News Portal

 • नाकसम्म डुबेपछि अमेरिकाको हालसम्मकै उच्च राहत प्याकेज : विशेष रिपोर्ट

  भक्तपुरपोस्ट संवाददाता भक्तपुर, १५ चैत
  ९५८ पटक
  भक्तपुर, १५ चैत

  राष्ट्रपति ट्रम्पले शुक्रबार कानूनमा दुई खरब अमेरिकी डलरको आपतकालिन खर्च बिलमा हस्ताक्षर गरे ।जसमा हरेक अमेरिकी व्यक्ति, ब्यापारउद्योग र स्वास्थ्य सेवा सुविधाहरूमा कोरोनाभाइरस महामारीबाट जोगिन नगद दिने वचन दिइएको छ।

  प्रतिनिधिसभाले ठूलो मतले भोलिपल्ट प्याकेज पारित गरेको केही घण्टा पछि नै उनको हस्ताक्षर भएको थियो र त्यो ४८ घण्टा भन्दा कम समय पछि सिनेटबाट सर्वसम्मतिमा स्वीकृत भएको थियो।

  “यसले हाम्रो देशको परिवार, मजदुर र व्यवसायलाई तत्काल आवश्यक राहत प्रदान गर्दछ।” उनले भने। तर कानून कसरी लागू हुन्छ भन्ने बारे ह्वाइट हाउस र कांग्रेस बीचको तनाव छ।

  अब व्हाइट हाउस, कोषागार विभाग, साना व्यवसाय प्रशासन र अन्य एजेन्सीहरू नयाँ कानूनको प्रत्येक अंश लागू गर्न हतार गरिरहेका छन्। यसले आन्तरिक राजस्व सेवालाई लाखौं अमेरिकीहरूलाई प्रति वर्ष ७५,००० अमेरिकी डलर भन्दा कम कमाउनेहरूलाई १२०० अमेरिकी डलर दिने र प्रति बच्चा ५०० अमेरिकी डलर दिने व्यवस्था गरिएको छ। र अर्थव्यवस्थाभरि लाखौं ठूला र साना कम्पनीहरूलाइ १ ट्रिलियन दलरको करीब वितरण गर्न कार्यक्रमहरू सिर्जना गर्दछ।

  संयुक्त राज्य अमेरिकामा कोरोनाभाइरसको लगभग १,००,००० पुष्टि भएका घटनाहरू छन् र यसले घरेलु हिसाबले १,५०० भन्दा बढी व्यक्तिको मृत्यु गरेको छ, जुन आंकडा द्रुत गतिमा बढेको छ। संक्रमणलाई समेट्न प्रयास गर्न, धेरै जसो अमेरिकी जीवन बन्द भएको छ। विद्यालयहरू बन्द छन्। धेरै सार्वजनिक जमघटहरू रद्द गरिएको छ। धेरै अमेरिकीहरूले आफ्नो घर छोड्न छोडेका छन्, लाखौं व्यवसाय विनाश गर्दैछन् जुन उनीहरूको नगदी प्रवाहको लागि उपभोक्ता खर्चमा निर्भर छन्।

  पछिल्लो हप्ताको बेरोजगारी लाभका लागि अर्थव्यवस्थाको हड्ताल ३.३ मिलियन कामदारहरूको नेतृत्वमा पुगेको थियो जुन हालको अमेरिकी इतिहासमा सात दिनको अवधि भन्दा बढी हो। धेरै अर्थशास्त्रीहरू विश्वास गर्छन् कि अमेरिकी अर्थव्यवस्था नाकमा डुब्यो जुन सापेक्षिक आर्थिक मजबुतताको अवधिबाट अहिलेसम्म रेकर्ड गरिएको सबैभन्दा खराब मन्दीमा पुगेको छ।महामारीका कारण व्यक्तिको जीवन निर्वाह र कम्पनीहरूको व्यवसाय प्रभावित भएको छ भने सीधा आर्थिक सहयोग गर्न सकिने व्यवस्था कानूनमा गरिएको छ।

  यसको जवाफ दिन, व्हाइट हाउस र कांग्रेसले ठूलो खर्च खर्च भेला गरे जुन घर, व्यवसाय, सहर, राज्य र अस्पताललाई पैसा निर्देशन गर्दछ, जबकि नयाँ फाइलरहरूले अभिभूत भएका राज्यको बेरोजगारी कार्यक्रमहरूलाई रोक्न खोज्दछन्।

  ट्रम्पले भनेका केही प्रमुख निर्णयहरू उनका सल्लाहकारहरूले वाल स्ट्रिटका कार्यकारीहरू र “चतुर, धनाढ्य, फाइनेन्समा संसारका सबैभन्दा धनाढ्य व्यक्तिहरू) सँगको परामर्शमा आधारित हुनेछन्।” उनले यी कम्पनीहरु मध्ये केही क्षतिपूर्ति हुन सक्ने सम्भावना खुला छोडे ।

  यसको लागि व्हाइट हाउस, राज्यहरू र निजी कम्पनीहरूबीच गति र सहयोगको आवश्यक्ता पर्नेछ, यद्यपि पछिल्ला दिनमा सबै पक्षबीच तनाव भइरहेको छ।

  बिप्रिटिसन पॉलिसी सेन्टरका आर्थिक नीति निर्देशक शाई अकाबासले भने, “म त्यस्तो कुनै पनि उदाहरणको बारेमा सोच्न सक्दिनँ जहाँ धेरै कार्यक्रमहरू त्यहाँ थिए जहाँ कानूनको एक टुक्रामा यति चाँडो खडा हुन खोज्नु भएको थियो,” बाइपार्टिसन पॉलिसी सेन्टरका आर्थिक नीति निर्देशक शाई अकाबासले भने।

  अकाबासले भने कि बेरोजगारी कार्यक्रममा २$० अर्ब डलर खर्च गर्ने कानुनले विशेष चुनौती दिन सक्छ किनकि यसका लागि संघीय सरकार र प्रत्येक राज्यबीच द्रुत सहयोगको आवश्यकता पर्दछ किनकि अमेरिकीहरूले सहयोगको लागि अनुरोध लिएर कार्यक्रममा बाढी आउँछन्।

  ह्वाइट हाउसले यो प्रतिज्ञा गरेको छ कि यो नयाँ कानून जति सक्दो चाँडो लागू हुनेछ, तर यसको कोरोनाभाइरस प्रति आर्थिक दृष्टिकोण दिन प्रतिदिन बदल्न जारी छ। उदाहरणका लागि, ट्रम्पले शुक्रबार डिफेन्स प्रोडक्शन ऐनलाई आग्रह गरे जसले जनरल मोटर्सलाई भेन्टिलेटरहरू निर्माण गर्न बाध्य पार्ने प्रयासमा एक हप्ता भन्दा बढी समयसम्म उक्त उपकरण प्रयोग गरेर रोके। र त्यहाँ कोहि पनि आपतकालिन कोषको लागि योग्य हुनेछ भन्ने बारे भ्रम छ। ट्रम्पका शीर्ष सल्लाहकारहरूले आउँदो दिनमा धेरै महत्त्वपूर्ण निर्णयहरू गर्न बाँकी छ ।(वासिंगटन पोस्टको सहयोगमा तयार पारिएको रिपोर्ट)

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  पानी पटाउँदा करेन्ट लागेपछि भक्तपुरमा एक किसानको निधन

  खेतमा पानी लैजाने क्रममा करेन्ट लागी भक्तपुरमा एक किसानको ज्यान गएको छ । भक्तपुर नगरपालिका...

  आज मध्यपुर थिमिमा हात्ती माथि नाँच देखाइने

  मंगलबार मध्यपुर थिमिका विभिन्न स्थानमा पुलु किसि नाच देखाइने भएको छ। करिव चार वर्षपछि आज...

  भक्तपुरमा सहकारीकर्मीको बागमती प्रदेश समिट हुने

  बागमती प्रदेश बचत तथा ऋण सहकारी संघ (बागमती प्रोस्कून) को आयोजनामा यही फागुन १६ र...

  ७१ वर्षमा विवाह

  डोटीको जोरायल गाउँपालिका-५ भाम गाउँका ७१ वर्षीय वृद्धले आफ्नो प्रेमलाई विवाहमा परिणत गरेका छन् ।...

  अन्ना स्टिरले पाउने भइन् यो वर्षको कालीभक्त पन्त लोकसाहित्य अन्तर्राष्ट्रिय पुरस्कार

  फलेवास पर्वत । कालीभक्त–कृष्णा पन्त स्मृति प्रतिष्ठानद्वारा स्थापित कालीभक्त पन्त लोकसाहित्य अन्तर्राष्ट्रिय पुरस्कार २०८० अमेरिकन...