आइपर्ने काबु बाहिरको परिस्थिति भएले यसबाट...